Мартинес Роналду ҳақида: «У ҳақиқий тимсол ва биз учун ўрнак»
Португалия миллий жамоаси Роберто Мартинес ҳужумчи Криштиану Роналдунинг жамоадаги ўрни ва Жаҳон чемпионати-2026даги роли ҳақида гапирди.
Мураббий форвард охирги вақтларда танқидларга учраётганини таъкидлаб, Криштианунинг миллий жамоа тактикаси учун нечоғлик муҳимлигини ва жамоадошларини руҳлантиришдаги беқиёс роли ҳақида гапирди.
— Криштиану Роналду сўнгги пайтларда кўплаб танқидларга учрамоқда. Аслида ҳам у энг кучли шахслардан бири ҳисобланадими?
— Шубҳасиз, у жуда тажрибали футболчи ва бу жиҳатнинг катта фойдаси тегади. У — одамлар диққат эътиборини қандай жамлаши кераклиги борасида яққол ўрнак ҳисобланади. Унинг тикланиши, кейинги ўйинга тайёргарлиги… У биз учун чинакам ўрнак. Роналду фаолиятидаги олтинчи мундиалда иштирок этмоқда ва бизга ҳам катта ёрдам бермоқда. Шундай бўлса-да, бу Конго ДРга қарши баҳсдаги омадсизлигимизни эсдан чиқаришга сабаб эмас. Ким билади, балки айнан шундай старт кейинги баҳсларга тайёргарлик учун яхши ҳам бўлгандир. Ўйлайманки, Ўзбекистон билан ўйинда илк дақиқалардан жангга тайёр жамоани кўрамиз.
— Криштиану майдон марказида турганида ва бошқа эпизодларда жамоага нима бериши мумкин?
— Биз тўпга эгалик қилишни ва уни тезда қайтариб олишни хуш кўрадиган жамоамиз. Тўп биздалигида эса индивидуал ҳаракатлар, рақиб жарима майдончасига етиб боришда аниқлик керак бўлади.Ва бизга бўшлиқни оча оладиган футболчи керак. Криштиану бу борада энг зўри — рақамлар гапимга исбот бўла олади. У чинакам тимсол. Амалда у стратегиямизнинг сўнгги детали, — дея Мартинес сўзларидан иқтибос келтирди Record.
Эслатиб ўтамиз, гуруҳ босқич 1-тур ўйинида Португалия Конго ДР билан дуранг (1:1) қайд этди. Роналду майдонда тўлиқ ҳаракат қилди, аммо самарали ҳаракатлар амалга ошира олмади.

Мартинес о Роналду: «Он икона, большой пример для нас»
Главный тренер сборной Португалии Роберто Мартинес прокомментировал роль нападающего Криштиану Роналду в команде на ЧМ-2026. Он признал, что форвард в последнее время сталкивается с критикой, но подчеркнул его исключительную важность для тактики сборной и мотивации партнёров.
— Криштиану Роналду в последнее время подвергается определённой критике. Является ли он, по сути, одной из самых сильных фигур?
— Безусловно, это очень опытный игрок, что помогает. Он — отличный пример того, как люди должны сосредотачиваться. То, как он восстанавливается, как готовится… Это большой пример для нас. Роналду едет на свой шестой чемпионат мира и очень нам помогает. Но это не снимает всего разочарования, которое мы испытали после матча с Демократической Республикой Конго. Впрочем, возможно, это стало лучшей отправной точкой для подготовки к следующей игре. Думаю, завтра у нас будет команда, готовая с самого начала показать отличную игру.
— Что Криштиану даёт команде, когда находится в центре поля и в другие моменты игры?
— Мы команда, которая хочет владеть мячом и быстро его возвращать. А когда у нас мяч, нам нужно много индивидуальности, ясности в том, как добраться до штрафной площади соперника. И нужен игрок, который будет вскрывать пространство. Криштиану лучше всех это делает — цифры подтверждают. Он икона. Эти движения, вскрытие пространства… По сути, он последний элемент в нашей стратегии, — приводит слова Мартинеса Record.
Во встрече 1-го тура группового этапа турнира Португалия сыграла вничью с ДР Конго (1:1). Роналду провёл на поле весь матч, но не отметился результативными действиями. Следующая игра сборной состоится сегодня, 23 июня, с командой Узбекистана.