«Арсенал»нинг собиқ бош мураббийи Арсен Венгер ўз вақтида Килиан Мбаппени Лондон клубига олиб келишга уринганини маълум қилди.
«Мен Килиан Мбаппени «Арсенал»га ўтишга кўндиришга ҳаракат қилганман. Самолёт чиптасини олиб, Монакога учдим. Ўша оқшом унинг уйида ота-онаси билан учрашдим. Улар кўчиб ўтишга деярли тайёр эди. Аммо кейин «Монако» Килиан асосий жамоада имконият олишини тушунишди», — деди Венгер BBC нашрига.
Мбаппе «Монако» асосий жамоасидаги дебютини 2015 йилда, 16 ёшида ўтказган. Кейинчалик у 180 миллион евро эвазига «ПСЖ»га кўчиб ўтиб, ўша пайтда футбол тарихидаги иккинчи энг қиммат трансфер муаллифига айланганди.
Маълумот учун, Килиан Мбаппе фаолияти давомида «Монако», «ПСЖ» клублари ва Франция миллий жамоаси сафида кўплаб совринларни қўлга киритган ҳамда замонавий футболнинг энг ёрқин юлдузларидан бири сифатида эътироф этилади. Ҳозирда эса у «Реал» сафида тўп тепмоқда.

Бывший главный тренер «Арсенала» Арсен Венгер сообщил, что в свое время пытался привести Килиана Мбаппе в лондонский клуб.
«Я пытался убедить Килиана Мбаппе перейти в «Арсенал». Я купил билет на самолет и полетел в Монако. В тот вечер я встретился с его родителями у них дома. Они были почти готовы к переезду. Но затем «Монако» понял, что Килиан получит шанс в основной команде», — сказал Венгер изданию BBC.
Мбаппе дебютировал в основной команде «Монако» в 2015 году в возрасте 16 лет. Позже он перешел в «ПСЖ» за 180 миллионов евро, став тогда вторым самым дорогим трансфером в истории футбола.
Для справки: Килиан Мбаппе за свою карьеру выиграл множество трофеев в составе клубов «Монако», «ПСЖ» и сборной Франции, и он признан одним из ярчайших звезд современного футбола. В настоящее время он выступает за «Реал».