Конате: «Ҳеч ким учинчи ўрин учун ўйнашни истамайди, биз финалга чиқишни хоҳлагандик»
Франция миллий жамоаси ҳимоячиси Ибраима Конате ЖЧ-2026 учинчи ўрин учун Англияга қарши баҳс олдидан ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
«Биз Франция шарафини ҳимоя қилиш мажбуриятига эгамиз. Кўпчилик бизнинг ўрнимизда бўлишни истарди. Аммо ҳеч биримиз бу баҳсда ўйнашни хоҳламаймиз, чунки мақсадимиз финалга чиқиш эди. Шунга қарамай, бурчимизни охиригача бажаришимиз керак», — деди Конате.
Шунингдек, ҳимоячи ушбу баҳс Франция миллий жамоаси бош мураббийи Диде Дешам учун сўнгги ўйин бўлиши ҳақида ҳам гапирди.
«Биз аввало ўзимиз учун ғалаба қозонишни истаймиз. Албатта, иккинчи навбатда бу ғалабани Дешам учун ҳам қўлга киритишни хоҳлаймиз. У Франция футболи ва биз учун жуда кўп иш қилди. Биз жаҳон чемпионатида иштирок этаётган бўлсак, бу ҳам унинг танлови туфайли. Шунинг учун ундан миннатдор бўлишимиз керак.
Таркибда ротация бўлиши мумкин, аммо майдонга тушадиган ҳар бир футболчи ғалаба учун курашади. Бу Франция ва Англия ўртасидаги баҳс. Икки давлат ўртасида катта тарих бор. Биз ушбу тарихни, гербимизни ва стадионга келадиган мухлисларни ҳурмат қилишимиз шарт», — деди Конате.
Эслатиб ўтамиз, Франция ва Англия ЖЧ-2026нинг учинчи ўрни учун ўзаро тўқнаш келади. Французлар яримфиналда Испанияга 0:2 ҳисобида имкониятни бой берган бўлса, Англия Аргентина билан баҳсда 1:2 ҳисобида мағлуб бўлганди.

Защитник национальной сборной Франции Ибраима Конате поделился своими мыслями перед матчем за третье место на ЧМ-2026 против Англии.
«У нас есть обязанность защищать честь Франции. Многие хотели бы быть на нашем месте. Однако никто из нас не хочет играть в этом матче, потому что нашей целью был выход в финал. Тем не менее, мы должны выполнить свой долг до конца», — сказал Конате.
Также защитник рассказал о том, что этот матч станет последним для главного тренера сборной Франции Дидье Дешама.
«Мы прежде всего хотим победы для себя. Конечно, во-вторых, мы хотим добыть эту победу и для Дешама. Он сделал многое для французского футбола и для нас. Если мы участвуем в чемпионате мира, это также благодаря его выбору. Поэтому мы должны быть ему благодарны.
В составе может быть ротация, но каждый игрок, выходящий на поле, будет бороться за победу. Это матч между Францией и Англией. Между двумя странами существует большая история. Мы должны уважать эту историю, наш герб и болельщиков, которые придут на стадион», — сказал Конате.
Напомним, Франция и Англия встретятся в матче за третье место на ЧМ-2026. Французы уступили в полуфинале Испании со счётом 0:2, а Англия проиграла Аргентине со счётом 1:2.