Суперлиганинг 16-турида «Локомотив» клуби «Динамо»ни қабул қилди. Қизиқарли ўтган учрашув 2:1 ҳисобида тошкентликларнинг фойдасига ҳал бўлди.
Учрашувдан кейин мезбонлар бош мураббийи Мирко Еличич матбуот анжуманида саволларга жавоб қайтарди.
- Бугун жуда оғир ўйин бўлди. «Динамо»га қарши учрашувлар доим қизиқ ва яхши ўтади. Улар очиқ футбол ўйнайдиган жамоа. Биз ҳам очиқ футболни маъқул кўрамиз, шунинг учун ҳар сафар томошабоп баҳс юзага келади.
Менимча, бугун ҳам шундай бўлди. Рақиб баъзи жиҳатларда биздан яхшироқ ҳаракат қилди. Лекин футбол шундай ўйин: баъзан яхшироқ ўйнаб ҳам мағлуб бўласиз, баъзан эса бироз омад билан уч очкога эга чиқасиз. Энг муҳими, ғалаба қозондик ва энди олдинга интилишда давом этамиз.
- Козлов қизил карточка олганидан кейин тактик жиҳатдан қандай ўзгаришлар қилдингиз?
- Албатта, бу жуда қийин вазият эди. Никита узоқ вақт ўйин амалиётига эга эмасди. Бугун унга имконият бердик, лекин бундай ҳолат унга ҳам руҳий босим бўлди. Ёш футболчи учун бундай хатодан кейин ўзига келиш осон эмас. Шунга қарамай, у курашди ва ҳаракат қилди.
- Кейинги пайтларда жамоангизда ўйинга алоқаси бўлмаган ҳолатлар такрорланяпти. Илгари дарвозабон билан, кейин Абдулла Йўлдошев билан ва энди эса Козлов. Бу келажакда муаммога айланмайдими?
- Йўқ, бундай деб ўйламайман. Масалан, Абдулла билан бўлган воқеада кўпчилик вазиятни нотўғри баҳолади. Ўша ҳолат тўлиқ ва тўғри таҳлил қилинмади. Менимча, у ерда Абдулланинг айби катта эмасди. Балки ўша вазиятга аралашмагани яхшироқ бўларди, аммо жанжални бошлаган ҳам у эмас.
Бундай ҳолатлар баъзан бир лаҳзада содир бўлади. Энг муҳими, футболчи бундан тўғри хулоса чиқариши. Айрим вазиятлар ўнлаб ўйиндан ҳам кўпроқ сабоқ бериши мумкин. Агар футболчи шу хатолардан ўрганса, кейинчалик янада кучли ўйинчига айланади.
- Бугунги учрашувда ўнг қанот биринчи бўлимда яхши ишламаётганди. Кейин футболчини чап қанотга ўтказдингиз. Бу қарорингиз ҳақида изоҳ берсангиз.
- Биз рақибнинг ўйинини таҳлил қилган эдик ва қаердан устунликка эришиш мумкинлигини ҳисоблаб чиққанмиз. Санжар орқали қанотдан тезлик билан ҳужум қилишни режалаштирган эдик. У ўз вазифасини яхши бажарди.
Жумбобоев жисмонан кучли ҳимоячи. Шунинг учун унинг қаршисида техник жиҳатдан кучлироқ футболчи ўйнаши керак деб ҳисобладик. Шу вазифани Суҳробга топширдик. У вазиятни яхши назорат қилди ва қарор ўзини оқлади.
- Ўтган турдан кейин рақиб мураббийи Абрамов «Локомотив» биздан икки кун кўпроқ дам олади» деганди. Бу устунлик сизларга қанчалик ёрдам берди?
- Менимча, бу каби тақвим масалаларини ҳозир сунъий интеллект ёки автоматик тизимлар белгилайди. Буни мураббийлар назорат қилмайди. Биз назорат қила оладиган нарсаларга эътибор қаратамиз. Керак бўлса, бир кун оралаб ҳам ўйнаймиз. Бу ҳақда ортиқча ўйламаймиз. Машғулотлар, тайёргарлик ва тактик режалар — мана шу биз назорат қила оладиган жиҳатлар.
- Жасурбек Яхшибоев ҳақида савол. Бир вақтлар жуда сермаҳсул футболчи эди. Ҳозир эса кўпроқ захирада қолмоқда. У «Локомотив»да ўз фаолиятини қайта тиклай оладими?
- Мен футболчидан доим юқори сифат талаб қиламан. Лекин баъзан ўйиндан ташқари омиллар ҳам бўлади. Жасурбек яқинда жароҳатдан қайтди. У даволанишдан кейин энди машғулотларга қўшилди. Ҳозир биз унинг кучли томонларидан қаерда яхшироқ фойдаланиш мумкинлигини излаяпмиз. Менимча, у ҳужумда бизга катта ёрдам беради. Аммо бугунги ўйин унинг услубига мос келмасди.
Ҳозирча жисмоний тайёргарлиги тўлиқ эмас. Замонавий футболда нафақат тўп билан, балки тўпсиз ҳам олдинга ва орқага катта ҳажмда ишлаш талаб қилинади. Бунинг учун унга яна вақт керак. Аввал ҳам Машарипов ва Шодиёр билан шундай ҳолат бўлган. Улар ҳам аввал алмаштириш орқали майдонга тушиб, кейин тўлиқ ўйинларга тайёр бўлишган.
Жасурбекнинг ўзига хос юқори даражадаги сифатлари бор. Биз айнан шу сифатларидан тўғри вақтда фойдаланишга ҳаракат қиламиз. Яқин орада у албатта кўпроқ ўйин амалиётига эга бўлади. Бугун эса биз кўпроқ ҳимояда ҳаракат қилишимиз керак эди. Балки қарши ҳужумларда у фойда келтириши мумкин эди, аммо бундай қарор маълум хавфларни ҳам келтириб чиқарарди. Шунинг учун бугунги режамизни шундай туздик», - дея Мирко Еличичнинг сўзларини келтиради Tribuna.uz мухбири.

Мирко Еличич: «Сегодняшний матч не подходил под стиль Яхшибоева»
В 16-м туре Суперлиги клуб «Локомотив» принял «Динамо». Интересный поединок завершился со счётом 2:1 в пользу ташкентцев.
После матча главный тренер хозяев Мирко Еличич ответил на вопросы на пресс-конференции.
- Сегодня был очень тяжёлый матч. Встречи против «Динамо» всегда интересны и проходят на высоком уровне. Это команда, играющая в открытый футбол. Мы также предпочитаем открытый футбол, поэтому каждое наше противостояние становится зрелищным.
Думаю, сегодня было так же. Соперник в некоторых аспектах действовал лучше нас. Но футбол таков: иногда вы играете лучше и проигрываете, а иногда с небольшой удачей берёте три очка. Главное, что мы победили, и теперь продолжаем стремиться вперёд.
- Какие тактические изменения вы сделали после того, как Козлов получил красную карточку?
- Конечно, это была очень сложная ситуация. Никита долгое время не имел игровой практики. Сегодня мы дали ему шанс, но такая ситуация создала для него психологическое давление. Молодому игроку нелегко оправиться после такой ошибки. Несмотря на это, он боролся и старался.
- В последнее время в вашей команде часто повторяются ситуации, не связанные с игрой. Сначала с вратарём, затем с Абдуллой Йўлдошевым, а теперь с Козловым. Не станет ли это проблемой в будущем?
- Нет, я так не думаю. Например, в случае с Абдуллой многие неправильно оценили ситуацию. Та ситуация не была полностью и правильно проанализирована. Думаю, в этом не было большой вины Абдуллы. Возможно, ему лучше было не вмешиваться, но и он не начинал конфликт.
Такие ситуации иногда происходят внезапно. Главное, чтобы игрок сделал из этого правильные выводы. Некоторые ситуации могут дать больше уроков, чем десятки матчей. Если игрок учится на этих ошибках, он становится более сильным в будущем.
- В сегодняшнем матче правый фланг в первом тайме не работал. Затем вы переместили игрока на левый фланг. Можете объяснить это решение?
- Мы анализировали игру соперника и рассчитывали, где можем получить преимущество. Мы планировали атаковать фланг через Санжара с высокой скоростью. Он хорошо выполнил свою задачу.
Жумбобоев физически сильный защитник. Поэтому мы решили, что против него должен играть более технически сильный игрок. Мы поручили эту задачу Сухробу. Он хорошо контролировал ситуацию, и решение себя оправдало.
- После прошлого тура тренер соперника Абрамов сказал, что «Локомотив» отдыхает на два дня больше, чем мы». Насколько это преимущество помогло вам?
- Думаю, такие вопросы расписания сейчас определяются искусственным интеллектом или автоматическими системами. Это не контролируют тренеры. Мы фокусируемся на вещах, которые можем контролировать. При необходимости мы можем играть и через день. Мы не думаем об этом лишнего. Тренировки, подготовка и тактические планы - вот что мы можем контролировать.
- Вопрос о Жасурбеке Яхшибоеве. В своё время он был очень результативным игроком. Сейчас он чаще остаётся в запасе. Сможет ли он восстановить свою карьеру в «Локомотиве»?
- Я всегда требую высокого качества от игрока. Но иногда существуют и внешние факторы. Жасурбек недавно вернулся после травмы. Он только что приступил к тренировкам после восстановления. Сейчас мы ищем, где его сильные стороны могут быть более полезными. Думаю, он будет нам очень полезен в атаке. Но сегодняшний матч не подходил под его стиль.
На данный момент его физическая подготовка не полна. В современном футболе требуется много работы как с мячом, так и без него, и в атаке и в защите. Для этого ему нужно больше времени. Ранее у нас была похожая ситуация с Машариповым и Шодиёром. Они также сначала выходили на замену и потом были готовы к полным матчам.
У Жасурбека есть свои уникальные высококлассные качества. Мы стараемся использовать их в нужное время. В ближайшее время он обязательно получит больше игровой практики. Но сегодня нам нужно было больше работать в защите. Возможно, он мог бы быть полезен на контратаках, но такое решение несёт определённые риски. Поэтому наш план на сегодня был таков», - приводит слова Мирко Еличича корреспондент Tribuna.uz.