Бу ҳақда Actu Foot хабар берди.
Жазоир миллий жамоаси етакчиси 35 ёш ва 4 ойлик Рияд Маҳрез жаҳон чемпионати ўйинида шеригига голли узатма етказиб берди. Натижада тажрибали футболчи бу кўрсаткич бўйича иккинчи поғонани банд этди. Рекорд ҳали ҳам Камерун миллий жамоаси собиқ форварди Роже Миллага тегишли — у 1990 йил 1 июл куни 38 ёш ва 1 ойлигида Англияга қарши ўйинда ассист қайд этган.
Маҳрез Жаҳон чемпионати гуруҳ босқичи 2-тур доирасида Иорданияга қарши ўйинда самарали ҳаракатни амалга оширди. Бугун, 23 июн, тонгда бўлиб ўтган баҳс Жазоирнинг иродали ғалабаси билан якунланди (2:1).
Икки ўйиндан кейин Жазоир 3 очко билан J гуруҳида учинчи банд этиб турибди. Охирги турда жамоа 28 июн куни Австрияга қарши майдонга тушади.

Нападающий сборной Алжира Рияд Марез в возрасте 35 лет и 4 месяцев стал вторым по возрасту африканским футболистом, отдавшим результативную передачу на чемпионате мира. Рекорд по‑прежнему принадлежит форварду сборной Камеруна Роже Милле — он выполнил результативную передачу в матче с Англией 1 июля 1990 года в возрасте 38 лет и 1 месяца. Данные приводит Actu Foot в соцсети.
Марез сделал голевую передачу в матче 2-го тура группового этапа ЧМ‑2026 с командой Иордании. Встреча прошла сегодня, 23 июня, и завершилась победой Алжира со счётом 2:1.
После двух матчей сборная Алжира занимает третье место в группе J с тремя очками. Следующую встречу команда проведёт 28 июня с Австрией — это будет игра 3-го тура группового этапа.