Бугун Суперлигада 16-тур баҳслари давом эттирилди. «Сурхон» клуби Наманганда номинал мезбон сифатида майдон эгалари – «Навбаҳор»ни «қабул қилди».
Стадион тўла мухлислар билан ўтган ўйинда термизликлар 0:1 ҳисобида мағлубията учрашди. Гарчи «Сурхон» футболчилари рақибга муносиб қаршилик кўрсатганига қарамасдан таблодаги ҳисоб ўзгармасдан қолди.
Учрашув якунлангач, термизликлар бош мураббийи Анвар Ғофуров матбуот анжуманида фикрларини айтиб ўтди.
- Ўйин жуда қизиқарли, томошабоп ўтди, деб ўйлайман. «Навбаҳор» яхши жамоа ва яхши мураббийга эга. Ўзига яраша ўйин суръати бор, худди шундай бизда ҳам. Ўз ўйинимизни кўрсатишга ҳаракат қилдик. Балки бутун учрашув давомида ўхшамаган бўлиши мумкин. Йигитларга эътироз жуда кам. Чунки майдонда кўп меҳнат қилишди, катта куч сарфладилар. Яхши ўйнашди, деб ўйлайман. Қолганини ПФЛдагилар ҳал қилишади.
- Биринчи саволим: жамоага нима етишмади, деб ўйлайсиз? Иккинчи саволим: Беҳруз Каримовни ўрни яққол билиняпти...
- Албатта, ўйлайманки, жаҳон чемпионатидан кейин жамоамизда барибир ўзгаришлар бор. Кўп футболчилар жамоани тарк этди, бу ўз йўлига. Бизда ёшлар чиқиб келишяпти ва уларга имконият бериляпти. Бугунги таркиб бўйича бизда футболчиларга катта юклама тушяпти. Деярли 4 та ўйиндан бери ротация қилганимиз йўқ. Барибир футболчиларда чарчоқлар билинади. Талаблар ҳам ўзига яраша. Шу ўйинда ротация қилишга ҳаракат қилдик. Ёшларга имконият берилди ва ўзларини яхши тарафдан кўрсатишди. Кўп вазиятларда менга жуда маъқул бўлди. Келаси учрашувларда ҳам ротацияга қўл уришимиз керак бўлади. Чунки мавсум жуда зич. Ҳар бир жамоада ротация бўлади, бу керакли нарса. Агар сизда захира ўриндиғингиз кенг бўлса жуда яхши. Бутун жамоага катта раҳмат. Ёшлар яхши таассурот қолдиришди.
- Кўпчилик «Сурхон»ни танқид қиляпти. Анча муддатдан бери ўз уйида ўйнамаяпти. Уйга боришни хоҳламаяпти, деган гаплар ҳам бўляпти. Термизликлар учун «Cурхон» иштирокидаги учрашув катта машаққат туғдиряпти. Аслида Сурхондарёдаги вазият қанақа?
- Мамлакатимизда қўштирноқ ичида шунақа гаплар гапирадиган ақллилар кўп. Стадионимиз майдони тайёр бўлмаганидан кейин қаерда ўйнаймиз? Биз ҳам яхши майдонда ўйнашни хоҳлаймиз. Бугун ўз уйимизда ўйнашимиз керак эди. Уйимизда 5-10 минг мухлисимиз қўллаб-қувватлови остида ўйнаганимиз маъқулми ёки Намананган келиб бутун стадион «Навбаҳор»га мухлислик қиладиган стадионда ўйнаган маъқулми? Бунга кўп ақл керак эмас. Ҳар хил гап-сўзларни гапирадиганлар кўп. Лекин вазиятга тўғри қаралса, биз ҳам уйимизда ўйнагимиз келади, 100 фоиз. Уйда деворлар ёрдам беради, дейдиган гап бежиз эмас. Буни мен ўйлаб топганим йўқ. Бу гаплар қанча йиллардан бери ўз тасдиғини топяпти. Ақлли инсонларга айтаман, Ўзбекистон бўйича энг иссиқ жой Термиз бўлса керак. Буни инобатга олишимиз керак. Мана, Тошкентда «Пахтакор» майдони уч ойда нима бўлганини кўрдинглар. Лекин Термизда бундан ҳам иссиқ. Бу нормал ҳолат. Уйимизда мухлисларимиз кўз ўнгида яхши кайфиятда ўйнаш бизга ҳам ёқади. Кимга ёқмас экан? Лекин юқоридаги гап-сўзлар кераксиз, маъноси ҳам йўқ-да. Ўз майдонимиз тайёр бўлмагандан кейин бир иложини қилишимиз керакми? Насиб қилса, энди кейинги уйдаги ўйинимизни Тошкентда ўтказамиз. Лекин бу ҳам бизни уйимиз эмас. Майдон тайёр бўлганида аниқ Термизда ўйнардик.
- Термиздаги стадион майдонини тайёрлаш бўйича қай даражада ишлар олиб бориляпти?
- Албатта, бўляпти. Лекин бу бир кунда бўладиган нарса эмас. «Пахтакор»ни қаранг, қанча пул сарфланган? Уч ойда кетди. Совуққонлик билан тўғри фикрлаб буни қабул қилиш керак. Рейтингги ошиши учун ҳар хил гапларни гапиришади. Аммо бунда маъно йўқ», - дея Ғофуровнинг сўзларини келтиради Tribuna.uz мухбири.

Сегодня в Суперлиге продолжились матчи 16-го тура. Клуб «Сурхон» номинально в качестве хозяев принял на поле «Навбахор» в Намангане.
Игра прошла при полном стадионе болельщиков, где команда из Термеза потерпела поражение со счетом 0:1. Хотя футболисты «Сурхона» достойно противостояли сопернику, счет на табло остался неизменным.
После завершения встречи главный тренер команды из Термеза Анвар Гафуров поделился своими мыслями на пресс-конференции.
- Игра была очень интересной и зрелищной, как я считаю. «Навбахор» — хорошая команда, и у них отличный тренер. У них есть своя скорость игры, как и у нас. Мы старались показать свою игру. Возможно, не все удалось на протяжении всего матча. У меня очень мало претензий к ребятам. Потому что они много работали на поле, затратили много усилий. Думаю, они сыграли хорошо. Остальное решать тем, кто в ПФЛ.
- Первый вопрос: чего, по вашему мнению, не хватило команде? Второй вопрос: отсутствие Бехруза Каримова заметно...
- Конечно, думаю, что после чемпионата мира в нашей команде все-таки произошли изменения. Многие футболисты покинули команду, это отдельная тема. У нас появляются молодые игроки, и им предоставляется шанс. В сегодняшнем составе на футболистов ложится большая нагрузка. Почти 4 игры подряд мы не проводили ротацию. Футболисты, безусловно, чувствуют усталость. Требования тоже соответствующие. В этой игре мы постарались провести ротацию. Молодым ребятам дали шанс, и они показали себя с хорошей стороны. Во многих моментах они мне очень понравились. В следующих матчах нам тоже нужно будет прибегнуть к ротации. Потому что сезон очень напряженный. У каждой команды есть ротация, это необходимо. Если у вас широкая скамейка запасных, это очень хорошо. Большое спасибо всей команде. Молодежь оставила хорошее впечатление.
- Многие критикуют «Сурхон». Долгое время не играет на своем поле. Говорят, что не хотят возвращаться домой. Для термезцев матчи с участием «Сурхона» создают большие трудности. Какая на самом деле ситуация в Сурхандарье?
- В нашей стране много «умных» людей, которые говорят такие вещи в кавычках. Где нам играть, если наше поле на стадионе не готово? Мы тоже хотим играть на хорошем поле. Сегодня мы должны были играть дома. Что лучше: играть на своем поле с поддержкой 5-10 тысяч наших болельщиков или играть в Намангане на стадионе, где весь стадион болеет за «Навбахор»? Для этого не нужно много ума. Много людей, которые говорят разные вещи. Но если правильно посмотреть на ситуацию, мы тоже хотим играть дома, 100 процентов. Говорят, что дома стены помогают — эта фраза не зря существует. Это не я придумал. Эти слова подтверждаются уже много лет. Умным людям скажу, что, наверное, самое жаркое место в Узбекистане — это Термез. Мы должны это учитывать. Вот, вы видели, что случилось с полем «Пахтакора» в Ташкенте за три месяца. Но в Термезе еще жарче. Это нормальная ситуация. Нам тоже нравится играть дома, на глазах у наших болельщиков, в хорошем настроении. Кому бы это не понравилось? Но вышеупомянутые разговоры бесполезны, они не имеют смысла. Если наше поле не готово, нам нужно что-то делать? Если повезет, то следующий домашний матч мы проведем в Ташкенте. Но это тоже не наш дом. Когда поле будет готово, мы точно сыграем в Термезе.
- На каком уровне находятся работы по подготовке поля стадиона в Термезе?
- Конечно, работы ведутся. Но это не то, что можно сделать за один день. Посмотрите на «Пахтакор», сколько денег было потрачено? Ушло три месяца. Нужно принимать это с холодным расчетом. Для повышения рейтинга говорят разные вещи. Но в этом нет смысла», - приводит слова Гафурова корреспондент Tribuna.uz.