Колосков: «Каннаваро Португалияга қарши баҳс учун тактикани тўғри танлай олмади»
Россия футбол иттифоқи фахрий президенти Вячеслав Колосков ЖЧ-2026 гуруҳ босқичида Португалиядан 0:5 ҳисобида мағлуб бўлган Ўзбекистон миллий жамоаси ўйинини таҳлил қилди.
«Ўзбекистон Жаҳон чемпионатида икки хил ўйин намойиш этди. Колумбияга қарши баҳсда жамоа муносиб кўринди, айрим жиҳатлар яхши чиқди. Аммо Португалия билан учрашувда жамоа бутунлай парчаланиб кетди.
Асосий муаммо шундаки, футболчилар бундай кучли рақибга қарши қандай ўйнашни билишмади. Менда Каннаваро тактика борасида етарлича ишламаган деган таассурот пайдо бўлди.
Улар беш ҳимоячи билан чуқур ҳимояланишга уринишди, бу фойда бермади. Кейин эса прессингга ўтишди, аммо вазият янада ёмонлашди.
Шунга қарамай, жамоа жисмоний ва техник жиҳатдан ёмон тайёрланмаган. Ўзбекистон мундиал даражасидаги ўртача савиядаги миллий жамоа. Менимча, бу баҳсда асосий омил тактика бўлди. Албатта, Португалия ҳам жуда юқори савияда ўйнади ва ҳақиқий маҳорат дарсини намойиш этди», — деди Колосков.

Колосков: «Каннаваро не смог правильно выбрать тактику на матч против Португалии»
Почетный президент Российского футбольного союза Вячеслав Колосков проанализировал игру сборной Узбекистана, которая потерпела поражение от Португалии с счетом 0:5 на групповом этапе ЧМ-2026.
«Узбекистан показал две разные игры на чемпионате мира. В матче против Колумбии команда выглядела достойно, некоторые аспекты были хороши. Однако в игре с Португалией команда полностью развалилась.
Основная проблема в том, что игроки не знали, как играть против такого сильного соперника. У меня сложилось впечатление, что Каннаваро не доработал в плане тактики.
Они пытались глубоко защищаться с пятью защитниками, но это не сработало. Затем они перешли к прессингу, но ситуация только ухудшилась.
Тем не менее, физически и технически команда была неплохо подготовлена. Узбекистан — это средняя по уровню команда на уровне чемпионата мира. По моему мнению, в этом матче основным фактором стала тактика. Конечно, Португалия тоже сыграла на очень высоком уровне и показала настоящий мастер-класс», — сказал Колосков.