Франциялик яримҳимоячи Пол Погба узоқ танаффусдан сўнг «Монако» сафида яна майдонга қайтди. 33 ёшли футболчи мавсумолди ўртоқлик баҳсида «Сен-Приест»га қарши учрашувнинг иккинчи бўлимида майдонга тушди.
«Монако» мазкур баҳсда 5:2 ҳисобида ғалаба қозонди. Погба гол ёки ассист қайд этмаган бўлса-да, унинг майдонга қайтгани клуб ва мухлислар учун муҳим воқеа бўлди. Яримҳимоячи шу орқали янги мураббийлар штаби олдида жисмоний ҳолатини намойиш этиш имкониятига эга бўлди.
Погба учун ўтган мавсум омадсиз кечди. Жароҳатлар сабаб у барча мусобақаларда атиги 133 дақиқа ҳаракат қилди ва фақат бир марта асосий таркибда майдонга тушди. Бу баҳс 2 май куни «Метс»га қарши кечган эди.
Шу билан бирга, Погбанинг «Монако»даги келажаги ҳануз мавҳумлигича қолмоқда. Клуб бош директори Тиаго Скуро футболчининг ёзги трансфер ойнасида жамоани тарк этиши эҳтимолини инкор этмади.
«Ҳа, албатта, бундай эҳтимол бор. Балки у кетар, балки қолади. Бу жуда мураккаб масала. Биз, аввало, Погбани инсон сифатида жуда ҳурмат қиламиз. У келганида ижобий кайфият олиб келди, ёш футболчиларга ёрдам берди. Аммо ростини айтиш керак, ўтган мавсумдаги лойиҳа биз кутгандек ишламади», — деди Скуро.
Клуб раҳбарияти Погбанинг юқори маоши ва шартномасининг сўнгги йилига кираётганини ҳам инобатга олмоқда. Шу сабабли унинг жамоада қолиши ёки трансферга қўйилиши масаласи ёз давомида ҳал этилади.
Янги бош мураббий Филипe Луис эса якуний қарорни қабул қиладиган асосий шахс бўлади. Мураббий мавсумолди йиғинлари давомида Погбанинг жисмоний ва техник тайёргарлигини баҳолаб, унга янги мавсумда имкон бериш ёки бермаслик борасида қарор чиқаради.
Эслатиб ўтамиз, Пол Погба 2018 йилги жаҳон чемпиони ҳисобланади. Сўнгги йилларда у кетма-кет жароҳатлар ва бошқа муаммолар сабаб фаолиятидаги энг мураккаб даврни бошдан кечирмоқда.

Появилась надежда на сохранение карьеры Погба
Французский футболист после долгого перерыва вновь вышел на поле в составе «Монако», но его будущее по-прежнему неясно.
Французский полузащитник Поль Погба после долгого перерыва вновь вышел на поле в составе «Монако». 33-летний футболист сыграл во втором тайме товарищеского матча против «Сен-Приест» в предсезонной игре.
«Монако» одержал победу в этой встрече со счётом 5:2. Хотя Погба не отметился голами или ассистами, его возвращение на поле стало важным событием для клуба и болельщиков. Полузащитник таким образом получил возможность продемонстрировать свою физическую форму перед новым тренерским штабом.
Для Погба прошедший сезон сложился неудачно. Из-за травм он провел всего 133 минуты на поле во всех соревнованиях и лишь один раз вышел в стартовом составе. Этот матч состоялся 2 мая против «Меца».
Тем не менее, будущее Погба в «Монако» остаётся неопределённым. Генеральный директор клуба Тиаго Скюро не исключает, что футболист может покинуть команду в летнее трансферное окно.
«Да, конечно, такая вероятность есть. Может быть, он уйдёт, а может останется. Это очень сложный вопрос. Прежде всего, мы очень уважаем Погба как человека. Он принёс с собой позитивное настроение, помогал молодым игрокам. Но честно говоря, проект прошлого сезона не сработал так, как мы ожидали», — сказал Скюро.
Руководство клуба также учитывает высокий оклад Погба и тот факт, что его контракт вступает в последний год. Поэтому вопрос о его оставлении в команде или выставлении на трансфер будет решаться в течение лета.
Новый главный тренер Филип Луис станет ключевой фигурой при принятии окончательного решения. Тренер оценит физическую и техническую готовность Погба в ходе предсезонных сборов и решит, предоставлять ли ему шанс в новом сезоне.
Напомним, Поль Погба является чемпионом мира 2018 года. В последние годы он переживает самый сложный период в карьере из-за череды травм и других проблем.