Германия футболчиларининг ҳаммаси ҳам Парагвайга қарши пеналти тепишни истамаган — Bild
ЖЧ-2026 1/16 финалида Германиянинг Парагвайга пеналтилар сериясида (3:4) мағлуб бўлганидан сўнг учрашувга оид янги тафсилотлар маълум бўлди.
Bild нашри хабарига кўра, серия вақтида Германия миллий жамоасида олтинчи зарбани тепишга тайёр футболчини топишда муаммолар юзага келган.
Бешинчи зарбадан кейин ҳисоб 3:3 бўлиб турган пайтда «Бавария» ҳимоячиси Жонатан Та тўп олдига борди. Манбанинг таъкидлашича, у буни бошқа футболчилар иккиланиб тургани сабабли қилган.
Ўша вақтда майдонда Леон Горецка, Валдемар Антон, Натан Браун, Малик Тиау ва дарвозабон Мануел Нойер ҳам бор эди.
30 ёшли Та фаолиятида илк бор пеналти тепди, бироқ унинг зарбаси дарвозадан анча юқорига кетди. Шундан сўнг Парагвай ўз уринишини аниқ амалга ошириб, Германияни турнирдан чиқариб юборди.
Жонатан Та учрашувнинг энг омадсиз қаҳрамонларидан бирига айланди. У қўшимча бўлимларда бош билан гол урганди, аммо VAR текширувидан сўнг ҳакам Валдемар Антоннинг Парагвай дарвозабонига нисбатан қоидабузарлик қилганини қайд этиб, голни бекор қилди.
Bild бу ҳолатни 2012 йилги Чемпионлар лигаси финали билан ҳам таққослади. Ўшанда «Бавария» ва «Челси» ўртасидаги пеналтилар сериясида ҳам айрим мюнхенлик футболчилар зарба беришни истамаган ва учинчи бўлиб нуқтага дарвозабон Мануел Нойер келган эди. Нашрнинг фикрича, бу сафарги воқеа ҳам Германия футболида етакчилик ва ғолиблик руҳияти етишмаётганини яна бир бор кўрсатди.

После поражения сборной Германии от Парагвая в серии пенальти (3:4) в 1/16 финала ЧМ-2026 стали известны новые подробности матча.
Как сообщает издание Bild, в серии пенальти в национальной сборной Германии возникли проблемы с поиском игрока, готового выполнить шестой удар.
После пятого удара, когда счет был 3:3, защитник «Баварии» Йонатан Та подошел к мячу. Источник утверждает, что он сделал это, поскольку другие игроки колебались.
В это время на поле также находились Леон Горецка, Вальдемар Антон, Натан Браун, Малик Тиау и вратарь Мануэль Нойер.
30-летний Та впервые в своей карьере исполнил пенальти, однако его удар прошел значительно выше ворот. После этого Парагвай реализовал свою попытку и вывел Германию из турнира.
Йонатан Та стал одним из самых невезучих героев матча. Он забил гол головой в дополнительных таймах, но после проверки VAR судья зафиксировал нарушение правил Вальдемаром Антоном по отношению к вратарю Парагвая и отменил гол.
Издание Bild также сравнило эту ситуацию с финалом Лиги чемпионов 2012 года. Тогда в серии пенальти между «Баварией» и «Челси» некоторые мюнхенские игроки также не хотели бить, и третьим к точке подошел вратарь Мануэль Нойер. По мнению издания, это событие в очередной раз показало недостаток лидерства и духа победителя в немецком футболе.