Ўзбекистон миллий жамоаси ва «Манчестер Сити» клуби ҳимоячиси Абдуқодир Ҳусанов ЎФА матбуот хизматига махсус интервю берди.
— Ўзбекистонда футбол қай даражада ривожланмоқда?
— Мамлакатимизда яутбол ривожланмоқда. Президентимизнинг шахсан ўзлари ёрдам беряптилар. Бунга ўзлари жиддий киришган.
— Мундиалга йўлланма олган пайтингиз нималарни ҳис қилдингиз?
— Биринчи Жаҳон чемпионатимиз. Эмоцияларни таърифлаш қийин.
— Жаҳон чемпионатининг илк дақиқалари қандай кечди?
— Юрак тез уришни бошлади. Бошқача бўлди.
— АПЛда ўйнаётган футболчи сифатида ёшларга маслаҳатингиз?
— Ишлашда давом этиш керак. Ҳозир кўп скаутлар кузатишни бошлашди. Ўйлайманки, яна ўзбек футболчиларининг Англия ва Францияга келиши бошланади.
— Болалигингизда Англияда тўп тепиш ҳақида орзу қилганмисиз?
— Албатта. Ёшликдан Англиянинг топ-3 жамоасидан бирида ўйнашни орзу қилиб келганман. Ҳозирча ҳаммаси режа бўйича кетмоқда.
— Ўзбек футболини халқаро майдонда қанчалик билишади?
— Бу — ҳали бошланиши. Бир ўзим эмас, яна бошқа йигитлар ҳам қўшила бошлайди ва бизни янада яхшироқ танишади. Ўзбекистонни танитиш — шараф.
— Футболчи учун энг муҳим хислат?
— Тартиб-интизом.
— Жаҳон чемпионати жамоангиз учун нима бермоқда?
— 4 йилдан кейин яна мундиал бор. Унга ҳам чиқишимиз керак. Ҳамма мотивация олмоқда. Кўришяптики, ўйнаса бўлади.
— Ушбу мундиалдан кейин Ўзбекистонни қандай эслаб қолишади?
— Кучли жамоа деб.
«Ўзбекистонни танитиш — шараф. Тез орада ёнимга бошқа йигитлар ҳам қўшилишади» — Ҳусанов билан махсус интервю
22 июн, 16:40
Ўзбекистон миллий жамоаси ҳимоячиси Жаҳон чемпионати ва АПЛда ўйнаш орзуси ҳақида бир қатор саволларга жавоб берди.

Защитник национальной сборной Узбекистана и клуба «Манчестер Сити» Абдукадир Хусанов дал специальное интервью пресс-службе УФА.
— Как развивается футбол в Узбекистане?
— В нашей стране футбол развивается. Наш президент лично помогает в этом. Он серьезно занялся этим вопросом.
— Что вы почувствовали, когда получили путёвку на мундиаль?
— Наш первый чемпионат мира. Трудно описать эмоции.
— Как прошли первые минуты чемпионата мира?
— Сердце начало биться быстрее. Всё было по-другому.
— Какой совет вы бы дали молодежи как игрок АПЛ?
— Нужно продолжать работать. Сейчас многие скауты начали следить. Думаю, что скоро ещё узбекские футболисты начнут прибывать в Англию и Францию.
— В детстве мечтали играть в Англии?
— Конечно. С детства мечтал играть в одной из топ-3 команд Англии. Пока все идет по плану.
— Насколько узнаваем узбекский футбол на международной арене?
— Это только начало. Не только я, другие ребята тоже начнут присоединяться, и нас узнают лучше. Представлять Узбекистан — честь.
— Самое важное качество для футболиста?
— Дисциплина.
— Что даёт вашей команде чемпионат мира?
— Через 4 года будет еще один мундиаль. Мы должны выйти и на него. Все получают мотивацию. Видят, что играть можно.
— Как запомнят Узбекистан после этого мундиаля?
— Как сильную команду.
«Представлять Узбекистан — честь. Вскоре ко мне присоединятся другие ребята» — специальное интервью с Хусановым
22 июня, 16:40
Защитник национальной сборной Узбекистана ответил на ряд вопросов о своей мечте сыграть на чемпионате мира и в АПЛ.