Роналду Жаҳон чемпионати плей-оффида 659 дақиқадан бери гол ура олмаяпти
Португалия сардори 1/8 финалдан бошлаб ҳисобланганда кетма-кет тўққизта плей-офф баҳсида самарали ҳаракат қайд этмади.
Португалия миллий жамоаси ҳужумчиси Криштиану Роналду Жаҳон чемпионатлари плей-офф босқичидаги омадсиз статистикасини яна давом эттирди.
Испанияга қарши 1/8 финал баҳсида (0:1) майдонда тўлиқ ҳаракат қилган 41 ёшли футболчи 1/8 финалдан бошлаб ҳисобланганда Жаҳон чемпионатидаги кетма-кет тўққизинчи плей-офф ўйинини голсиз ва голли узатмасиз якунлади.
Шу тариқа, Роналду Жаҳон чемпионати 1/8 финали ва ундан кейинги босқичларда жами 659 дақиқа майдонда ҳаракат қилиб, на гол урди ва на голли узатма амалга оширди.
Қайд этилишича, Португалия ушбу тўққиз баҳснинг фақат иккитасида асосий ёки қўшимча бўлимларда ғалаба қозонган. Ҳар икки ҳолатда ҳам Роналду ўзи истаганидан камроқ вақт майдонда бўлган. Гап 2006 йилда Нидерландияга ва 2022 йилда Швейцарияга қарши баҳслар ҳақида кетмоқда.
Шунга қарамай, Роналду ЖЧ-2026ни бир нечта рекорд билан якунлади. У Жаҳон чемпионатлари финал босқичларида урган 11 та голи билан Эйсебиони ортда қолдириб, Португалия тарихидаги энг яхши тўпурар бўлди.
Бундан ташқари, у Жаҳон чемпионатларида майдонга тушган энг ёши катта тўртинчи майдон футболчиси ҳамда мундиалларда гол урган энг ёши катта иккинчи футболчи сифатида тарихга кирди. Шунингдек, Роналду олтита Жаҳон чемпионатида иштирок этган футболчилардан бири бўлиб, мундиаллар тарихида ўтказган баҳслари сони (27 та) бўйича фақат Лионел Мессидан (30 та) ортда қолмоқда.

Роналду не может забить в плей-офф чемпионата мира уже 659 минут
Капитан Португалии не отметился результативными действиями в девяти подряд матчах плей-офф, начиная с 1/8 финала
Нападающий сборной Португалии Криштиану Роналду продлил свою безуспешную статистику в плей-офф чемпионатов мира.
В матче 1/8 финала против Испании (0:1) 41-летний футболист провел на поле все 90 минут, но не сумел отличиться ни голом, ни результативной передачей в девятой подряд игре плей-офф чемпионата мира, начиная с 1/8 финала.
Таким образом, Роналду провел на поле в общей сложности 659 минут в матчах 1/8 финала и последующих стадий чемпионата мира, не забив ни одного гола и не отдав ни одной голевой передачи.
Отмечается, что Португалия одержала победу в основное или дополнительное время лишь в двух из этих девяти матчей. В обоих случаях Роналду провел на поле меньше времени, чем ему хотелось бы. Речь идет о матчах против Нидерландов в 2006 году и Швейцарии в 2022 году.
Тем не менее, Роналду завершил ЧМ-2026 с несколькими рекордами. С 11 голами, забитыми в финальных стадиях чемпионатов мира, он обошел Эйсебио и стал лучшим бомбардиром в истории Португалии.
Кроме того, он вошел в историю как четвертый самый возрастной полевой игрок, выходивший на поле в матчах чемпионата мира, а также как второй самый возрастной футболист, забивавший на мундиалях. Также Роналду стал одним из футболистов, принявших участие в шести чемпионатах мира, и уступает лишь Лионелю Месси по количеству проведённых матчей на мундиалях (27 против 30).