Суперлиганинг 16-турида «Навбаҳор» ўз уйида «меҳмон» сифатида «Сурхон»га қарши майдонга тушди. Ўйин 1:0 ҳисобида наманганликларнинг фойдасига ҳал бўлди. Жамоа бош мураббийи Темур Кападзе одатдагидек матбуот анжуманида қатнашди.
- Биринчи навбатда ҳозиргина хабарим бўлди, «Навбаҳор» мухлисларининг олдинги раиси Абдулло ака вафот этибди, таъзия билдирамиз. Жойи жаннатдан бўлсин, жамоанинг ашаддий мухлисларидан бири эди. Стадионга келиб шу нарса бўлибди, жамоа номидан таъзия билдирамиз. Ўйинга келадиган бўлсак, қийин учрашув бўлди. «Сурхон» ҳеч кимга осонликча таслим бўлмаяпти. Ҳар бир жамоа билан курашяпти. Тўп билан яхши муомала қилади. Тайёргарлик кўрдик. Ўтган ўйиндаги 5 та голдан кейин футболчиларга тушунтиришга ҳаракат қилдим. Албатта, ўзига ишонч ва бироз бўшашиб қолиш эҳтимоли бор эди. Уларга қийин учрашув кутаётганини тушунтирдим ва амалда ҳам шундай бўлди. Имкониятларимиз бўлди, голлар урганимизда осонроқ бўларди. Асосийси, ғалаба қозондик, уларни хурсанд қилдик. Ростдан зўр қўллаб туришди. Иккала жамоа курашди. Қийин вазиятлар ҳам бўлди. Мухлислар яхши далда беришди. Мухлислар балки кўпроқ голлар кутишгандир, аммо 1:0 бўлди, майли насиб. Асосийси, уч очкони қўлга киритдик. Кейинги учрашувга тайёргарлик кўрамиз.
- Сўнгги учта турда асосий таркибга тегмадингиз. Буни қандай изоҳлайсиз?
- Қаердадир жароҳати бўлса ёки яхши ўйин кўрсатмаса барибир қарайсиз. Ритмда яхши кетяпти. Ўтган учрашувда ҳам яхши ўйнашди. Шунинг учун таркибга тегмадик. Яхши футболчиларни жамлаганмиз. Бир-бирига муносиб. Улар бир-бирига мослашиб кетишгани учун таваккал қилмадик. Кейинги учрашувларга қараймиз. Ўйиндан-ўйинга чарчоқлар бўлади. Ўтган ўйиндан кейин бугунги баҳсда кўп футболчиларда чарчоқ сезилди. Ким бошланғич таркибда, ким захирадан тушган бўлса ҳам яхши ҳаракат қилди. Албатта, хатолар бўлди. Қандайдир хавотирли жойлари бўлди. Ишончлироқ ўйнаса бўларди. Буни тушунамиз, футболни ичидамиз, бу ҳолат бўлиб туради. Таҳлил қилиш учун яхши ўйин бўлди. Айрим жойларда яхшироқ ўйнасак бўларди.
- Трансфер ойнаси ҳали очиқ. Таркибда яна янги ўйинчилар пайдо бўлиши мумкинми?
- Яна қараётгандик, айрим футболчиларни олиш ниятимиз ҳам бор эди. Уларни шартномаси борлиги учун қийин вазият бўляпти. Лекин таркиб яхши шаклланган. Ҳозирги кунда шу таркиб билан олдимизга қўйилган вазифани бажарсак бўлади.
- Абдулла Абдуллаевни қачон таркибда кўрамиз?
- Кутяпмиз, у ҳам жамоага катта куч бағишлайди, даражасини яхши биламиз. Индивидуал ҳаракат қиляпти. Миллий жамоа сафида Португалияга қарши учрашувда жароҳат олганди. Анча вақт ўтди, аста-секин қўшилади.
- Биринчи даврада Тошкентда ўйнаб юрган пайтларда тезроқ Наманганга қайтишни хоҳлаётганингизни, бу бошқача бўлишини айтардингиз. Жамоа билан қайтгач, сиз кутгандек бўляптими?
- Албатта, бу бошқача муҳит. Ўзимизни мухлислар қаршисида ўйнаш, уларни олқишлари ва аурасини сезиш ёқимли. Футболчиларга яхши куч, кайфият, ишонч бағишляпти. Тушуниб турибмиз, бу футбол ва ҳамма нарса бўлиши мумкин. Мухлислар учун ўйнаймиз. Ҳар бир ғалабада биз билан шерик бўлиб хурсанд бўлишаётгани ажойиб. Шунча ишқибоз келяпти, бу байрам. Биз билан бирга ҳар бир эпизодда курашишяпти, сиқилишяпти, биз уйдамиз. Ҳаммаси яхши ва шунақа ғалабалар билан уларни хурсанд қиляпмиз. Худо хоҳласа, давом этамиз. Бу маъсулиятни ҳам ўзимизга олганмиз. «Навбаҳор» мухлислари бунга лойиқ. Уларга раҳмат айтаман. Ашаддий ишқибоз ҳар доим жамоаси ёнида туришади. Кейинги ўйинларда ҳам уларни хурсанд қилишга ҳаракат қиламиз», - дея Кападзенинг сўзларини келтиради Tribuna.uz мухбири.

В 16-м туре Суперлиги «Навбахор» в домашнем матче сыграл против «Сурхана» в роли «гостя». Игра завершилась с минимальным счётом 1:0 в пользу наманганцев. Главный тренер команды Тимур Кападзе, как обычно, принял участие в пресс-конференции.
- Прежде всего, я только что узнал, что предыдущий председатель болельщиков «Навбахора» Абдулло ака скончался, выражаем соболезнования. Пусть его место будет в раю, он был одним из самых преданных болельщиков команды. Это случилось на стадионе, выражаем соболезнования от имени команды. Что касается игры, она была сложной. «Сурхан» не сдаётся легко никому. Борется с каждой командой. Хорошо обращаются с мячом. Мы подготовились. После 5 голов в прошлом матче я старался объяснить футболистам. Конечно, всегда есть вероятность самоуверенности и расслабления. Я объяснил им, что их ждёт сложный матч, и так оно и было. У нас были шансы, если бы забили больше голов, было бы проще. Главное — мы победили, порадовали их. Поддержка была действительно отличной. Обе команды боролись. Были сложные ситуации. Болельщики хорошо поддержали. Возможно, болельщики ожидали больше голов, но счёт 1:0, значит, так и должно быть. Главное, что мы заработали три очка. Будем готовиться к следующему матчу.
- В последних трёх турах вы не вносили изменений в основной состав. Как это объяснить?
- Где-то есть травма или плохая игра, так или иначе, вы смотрите. Ритм хороший. В прошлом матче они тоже играли хорошо. Поэтому мы не трогали состав. У нас собраны хорошие футболисты. Они подходят друг другу. Поскольку они сыграны, мы не рисковали. Посмотрим на следующие матчи. От игры к игре будет усталость. После прошлого матча в сегодняшней игре многие футболисты выглядели уставшими. Кто бы ни начинал в основном составе или выходил со скамейки, все старались. Конечно, были ошибки. Были моменты тревоги. Можно было сыграть увереннее. Мы это понимаем, мы в футболе, такое случается. Это была хорошая игра для анализа. В некоторых моментах можно было сыграть лучше.
- Трансферное окно ещё открыто. Возможны ли новые игроки в составе?
- Мы ещё присматриваемся, хотели бы взять некоторых футболистов. Но ситуация сложная из-за их контрактов. Однако состав хорошо сформирован. На данный момент с этим составом мы можем справиться с поставленной задачей.
- Когда мы увидим Абдуллу Абдуллаева в составе?
- Ждём, он тоже принесёт большую силу команде, мы знаем его уровень. Он тренируется индивидуально. В составе национальной команды получил травму в матче против Португалии. Прошло много времени, постепенно он вернётся.
- В первой половине сезона, когда вы играли в Ташкенте, вы говорили, что хотите быстрее вернуться в Наманган, что это будет по-другому. Выполняется ли это так, как вы ожидали после возвращения с командой?
- Конечно, это другая атмосфера. Играть перед своими болельщиками, чувствовать их поддержку и атмосферу — это приятно. Это придаёт футболистам силу, настроение, уверенность. Мы понимаем, это футбол, и всё может случиться. Мы играем для болельщиков. Каждую победу они разделяют с нами, и это прекрасно. Приходит столько фанатов, это настоящий праздник. Они вместе с нами борются в каждом эпизоде, переживают, мы дома. Всё хорошо, и такими победами мы их радуем. Надеемся, так будет продолжаться. Мы взяли на себя эту ответственность. Болельщики «Навбахора» этого заслуживают. Им большое спасибо. Настоящий фанат всегда будет рядом со своей командой. Постараемся радовать их и в следующих матчах», - приводит слова Кападзе корреспондент Tribuna.uz.