«Баҳс-мунозарага киришишни истамаган ҳолда айрим фактларни эслатиб ўтишни лозим деб билдик.
Франция миллий жамоасининг барча футболчилари — мамлакат фуқароларидир. 26 нафар ўйинчидан 23 нафари Францияда туғилган. Мамлакат ташқарисида туғилган 3 нафар футболчи ҳам Франция фуқароси ҳисобланади», — дейилади элчихона баёнотида.
Аввалроқ Испаниянинг собиқ бош вазири Мариано Рахой 2026 йилги Жаҳон чемпионати яримфиналидан ўрин олган Францияга қарши ўйин ҳақида гапирар экан, шундай деганди: «Уларда ажойиб таркиб бор, фақат французлар йўқ. Менда биз ғалаба қозонамиз, деган ишонч бор».
Шунингдек, Аргентинанинг Мендоса вилояти вице-губернатори Эбе Касадо Францияни «одобсиз африкаликлар жамоаси» деб атаганди. Кейинчалик амалдор ўз сўзларини ирқий камситиш деб ҳисобламаслигини маълум қилди. Можаро ортидан Франциянинг Аргентинадаги элчихонаси Касадони «persona non grata» (исталмаган шахс) деб эълон қилди.

Посольство Франции: «Из 26 футболистов национальной сборной на ЧМ 23 родились во Франции»
Посольство Франции в Испании напомнило, что все футболисты национальной сборной являются французами.
«Не желая вступать в дискуссии, считаем необходимым напомнить некоторые факты.
Все футболисты национальной сборной Франции — граждане страны. Из 26 игроков 23 родились во Франции. Все трое футболистов, родившиеся за пределами страны, также являются гражданами Франции»,
— говорится в заявлении посольства.
Ранее бывший премьер-министр Испании Мариано Рахой, говоря об игре против Франции в полуфинале чемпионата мира 2026 года, заявил: «У них отличный состав, но нет французов. Я уверен, что мы победим».
Также вице-губернатор аргентинской провинции Мендоса Эбе Касадо назвал Францию «командой невоспитанных африканцев». Позже чиновник заявил, что не считает свои слова расистскими. После этого скандала посольство Франции в Аргентине объявило Касадо «persona non grata» (нежелательной персоной).