Англия миллий жамоаси собиқ ҳужумчиси Майкл Оуэн нима сабабдан 1/8 финал босқичида Мексика устидан камчиликда қўлга киритилган ғалаба (3:2) якунда инглизларнинг мусобақани тарк этишига сабаб бўлганини тушунтириб берди.
Унинг фикрига кўра, ўша ўйин футбол жасорати ҳақида нотўғри тасаввур уйғотди ва бу кейинроқ яримфиналда Аргентинага қарши баҳсда (1:2) қимматга тушди.
«Мексика устидан қозонилган ғалаба Англия билан бўлиши мумкин бўлган энг ёмон сценарий эди. Бу жаҳон чемпионати ғолиб бўлиш режаси эмас, мағлубиятга олиб борувчи режа эди. Ўша ўйиндан кейиноқ хавфли эйфория ҳақида огоҳлантиргандим. У ғалабани буюк перформанс дейишганди, мени эса — бунга тескари фикр айтганим учун нолийверадиган инсонга чиқаришганди. Афсуски, бу ҳаммани алдади — ҳаттоки футболчиларни ўзини ҳам — улар ортга қайтиб натижани ҳимоя қилсанг, сени қаҳрамонлардек кўкка кўтаришларига ишониб қолишди. Бу аслида сафсата. Сен натижани тўпни назорат қилиб, иккинчи голни уриб, ҳимоя қиласан ва айтасан: «Биз бир соат давомида сиздан яхшироқ эдик, энди яна ярим соат шундай бўлади».
Бунинг ўрнига биз ўзгартириб бўлмайдиган нарсани кўрдик. Англия ютқазиб қўйиш эҳтимолидан даҳшатга тушди. Мутлақо фалаж бўлиб қолгандек. Сиз ўзингизни ўзингиз енгдингиз», — дея Оуэн сўзларидан иқтибос келтирди The Sun.
Эслатиб ўтамиз, Англия миллий жамоаси жаҳон чемпионати 3-ўрини учун Францияга қарши майдонга тушади.

«Победа над Мексикой — худшее, что могло случиться». Оуэн — об эйфории, погубившей Англию
Бывший нападающий сборной Англии объяснил, почему победа в матче 1/8 финала в меньшинстве в итоге привела к вылету.
24’ Чемпионат Мира France Франция 0 : 2 England Англия
Бывший нападающий сборной Англии Майкл Оуэн объяснил, почему победа в матче 1/8 финала чемпионата мира 2026 года с Мексикой (3:2) в меньшинстве в итоге привела к вылету из турнира. По его мнению, тот матч породил ложное представление о футбольной храбрости, которое сказалось на полуфинале с Аргентиной (1:2).
«Победа над Мексикой была худшим, что могло случиться с Англией. Это был не план победы на чемпионате мира, это был план поражения. Я предупреждал об опасной эйфории сразу после того матча. Ту победу называли величайшим перформансом, а меня — унылым за то, что я говорил обратное. К сожалению, это обмануло всех — даже самих игроков — заставив поверить, что, если ты отходишь назад и защищаешь преимущество, тебя будут чествовать как героя. Это чушь. Ты защищаешь преимущество, контролируя мяч, забивая второй гол, расправляя плечи и говоря: «Мы были лучше вас час, теперь будем лучше ещё полчаса».
Вместо этого мы увидели неизбежное. Англия была в ужасе от перспективы проиграть. Абсолютно парализована. Вы обыграли сами себя», — цитирует Оуэна The Sun.
Сборная Англии 19 июля сыграет с Францией в матче за третье место чемпионата мира. Аргентина вышла в финал, где 19 июля встретится с Испанией.