FIFA президенти Жанни Инфантино 2030 йилдан бошлаб футбол бўйича жаҳон чемпионати иштирокчилари сонини 64 тагача кенгайтириш лойиҳасини илгари суришни режалаштирмоқда. Бу ҳақда журналист Ромен Молина X ижтимоий тармоғида маълум қилди.
Ушбу ташаббус Инфантинога 2027 йилда бўлиб ўтадиган FIFA конгрессидаги сайлов олдидан муҳим дастурий қадам ҳисобланади.
Маълумотларга кўра, ушбу режани амалга ошириш учун Инфантино Африкадаги ўзига яқин бўлган футбол раҳбарларининг қўллаб-қувватловига таянади. Эвазига эса африкалик раҳбарлар ташкилот низомига ўзгартиш киритишни талаб қилади. Бу ўзгартишлар Инфантинога FIFA президенти сифатида яна бир қўшимча муддатга номзодини қўйиш имконини беради.

Инфантино предложил увеличить количество участников ЧМ-2030 до 64 команд
Президент FIFA Джанни Инфантино планирует продвигать проект расширения количества участников чемпионата мира по футболу до 64 команд, начиная с 2030 года. Об этом сообщил журналист Ромен Молина в социальной сети X.
Эта инициатива считается важным программным шагом для Инфантино перед выборами на конгрессе FIFA, который состоится в 2027 году.
Согласно информации, для реализации этого плана Инфантино рассчитывает на поддержку близких ему футбольных руководителей в Африке. В обмен африканские руководители требуют внести изменения в устав организации. Эти изменения позволят Инфантино выдвинуть свою кандидатуру на еще один дополнительный срок в качестве президента FIFA.