Франция миллий жамоаси ҳужумчиси ва сардори Килиан Мбаппе ЖЧ-2026 учинчи ўрин учун Англияга қарши баҳсда яна бир тарихий натижага эришди.
33 ёшли футболчи учрашувнинг 48 ва 66-дақиқаларида гол уриб, мундиаллардаги голлари сонини 22 тага етказди. Шу тариқа у жаҳон чемпионатлари тарихидаги энг яхши тўпурарга айланди.
Мбаппе ушбу натижа билан Лионел Мессига тегишли рекордни ортда қолдирди. Аргентина сардори мундиалларда 33 та баҳсда 21 та гол урган бўлса, франциялик ҳужумчи 22 та голни атиги 22 та учрашувда киритди.
Бундан ташқари, Мбаппе ЖЧ-2026 тўпурарлари пойгасидаги ҳисобини ҳам 10 та голга етказиб, ушбу кўрсаткич бўйича ҳам пешқадамлигини мустаҳкамлади.
Эслатиб ўтамиз, Англия ва Франция ўртасидаги ЖЧ-2026 учинчи ўрин учун баҳснинг иккинчи бўлимида инглизлар 4:3 ҳисобида олдинда бормоқда. Мундиал финалида эса 19 июл куни Аргентина ва Испания миллий жамоалари чемпионлик учун баҳс олиб боради.

Мбаппе стал лучшим бомбардиром в истории чемпионатов мира
Нападающий и капитан сборной Франции Килиан Мбаппе в матче за третье место ЧМ-2026 против Англии достиг ещё одного исторического результата.
33-летний футболист забил голы на 48-й и 66-й минутах встречи, доведя количество своих голов на чемпионатах мира до 22. Таким образом, он стал лучшим бомбардиром в истории мировых первенств.
Мбаппе превзошёл рекорд, принадлежавший Лионелю Месси. Капитан сборной Аргентины забил 21 гол в 33 матчах чемпионатов мира, в то время как французский нападающий достиг отметки в 22 гола всего за 22 игры.
Кроме того, Мбаппе укрепил своё лидерство в гонке бомбардиров ЧМ-2026, доведя свой счёт до 10 голов.
Напомним, что во втором тайме матча за третье место между Англией и Францией англичане ведут со счётом 4:3. А в финале чемпионата мира 19 июля сборные Аргентины и Испании сразятся за титул чемпиона.