Шавкат Мирзиёев «Навбаҳор» футбол академиясидаги шароитлар билан танишди
Президент ташриф давомида инфратузилма ва машғулот жараёнлари билан танишиб, ёшлар билан суҳбатлашган.
Фото: President.uz
Президент Шавкат Мирзиёев Наманган вилоятига ташрифи доирасида «Навбаҳор» футбол академиясига ташриф буюрди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди.
Давлат раҳбари бу ерда ёш футболчилар учун яратилган шарт-шароитлар ва ўқув-машғулот жараёнлари билан танишди.
Наманган вилояти ўзининг бой футбол анъаналари ва иқтидорли футболчилари билан мамлакатимизда алоҳида ўрин тутади. Ёш авлодни халқаро стандартлар асосида тайёрлаш мақсадида «Навбаҳор» академияси бошқаруви уч йил муддатга дунёнинг етакчи футбол мактабларидан бири саналган Нидерландиянинг «Аякс» футбол академиясига бошқарувга берилган.
«Аякс» дунёдаги энг машҳур академия ҳисобланади (1900 йилда ташкил этилган) ва ўз тарбияланувчиларини Европанинг машҳур клубларига ўтказиш орқали ҳар йили ўртача 50-70 миллион евро даромад олади.
Келишувга асосан, клублар ўртасида қўшма ўсмирлар футбол академияси ташкил этилиб, ўзбекистонлик ёш футболчилар ва мураббийларни тайёрлаш бўйича «Аякс»нинг бошқарув модели жорий этилади.
Ҳозирги кунда академияда хорижий мутахассислар, жумладан, мураббий ва скаутлар фаолият юритиб, маҳаллий ёшларни Европа футбол стандартлари асосида тайёрлаш ишларини олиб боряпти.
Президент академия инфратузилмаси, машғулот майдонлари ҳамда тарбияланувчилар учун яратилган имкониятларни кўздан кечирди. Шунингдек, ёш футболчилар билан суҳбатлашиб, уларнинг орзу-интилишлари ва келгуси режалари билан қизиқди.
Учрашув давомида мамлакатимизда футболни янада ривожлантириш, иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш ва Ўзбекистон миллий терма жамоасининг халқаро майдонлардаги иштирокини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди. Давлат раҳбари академия тарбияланувчилари билан суратга тушди.

Шавкат Мирзиёев посетил футбольную академию «Навбахор»
Во время визита президент ознакомился с инфраструктурой и тренировочными процессами, а также пообщался с молодёжью.
Фото: President.uz
Президент Шавкат Мирзиёев в рамках своего визита в Наманганскую область посетил футбольную академию «Навбахор». Об этом сообщила пресс-служба президента.
Глава государства ознакомился с условиями, созданными для молодых футболистов, и учебно-тренировочными процессами.
Наманганская область занимает особое место в нашей стране благодаря своим богатым футбольным традициям и талантливым футболистам. В целях подготовки молодого поколения по международным стандартам управление академией «Навбахор» на три года было передано одной из ведущих футбольных школ мира — академии амстердамского «Аякса».
«Аякс» считается одной из самых известных академий в мире (основана в 1900 году) и ежегодно получает в среднем 50-70 миллионов евро дохода за счёт передачи своих воспитанников в знаменитые европейские клубы.
В соответствии с соглашением, между клубами будет создана совместная юношеская футбольная академия, и для подготовки узбекских молодых футболистов и тренеров будет внедрена модель управления «Аякса».
В настоящее время в академии работают зарубежные специалисты, в том числе тренеры и скауты, которые ведут подготовку местных молодых игроков в соответствии с европейскими футбольными стандартами.
Президент осмотрел инфраструктуру академии, тренировочные площадки и возможности, созданные для воспитанников. Также он пообщался с молодыми футболистами, интересуясь их мечтами и планами на будущее.
В ходе встречи обсуждались вопросы дальнейшего развития футбола в нашей стране, поддержки талантливой молодёжи и расширения участия национальной сборной Узбекистана на международных аренах. Глава государства также сделал фотографии с воспитанниками академии.