Клинсманн: «Германия чуқур инқирозда, бу шармандали натижа»
Германия миллий жамоасининг собиқ ҳужумчиси Юрген Клинсманн ЖЧ-2026 1/16 финалида Парагвайга қарши учрашувдаги мағлубият (1:1, пеналтилар — 3:4) ҳақида фикр билдирди.
«Турнирни айнан шундай тарзда тарк этганимиз жуда аламли. Назаримда, жамоа 120 дақиқа давомида ўйинни назорат қилишга тайёр эмас эди. Футболчиларда Парагвай каби кучли рақибни мағлуб этиш учун зарур бўлган энергия, қатъият ва агрессивлик етишмади. Бу қийин ўйин бўлишини олдиндан билардик.
Шунингдек, пеналтилар сериясига ҳам тайёр эмасдек кўриндик. Бу биз учун ғалати ҳолат, ахир одатда пеналтилар сериясини яхши кўрадиган жамоа эдик», — деди Клинсманн.
У Германия миллий жамоасининг кетма-кет учинчи мундиалдаги муваффақиятсиз иштирокига ҳам тўхталди.
«Бундай тарзда мусобақани тарк этиш шармандали. Ҳеч ким буни кутмаганди. Бу натижа тўрт йил аввал Қатардаги ва саккиз йил олдин Россиядаги муваффақиятсизлик каби оғир. Германия жамоаси чуқур инқирозда. Энди ҳаммасини жиддий таҳлил қилишимиз керак. Албатта, бунинг оқибатлари бўлади», — дея қўшимча қилди Германия миллий жамоасининг собиқ футболчиси.

Клинсманн: «Германия в глубоком кризисе, это позорный результат»
Бывший нападающий сборной Германии Юрген Клинсманн прокомментировал поражение в матче 1/16 финала ЧМ-2026 против Парагвая (1:1, пенальти — 3:4).
«Покидать турнир таким образом очень болезненно. На мой взгляд, команда не была готова контролировать игру на протяжении 120 минут. Игрокам не хватило энергии, решимости и агрессивности, чтобы одолеть такого сильного соперника, как Парагвай. Мы знали, что это будет сложный матч.
Также мы выглядели неподготовленными к серии пенальти. Это странно для нас, ведь обычно мы любили серии пенальти», — сказал Клинсманн.
Он также затронул тему неудачного участия сборной Германии в третьем подряд мировом чемпионате.
«Покидать чемпионат таким образом — это позор. Никто этого не ожидал. Этот результат так же тяжёл, как неудачи четыре года назад в Катаре и восемь лет назад в России. Сборная Германии в глубоком кризисе. Теперь нам необходимо тщательно проанализировать всё. Конечно, будут последствия», — добавил экс-футболист сборной Германии.