Англия миллий жамоаси бош мураббийи Томас Тухел 2026 йилги жаҳон чемпионатида 3-ўрин учун Францияга қарши кечган баҳс (6:4) ҳақида ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
«Биринчи бўлим ажойиб ўтди, иккинчиси эса жуда оғир кечди. Фақат бир кунлик дам олишнинг қанчалик катта аҳамиятга эга эканини ўзингиз ҳам кўрдингиз.
Бу ҳафта давомида жуда қаттиқ чарчадик, кучимиз деярли қолмади. Шунинг учун ҳам жамоамиз кўрсатган характер ҳурматга лойиқ. Барча қийинчиликларни қандай енгиб ўтганимиз ҳақиқатан ҳам ҳайратланарли.
Мен учрашувнинг жисмоний жиҳатдан қанчалик оғир бўлишидан хавотирда эдим. Биз Франциянинг маҳорати ва тезлигини яхши биламиз. Бундан ташқари, уларнинг тақвими бизникига нисбатан анча енгилроқ эди.
Яримфинал билан ушбу ўйин орасида улар биздан бир кун кўпроқ дам олди ва камроқ сафар қилди. Биз эса ҳам иссиқ ҳавода, ҳам баланд тоғ шароитида ўйнадик.
Футболчиларнинг ҳолати мени хавотирга солаётганди. Иккинчи бўлимда оёқлари тортганини ҳам, қанчалик чарчаганини ҳам кўрдингиз. Лекин уларнинг характери ҳеч қандай хавотир уйғотмади.
Мен аввал ҳам айтгандим, бу жамоа ўзига хос бир нарсани яратди. Бугун эса буни яна бир бор исботлади», — деди Англия миллий жамоаси бош мураббийи.

Главный тренер сборной Англии Томас Тухель поделился своими мыслями о матче за третье место против Франции на чемпионате мира 2026 года (6:4).
«Первый тайм прошел великолепно, а второй оказался очень тяжелым. Вы сами видели, какое значение имеет всего один день отдыха.
На этой неделе мы очень устали, сил почти не осталось. Поэтому характер, который наша команда продемонстрировала, заслуживает уважения. То, как мы преодолели все трудности, действительно впечатляет.
Я переживал за физическую сложность матча. Мы хорошо знаем мастерство и скорость Франции. Кроме того, их календарь был гораздо легче нашего.
Между полуфиналом и этой игрой у них был на один день больше отдыха и меньше поездок. А мы играли как в жаркой погоде, так и в условиях высокогорья.
Состояние футболистов меня беспокоило. Во втором тайме вы видели, как у них «тянулись ноги» и насколько они устали. Но их характер не вызвал у меня никаких опасений.
Я уже говорил раньше, что эта команда создала нечто особенное. И сегодня она это снова доказала», — сказал главный тренер сборной Англии.