Ўзбекистон миллий жамоаси бош мураббийи Фабио Каннаваро ЖЧ-2026 3-туридан ўрин олган Конго ДРга қарши ўйин олдидан ўз фикрларини билдирди.
«Конго ҳам жуда ажойиб жамоа, тажрибага эга, жисмоний томондан яхши шаклланган. Бироқ биз уларни ютиш учун ҳаракат қиламиз. Эртага ўйин бошқача бўлади, чунки биз иккита энг юқори даражадаги рақиблар билан ўйнаб бўлдик. Охирги баҳс осон кечмади, уни таҳлил қилдик.
Дарвозабон алмаштирилгани? Биринчи баҳсда Ўткир Юсупов яхши ўйин кўрсатди. Биз шунчаки бошқа посбонимизга ҳам имконият беришни хоҳладик. Бизда юқори даражадаги 3 дарвозабонимиз бор.
Мен барчага имконият беришга ҳаракат қиляпман, чунки бу жуда ҳам муҳим тажриба ҳисобланади.
Биз Жаҳон чемпионатида жуда кўп нарсани ўрганяпмиз. Бу турнирда жамоа сифатида ўсишимиз мумкин. Чунки юқори даражадаги рақибларга қарши ўйнаб келдик. Эртанги баҳс ҳам ривожланишимизга хизмат қилади.
Босим? Мен илк кунларданоқ футболчиларга нисбатан босимни йўқотишга ҳаракат қилганман. Қуръадан кейин ҳам босимсиз ўйнаш кераклигини айтдим.
Эртага аввалги баҳсларга нисбатан эркинроқ ўйин бўлади. Чунки аввалги икки турда биз жуда кучли рақиблар билан ўйнадик. Шу сабабли бўлажак ўйин биз учун бошқача бўлади.
Мен мураббий сифатида ўйин сифатини оширишга, футболчиларга ёрдам беришга ҳаракат қиламан. Эртага қўлимиздан келган барча имкониятни ишга солиб, ғалаба қозонишга ҳаракат қиламиз», — деди италиялик мутахассис.
Ўзбекистон — Конго ДР баҳси Тошкент вақти билан 28 июн куни соат 04:30да бошланади. Африкаликларда 1 очко бор, Каннаваро жамоасида эса очко йўқ.
«Конгони ютишга ҳарақат қиламиз» — Каннаваро гуруҳдаги сўнгги ўйин, дарвозабонни алмаштиргани ва ЖЧ тажрибаси ҳақида

Главный тренер сборной Узбекистана высказал свои мысли перед игрой 3-го тура Чемпионата мира.
Главный тренер сборной Узбекистана Фабио Каннаваро поделился своими мыслями перед матчем 3-го тура ЧМ-2026 против ДР Конго.
«Конго тоже очень хорошая команда, опытная, физически хорошо подготовленная. Но мы будем стремиться их обыграть. Завтра игра будет другой, ведь мы уже сыграли с двумя самыми высококлассными соперниками. Последний матч был непростым, мы его проанализировали.
Смена вратаря? В первой встрече Уткур Юсупов сыграл хорошо. Мы просто захотели дать шанс другому нашему вратарю. У нас есть три высококлассных вратаря.
Я стараюсь дать шанс всем, потому что это очень важный опыт.
Мы многому учимся на Чемпионате мира. В этом турнире мы можем расти как команда. Потому что мы играли против соперников самого высокого уровня. Завтрашний матч также послужит нашему развитию.
Давление? С самого начала я старался снять давление с игроков. После жеребьевки я также сказал, что нужно играть без давления.
Завтра игра будет более свободной по сравнению с предыдущими матчами. Потому что в первых двух турах мы играли с очень сильными соперниками. Поэтому предстоящая игра будет для нас другой.
Как тренер, я стараюсь улучшить качество игры, помочь игрокам. Завтра мы приложим все усилия, чтобы победить»,
— сказал итальянский специалист.
Матч Узбекистан — ДР Конго начнется в Ташкенте 28 июня в 04:30 по местному времени. У африканцев 1 очко, у команды Каннаваро пока нет очков.