«Ўзбекистон миллий жамоаси Мустақиллигимизнинг 35 йиллигида тарихда илк бор Жаҳон чемпионатида иштирок этди. Мана шунинг ўзи биз учун жуда катта воқеа бўлди.
Дунёнинг энг нуфузли футбол мактаблари билан ҳамкорлик қилиб, ўзбек футболининг брендини шакллантиришга ҳаракат қиламиз. Чунки эндиликда халқимиз кейинги мундиалда қандай иштирок этишимизни кутади.
Бундан буён иқтидорли ёшларга янада катта эътибор қаратилади. Келгуси йилнинг январ ойида Саудия Арабистонида бўлиб ўтадиган Осиё кубогига бугундан тайёргарликни бошлаймиз. Мен топшириқ бердим: футболчиларимизни катта тантана билан кутиб оламиз ва бўлажак мусобақага жиддий тайёргарлик кўрамиз.
Биз жамоамизга ишонамиз ва уларни яна бутун халқимиз билан қўллаб-қувватлаймиз. Мен йигитларга аллақачон айтганман — улар тарих яратишди.
Биз футболни умуммиллий спорт турига айлантирамиз. Футбол ва ушбу мундиал халқимизни янада жипслаштирди. Олдинда бу борада яна кўплаб ижобий ишларни амалга оширамиз. Энди ортга йўл йўқ. Бундан кейин фақат сабр қилиш керак ва натижа албатта келади», — деди Шавкат Мирзиёев.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон терма жамоаси ЖЧ-2026 гуруҳ босқичида Португалия, Колумбия ва Конго ДРга қарши баҳсларда майдонга тушди. Вакилларимиз учала учрашувда ҳам мағлуб бўлиб, мусобақани гуруҳ босқичидаёқ якунлади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, комментируя участие национальной команды на ЧМ-2026, подчеркнул, что она достигла исторического результата.
«Национальная команда Узбекистана впервые в истории в честь 35-летия нашей Независимости приняла участие в Чемпионате мира. Это событие стало для нас очень значимым.
Мы будем сотрудничать с самыми престижными футбольными школами мира, чтобы создать бренд узбекского футбола. Ведь теперь наш народ ждет от нас участия в следующем мундиале.
С этого момента талантливой молодежи будет уделяться еще больше внимания. Мы начнем подготовку к Кубку Азии, который пройдет в Саудовской Аравии в январе следующего года, уже сегодня. Я дал указание: мы торжественно встретим наших футболистов и серьезно подготовимся к предстоящему турниру.
Мы верим в нашу команду и будем поддерживать их вместе со всем нашим народом. Я уже сказал ребятам — они творят историю.
Мы сделаем футбол национальным видом спорта. Футбол и этот мундиаль еще больше сплотили наш народ. Впереди у нас много положительных дел в этом направлении. Возврата назад нет. Теперь нужно только терпение, и результаты обязательно придут», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Напомним, сборная Узбекистана в групповом этапе ЧМ-2026 сыграла с Португалией, Колумбией и ДР Конго. Наши представители проиграли все три матча и завершили турнир на стадии группового этапа.