Франция миллий жамоаси сардори Килиан Мбаппе ЖЧ-2026 учинчи ўрин учун Англияга қарши баҳсда урган голи эвазига бирданига иккита муҳим тарихий натижага эришди.
48-дақиқада рақиб дарвозасини ишғол қилган Мбаппе ушбу мундиалдаги 9-голини урди ва ЖЧ-2026 тўпурарлари пойгасида Лионел Мессини ортда қолдирди. Аргентина сардори ҳисобида айни пайтда 8 та гол мавжуд.
Бундан ташқари, ушбу гол Мбаппе учун жаҳон чемпионатлари тарихидаги 21-гол бўлди. Шу тариқа франциялик ҳужумчи мундиаллар тарихидаги энг яхши тўпурарлар рўйхатида Лионел Мессининг рекордига тенглашди.
Эътиборлиси, Мбаппе бу натижага атиги 22 та баҳсда эришган бўлса, Месси 21 та голни уриш учун 33 та учрашувда майдонга тушган.
Эслатиб ўтамиз, ЖЧ-2026 учинчи ўрин учун баҳснинг иккинчи бўлимида Англия Францияни 4:2 ҳисобида мағлуб этаётган бўлса, турнир финалида Аргентина ва Испания миллий жамоалари жаҳон чемпионлиги учун баҳс олиб боради.

Мбаппе обошёл Месси в гонке бомбардиров ЧМ-2026
Капитан сборной Франции Килиан Мбаппе благодаря голу в матче за третье место против Англии на ЧМ-2026 достиг сразу двух важных исторических результатов.
Забив на 48-й минуте, Мбаппе оформил свой 9-й гол на этом мундиале и обошёл Лионеля Месси в гонке бомбардиров ЧМ-2026. На счету капитана сборной Аргентины сейчас 8 голов.
Кроме того, этот гол стал для Мбаппе 21-м в истории чемпионатов мира. Таким образом, французский нападающий сравнялся с рекордом Лионеля Месси среди лучших бомбардиров в истории мундиалей.
Примечательно, что Мбаппе достиг этого результата всего за 22 матча, тогда как Месси потребовалось 33 встречи для своих 21 голов.
Напомним, что в матче за третье место Англия обыгрывает Францию со счётом 4:2, а в финале турнира сборные Аргентины и Испании сразятся за чемпионский титул.