«Андижон» устози жамоасининг мағлубияти ҳақида гапирди.
Суперлиганинг 12-туридаги сўнгги ўйинлардан бири Андижондаги «Бобур арена» стадионида бўлиб ўтди. Унда «Андижон» Термизнинг «Сурхон» клубини қабул қилди. Қизиқарли ўтган учрашув 1:2 ҳисобида меҳмонларнинг ғалабаси билан якунланди. Ўйиндан кейин мезбонлар устози Ислом Аҳмедов матбуот анжуманида иштирок этди.
- Ислом Ғуломович, аввало ушбу беллашув борасидаги фикрларингиз билан ўртоқлашсангиз.
- Ўйинга келадиган бўлсак, мағлубиятга учрадик. Руҳий томонлама ўйинчиларимизни яхши тайёрлай олмадик, деб ўйлайман. Шу кунгача жисмоний ва яна бошқа томонлама ҳам яхши эдик. Ёзги йиғиндан кейинги биринчи ўйин, мухлислар олдидаги босим, ғалабага бўлган жавобгарлик – юк ўйинчиларимизни босиб қўйди. Ҳаммаси ўз даражасидаги ўйинни кўрсата олмадилар. Ҳар жабҳада ютқазиб қўйдик. Асосан руҳият билан боғлиқ бўлди.
- Иккинчи бўлимда майдон маркази деярли «Сурхон» жамоаси қўлига ўтди. Мураббийлар штаби шу ҳолатни енгишни амалга ошира олмадинглар...
- Кўп жабҳада ютқазиб қўйдик. Ўйинни кўриб чиқиб, таҳлил қиламиз. Кўпроқ биринчи таймда ўртани бериб қўйганга ўхшадик. Иккинчи таймда янги футболчиларни, янги кучларни туширгандик, натижада ҳужумлар қилишни бошладик. Барибир қаердадир ўртани тезроқ кесиб ўтамиз, дея хатоликка йўл қўйдик. Гол уриш учун шошилдик.
- Холдорхонов, Андроникашвили, Ашортиа каби футболчиларни алмаштирилишига сабаб нима бўлди? Жисмоний ҳолатими?
- Йўқ, жисмоний ҳолат эмас. Қаердадир руҳий томонлама футболчиларни майдонга тушириб, ўйинни кучайтирмоқчи эдик. Режамиз амалга ошмади. Дарвозамиздан тўп ўтказдик, кейин ҳисобни тенглаштирдик. Афсуски, яна ўз хатоимиз билан гол ўтказиб юбордик. Энди совуқ каллага ўйинни кўриб, ҳар бир эпизодни таҳлил қиламиз.
- Учрашувда марказий, қанот ҳимоячилари олдинги пайтлардагидек яхши ўйин ўтказа олишмади. Бу ҳолатга муносабатингиз қандай?
- Айтганимдек, руҳият билан боғлиқ. Анча танаффусдан кейинги уйимизда ўтган биринчи ўйин. Мухлисларимиз учун тезроқ гол уриб, уларни хурсанд қилиш мақсадида шошилишлар ва шундай ҳолатлар рўй берди. Натижада хато кетидан хато келиб чиқаверди. Шунинг учун ҳеч бир чизиқда ўйинимиз ўхшамади.
- Трансфер ойнаси очилди. Потаповни, Неъматхоновни кўрдик. Улар клубга қабул қилиндими? Яна янги ўйинчиларни жалб қилиш масаласи қачонгача давом этади?
- Баъзи-бир чизиқларимизни рақобат томонидан кучайтиришимиз керак. FIFA томонидан тақиқ қўйилганди. Лекин раҳбариятимиз буни ечишди. Фақат FIFA'дан рухсат келиши керак, шуни кутяпмиз. Шунда футболчиларни рўйхатдан ўтказамиз. Ҳужум чизиғини кучайтириш учун ҳам ўйинчилар билан гаплашяпмиз. Бироқ биз хоҳлаган футболчиларни ўз жамоалари бор ва уларни олишимиз қийинроқ кечяпти.
- Ижтимоий тармоқларда Шерзод Эсанов билан Рустам Турдимуродовга «Андижон» жамоаси қизиқиш билдирганлиги ҳақида ёзишди. Ҳақиқатан таклиф билан чиқилганми?
- Улар билан қизиқиб гаплашдик. Айтганимдек, уларни ўз клублари билан шартномалари борлиги учун жамоамизга жалб қилиш бироз қийин бўляпти.
- 22 июл куни «Андижон»ни Тошкентда «Локомотив»га қарши ўйин кутмоқда. Оралиқ кун қисқа ва бу муддат давомида жамоани тиклаш қандай олиб борилади?
- Тикланиш жараёнини ҳозир, ечиниш хонасиданоқ бошлаганмиз. Эртага тушликдан кейин йиғилиб, кейинги учрашувга тайёргарлик кўрамиз» - дея бош мураббийнинг сўзларидан келтиради, Tribuna.uz журналисти.

Тренер «Андижана» рассказал о поражении своей команды.
Один из последних матчей 12-го тура Суперлиги прошел на стадионе «Бобур Арена» в Андижане. В нем «Андижан» принял термезский клуб «Сурхан». Интересный матч завершился победой гостей со счетом 1:2. После игры тренер хозяев Ислам Ахмедов принял участие в пресс-конференции.
- Ислам Гуломович, поделитесь, пожалуйста, своими мыслями об этом матче.
- Что касается игры, мы потерпели поражение. Думаю, что мы не смогли хорошо подготовить наших игроков в психологическом плане. До этого момента физически и в других аспектах мы были в порядке. Первый матч после летнего сбора, давление перед болельщиками, ответственность за победу - это тяжело давило на наших игроков. Никто не смог показать игру на своем уровне. Мы проиграли на всех фронтах. В основном это связано с психологией.
- Во втором тайме центр поля почти полностью перешел к команде «Сурхан». Тренерский штаб не смог справиться с этой ситуацией...
- Мы потеряли на многих фронтах. Мы пересмотрим игру и проанализируем. В первом тайме мы, кажется, отдали центр. Во втором тайме мы выпустили новых игроков, свежие силы, и начали атаковать. Тем не менее, где-то мы слишком быстро пытались обострить ситуацию в центре. Спешили забить гол.
- Почему были заменены такие игроки, как Холдорхонов, Андроникашвили, Ашортия? Это связано с физическим состоянием?
- Нет, это не из-за физического состояния. Где-то мы хотели усилить игру за счет психологии, выпустив других игроков. Наш план не сработал. Мы пропустили гол, потом сравняли счет. К сожалению, снова из-за нашей ошибки пропустили. Теперь мы посмотрим игру и проанализируем каждый эпизод.
- В матче центральные и фланговые защитники не смогли сыграть как раньше. Как вы это прокомментируете?
- Как я уже сказал, это связано с психологией. Первый домашний матч после долгого перерыва. Мы спешили забить гол ради болельщиков, чтобы их обрадовать, и из-за этого происходили такие ситуации. В результате следовала ошибка за ошибкой. Поэтому ни одна линия не сработала.
- Трансферное окно открылось. Мы видели Потапова и Нематханова. Они приняты в клуб? Как долго будет продолжаться привлечение новых игроков?
- Нам нужно усилить некоторые линии с точки зрения конкуренции. Был запрет от FIFA. Но наше руководство решило этот вопрос. Ждем только разрешения от FIFA, чтобы зарегистрировать игроков. Мы также общаемся с игроками для усиления атакующей линии. Однако у футболистов, которых мы хотим, есть свои команды, и сложно их получить.
- В социальных сетях писали, что «Андижан» проявил интерес к Шерзоду Эсанову и Рустаму Турдимуродову. Действительно ли был сделан запрос?
- Мы интересовались и общались с ними. Как я уже сказал, у них есть контракты со своими клубами, поэтому их привлечение в нашу команду немного затруднено.
- 22 июля «Андижан» ожидает матч против «Локомотива» в Ташкенте. Каков план восстановления команды в этот короткий промежуток времени?
- Процесс восстановления начат уже сейчас, сразу в раздевалке. Завтра после обеда собираемся и готовимся к следующему матчу», - передает слова главного тренера журналист Tribuna.uz.