«Қўқон-1912» бош мураббийи «Сурхон»га қарши баҳсдан сўнг ўз фикрларини билдирди.
Омадсиз иштирокнинг гирдобига тушиб қолган «Қўқон-1912» ушбу турда ҳам мағлубиятли сериясини давом эттирди. Ўз уйида «Сурхон»ни қабул қилди. Ғалаба мезбонларга жуда зарур бўлган бир вазиятда 0:1 ҳисобида имкониятни бой берди. Қўқонликлар устози Андрей Шипилов эса матбуот анжуманида раҳбариятдан истеъфо сўраганини айтди.
- Бундай валидолли ўйиндан кейин сўз топиш жуда оғир. Йигитларга бу учрашувнинг нақадар муҳим эканини кўп бор айтдим. Танаффусдан кейин мавсумнинг иккинчи қисмини яхши бошлай олмадик — кетма-кет учта мағлубиятга учрагандик, бугун эса тўртинчиси қайд этилди.
Ўйинда имкониятлар етарлича бўлди. Ҳаммаси битта хатонинг баҳосига бориб тақалди. Танаффусда ҳисоб 0:0 бўлиб турганида ҳам йигитларга: «Болалар, битта хатонинг баҳоси жуда қимматга тушади», деб яна бир бор таъкидладим. Аммо улар кутди, кутди, яна кутди. Нега биз фақат гол ўтказиб юборганимиздан кейингина фаол ва шиддатли ўйнай бошлаймиз? Шуни тушуна олмаяпман.
Иккинчи бўлимни ўзингиз ҳам кўрдингиз. Ҳеч бўлмаганда битта эмас, иккита гол уриш учун ҳам имкониятларимиз етарли эди. Барча алмаштиришларни ҳужумни кучайтириш учун амалга оширдик. Лекин барибир футболчиларга етиб бора олмаяпман.
Самарқандда ҳам яхши ўйнадик, аммо ғалаба қозона олмадик. Бугун ҳам худди шу ҳолат такрорланди. Мен ҳар бир футболчининг фикрига кириб бора олмайман. Фақат бугун энг муҳими натижа эканини айтдим. Бу учрашувда натижа жуда муҳим эди.
Ростини айтсам, бу тўртта мағлубият учун ўзим ҳам қаттиқ уяляпман. Шунинг учун ҳозиргина клуб раҳбарияти билан суҳбатлашдим. Менга ҳам бу ҳолат жуда оғир ботяпти. Шу боис истеъфога чиқишимни сўрайман. Чунки бундай давом этиши мумкин эмас. Вазиятни янада оғирлаштирмаслик учун кескин чоралар кўриш керак.
- «Сурхон» гол урганидан кейин жамоа анча фаоллашди. Унгача эса ўйин унчалик чиқмаётганди. Нима учун шундай бўлди?
- Аввало, бизда тикланиш учун рақибга нисбатан бир кун камроқ вақт бўлди. Буни ҳам инобатга олиш керак. Иккинчидан, бугун майдон одатдагидек тез эмасди. Биз учун тез майдон устунлик ҳисобланарди. Шунинг учун биринчи бўлимни тартибли ва ихчам ўтказишга ҳаракат қилдик. Шунга қарамай, биринчи бўлимда ҳам иккита яхши вазият яратдик. Аммо ҳозир ишларимиз юришмаяпти. Омад биздан юз ўгиргандек. Нега шундай бўлаётганини билмайман. Нима учун футбол худоси бизга меҳрибон эмас — тушунмайман.
Сиз ҳам тўғри айтдингиз. Мен ҳам ҳозир шу ҳақда гапирдим. Биз қандайдир оддий, кутилмаган хатолар сабаб гол ўтказиб юборамиз. Шундан кейин эса жуда катта босим билан ҳужум қиламиз, аммо тўп барибир дарвозага кирмайди. Соҳибжоновни бир ўзи ўйин тақдирини ҳал қилиши мумкин эди.
- Нимели яхши ўйинаётганди. Шунга қарамай алмаштирилди. Бу қарор нима билан боғлиқ эди?
- Нимели бўйича шуни айта оламанки, бу ҳақда Самарқандда ҳам гапирганман. У узоқ вақт жароҳат сабаб майдондан четда қолди. Тиззасида муаммо бор эди. 14 кун машғулотларда қатнашмади. Кейин қайтиб, атиги тўрт кун жамоа билан тайёргарлик кўрди.
Биз унга ўйин амалиёти беришга ҳаракат қилдик. Бугун ҳам асосий таркибда майдонга тушди. Лекин физиологик жиҳатдан 14 кун машғулотсиз қолган футболчи дарҳол 90 дақиқа давомида юқори суръатда ҳаракат қила олмайди.
- Жавоҳир Сиддиқов ҳам алмаштирилди…
- Жавоҳир билан ҳам худди шундай вазият. У кетма-кет учта учрашувни тўлиқ ўтказди. Бугунги оғир майдонда унга ҳам осон бўлмади. Биз имконимиз борича жамоани тиклашга ҳаракат қилдик. Барча алмаштиришлар кучайтириш учун қилинди. Шаҳрух Годоевни ҳам, Анасни ҳам, Жавоҳирни ҳам майдонга туширдик. Мақсад қанотлар орқали босимни ошириш, кўпроқ узатмалар бериш эди.
Иккинчи бўлимда тўрт-бешта бурчак тўпини амалга оширдик. Рақиб дарвозабони бўй жиҳатидан унчалик баланд эмасди, аммо бугун ҳамма нарса уларнинг фойдасига ҳал бўлди. Биздан омад юз ўгирган. Нима учун бундай бўлаётганини билмайман. Балки кимдир футбол худосини ранжитгандир, билмайман.
Ҳар бир ўйинга жуда жиддий тайёргарлик кўрамиз. Видео таҳлиллар ўтказамиз, назарий машғулотлар бўлади, майдонда барча жиҳатларни машқ қиламиз. Аммо барибир бизга энг оддий нарса — футбол омади етишмаяпти.
- Ёзги танаффусдан кейин жамоа кетма-кет тўртта мағлубиятга учради. Демак, иккинчи даврага тайёргарлик яхши бўлмаган, дейиш мумкинми?
- Йўқ, мен яна бир бор такрорлайман. Биз тайёргарлик даврида доим ҳам тўлиқ таркибда ишлай олмадик. Жавоҳир даволанишда эди. Айрим футболчилар кечроқ келиб қўшилди. Бошқалари кутилмаган жароҳатлар туфайли уч-тўрт кун машғулотларни ўтказиб юборишди. Биз фақат тайёргарлик якунига яқин тўлиқ йиғила олдик.
Мен футболчиларга ҳам айтаман: бир кун машғулот қолдирсанг, унинг ўрнини тўлдириш учун камида уч кун ишлашинг керак. Футболда майда нарсанинг ўзи йўқ. Мен масъулиятни ўз зиммамдан соқит қилмаяпман. Лекин агар биз бир қайиқда эканмиз, ҳаммамиз биргаликда меҳнат қилишимиз, тинмай ишлашимиз керак. Ҳар ким ўзини эмас, жамоани ўйлаши лозим. Акс ҳолда омад ҳам биздан юз ўгиради.
Бугун ҳеч ким чарчоқдан алмаштириш сўрамади. Биринчи бўлимдан кейин Егорни тезлик қўшиш учун алмаштирдик. Ҳисоб 0:0 бўлиб турганидаёқ тезкор ҳужумчини майдонга туширдик. Барча қарорлар жамоани кучайтириш учун қабул қилинди.
Тайёргарликка келсак, қўлимиздан келган барча ишни қилдик. Тошкентда тўрт ҳафта машғулот ўтказдик, назорат учрашувларини ҳам ўтказдик. Бу ҳақда аввалги интервюларимда ҳам айтгандим.

Главный тренер «Коканд-1912» высказал своё мнение после матча против «Сурхон».
Попавший в полосу неудач «Коканд-1912» продолжил свою серию поражений и в этом туре. На своем поле команда принимала «Сурхон». В ситуации, когда победа хозяевам была очень нужна, матч завершился не в их пользу со счетом 0:1. Наставник кокандцев Андрей Шипилов на пресс-конференции заявил, что просит руководство принять его отставку.
- После такой валидольной игры трудно подобрать слова. Я многократно говорил ребятам о важности этого матча. После перерыва мы не смогли хорошо начать вторую часть сезона — потерпели три поражения подряд, а сегодня зафиксировано и четвертое.
На поле было достаточно возможностей. Все свелось к одной ошибке. В перерыве счет был 0:0, и я еще раз напомнил ребятам: «Парни, цена одной ошибки будет очень высока». Но они ждали, ждали и снова ждали. Почему мы начинаем играть активно и стремительно только после того, как пропустим гол? Не могу этого понять.
Вы сами видели второй тайм. У нас было достаточно возможностей забить даже не один, а два гола. Все замены были сделаны для усиления атаки. Но все равно до футболистов я не могу достучаться.
В Самарканде мы тоже хорошо играли, но не смогли победить. Сегодня повторилась та же ситуация. Я не могу проникнуть в голову каждого игрока. Только сказал, что сегодня самое главное — это результат. В этом матче результат был очень важен.
Честно говоря, я сам очень стыжусь за эти четыре поражения. Поэтому я только что поговорил с руководством клуба. Мне тоже очень тяжело. Поэтому прошу принять мою отставку. Потому что так продолжаться не может. Нужно принимать решительные меры, чтобы не усугубить ситуацию.
- После того как «Сурхон» забил гол, команда стала более активной. До этого игра не особо складывалась. Почему так получилось?
- Прежде всего, у нас было на один день меньше для восстановления по сравнению с соперником. Это тоже нужно учитывать. Во-вторых, сегодня поле было не таким быстрым, как обычно. Для нас быстрое поле было бы преимуществом. Поэтому мы старались провести первый тайм организованно и компактно. Тем не менее, в первом тайме у нас было два хороших момента. Однако сейчас у нас дела не идут. Удача, кажется, отвернулась от нас. Не знаю, почему так происходит. Почему футбольный бог не благосклонен к нам — не понимаю.
Вы тоже правы. Я только что об этом говорил. Из-за каких-то простых, неожиданных ошибок мы пропускаем голы. А после этого с огромным давлением атакуем, но мяч все равно не идет в ворота. Сохибжонов мог бы решить судьбу матча в одиночку.
- Нимели играл хорошо. Тем не менее, он был заменен. С чем связано это решение?
- По поводу Нимели могу сказать, что говорил об этом и в Самарканде. Он долгое время оставался вне поля из-за травмы. У него были проблемы с коленом. Он не тренировался 14 дней. Потом вернулся и всего четыре дня готовился с командой.
Мы старались дать ему игровую практику. Сегодня он тоже вышел на поле в основном составе. Но физиологически футболист, который не тренировался 14 дней, не сможет сразу 90 минут двигаться на высокой скорости.
- Джавахир Сиддиков тоже был заменен…
- Ситуация с Джавахиром такая же. Он полностью провел три матча подряд. Сегодня на тяжелом поле ему тоже было нелегко. Мы старались восстановить команду насколько могли. Все замены были сделаны для усиления. Мы выпустили на поле Шахруха Годоева, Анаса и Джавахира. Целью было увеличить давление через фланги, делать больше передач.
Во втором тайме мы выполнили четыре-пять угловых. Вратарь соперника не был особенно высоким, но сегодня все было в их пользу. Удача отвернулась от нас. Не знаю, почему так происходит. Может, кто-то разгневал футбольного бога, не знаю.
Мы очень серьезно готовимся к каждому матчу. Проводим видеоанализы, теоретические занятия, отрабатываем все аспекты на поле. Но нам все равно не хватает самого простого — футбольной удачи.
- После летнего перерыва команда потерпела четыре поражения подряд. Можно ли сказать, что подготовка ко второму кругу была неудачной?
- Нет, я повторяю еще раз. В период подготовки мы не всегда могли работать в полном составе. Джавахир лечился. Некоторые игроки присоединились позже. Другие пропустили три-четыре дня тренировок из-за неожиданных травм. Мы смогли собраться в полном составе только ближе к завершению подготовки.
Я говорю и игрокам: если ты пропустишь один день тренировки, нужно работать как минимум три дня, чтобы восполнить его. В футболе нет ничего незначительного. Я не снимаю с себя ответственность. Но если мы в одной лодке, мы должны работать вместе, без устали. Каждый должен думать не о себе, а о команде. Иначе удача отвернется от нас.
Сегодня никто не просил замен из-за усталости. После первого тайма мы заменили Егора, чтобы добавить скорости. Еще при счете 0:0 выпустили на поле быстрого нападающего. Все решения были приняты для усиления команды.
Что касается подготовки, мы сделали все возможное. Мы провели четыре недели тренировок в Ташкенте, сыграли контрольные матчи. Я говорил об этом в своих предыдущих интервью.