«Сурхон» бош мураббийи «Динамо»га қарши ўйиндан сўнг ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
Бугун Суперлигада 13-турга якун ясалди. Самарқандда «Динамо» номинал меҳмон, «Сурхон» эса номинал мезбон мақомида ўйнади.
Қизиқарли ўтган учрашувда термизликлар 1:2 ҳисобида мағлубиятга учради. Ўтган турда Андижонда улар худди шу ҳисоб билан ғалаба қозонишганди.
Футболда ғалаба ва мағлубият доимо ёнма-ён юришининг яна бир исботи, албатта.
«Сурхон» жамоаси устози Анвар Ғофуров учрашувдан кейин матбуот анжуманида қатнашди.
- Жуда яхши рақибга қарши ўйнадик. Яхши ўйин бўлди, деб ўйлайман. Рақиб ҳам бизга қарши яхши тайёргарлик кўрган экан. Қайсидир вазиятларда билиб ўйнашди. «Сурхон» футболчилари кўп ҳаракат қилишди. Қайсидир ҳолатларда омад кулиб боқмади. Уларга ҳаракатлари учун раҳмат айтаман. Борларини бериб ўйнадилар. Лекин футбол шунақа, агар вазиятдан унумли фойдаланмасанг ва рақиб фойдаланиб кетса, катта эҳтимол мағлубиятга учрайсан. Иложи борича ҳар бир имкониятдан фойдаланиб, ғалаба қозонишга ҳаракат қилиш керак. Ўйлайманки, келаси учрашувларда ғалабаларга эришамиз.
- Таркибдаги кўп йўқотишларга қарамай, «Сурхон» ёзги танаффусдан кейинги чемпионатни яхши бошлади. Андижондан кутилмаган ғалаба билан қайтди. Ўша ўйин билан таққослаганда бугун жамоангизга нима етишмади?
- Балки «Андижон» биздан бунақа ўйинни кутмагандир. Бу ерда барибир яхши мутахассис ишлайди. Ҳамма жойда яхши мутахассислар, лекин, барибир Вадим Карленовични жуда ҳурмат қиламан ва ғалаба билан табриклайман. Вадим Абрамов кўп нарсани кўрган. Мураббий ва инсон сифатида ҳам ҳурмат қиламан. Бизни ўйинга қарши яхши тайёргарлик кўрган. Жамоаси кўп вазиятларда тайёр эди-да. Шунга қарамай, қийин бўлса-да, имкониятлар яратдик. Лекин унумли фойдалана олмадик. Бу ҳам футболнинг бир қисми.
- Бугун тўп билан яхши ўйнай оладиган иккала жамоа тўқнаш келишди. «Сурхон» рақибнинг қизил карточкасидан кейин яққол тўпга эгалик қилди. Бундай пайтларда асосан индивидуал маҳоратга эга бўлган футболчилар вазиятларни ҳал қилиб кетиши мумкин? Масалан, «Динамо»да Анвар Ҳожимирзаев шу вазифани бажарди. Жамоангизда эса Чинедунинг ўрни тўлдирилмагани кўринди.
- Тўғри, гапингизда жон бор. Жамоани яхши футболчи тарк этди. Бироқ бу футбол. 11 киши майдонга тушади. Бошқа позициядан ёш ўйинчини кашф қилишга ҳаракат қиламиз. Бу вазиятдан чиқиб кетишимиз керак. Ҳужумчини ўзимизни ичимиздан ёки имкони бўлса бошқа жойдан таклиф қиламиз.
- Беҳруз Каримов билан боғлиқ вазиятни кўпчилик сўраяпти. Унинг трансфери ҳал бўлдими ёки...
- Кўпроқ унга дам керак эди. Балки у ёқда қанақадир музокаралар бўляпти. Бу менинг ишим эмас. Ўзимни ишим бор, бутун бошли жамоа бор. Мавсум давомида тайёргарлик кўришимиз керак. Кўпроқ урғуни жамоага қаратяпман. Беҳрузга омад тилайман. Бизга кўп ёрдам берди, ўйинларда ва ғалабаларда ўз ҳиссасини қўшди. Агар имконияти бўлса, қайсидир яхши клубга бориб ўйнаса хурсанд бўламан.
- «Сурхон» ўз майдонида ўйнамаяпти, бу клубнинг доимий муаммоси. Барибир уйда мухлислари кўз ўнгида ўйнаш бошқача. Жамоа яна Тошкентда ўйнашда давом этадими ёки уйига қайтиши мумкинми?
- Албатта, гапингизга қўшиламан. Уйда деворлар ҳам ёрдам беради, дейишади. Бу тўғри гап, исботини топган. Бугун ҳам уйда ўйнаган бўлсак ҳам 90 фоиз мухлислар «Динамо»ни қўллаб-қувватлашди. Бу ўз сўзини айтди. Қайсидир вазиятларда футболчиларга руҳий ёрдам ҳам бўлади. Биз ҳам ўзимизда ўйнашни ҳавас қиламиз. Лекин ҳозир вазият шунақаки, бутун Ўзбекистонга қараганда, Термизда об-ҳаво иссиқроқ. Майдонга уруғ сепилганди, аммо иссиқлиги учун куйдириб юборди. Шу боис майдон тайёр эмас. Мен ҳам уйда, мухлисларимиз қўллаб-қувватлаши остида ўйнашни хоҳлардим. Мухлислар «Сурхон», «Сурхон» деб бақирса, бу ўйинчиларга қийин вазиятларда куч беради. Бу аниқ. Шу нарса ҳам бизга етишмаяпти. Лекин иложимиз йўқ, шу ҳолатдан ҳам тўғри ва унумли чиқишимиз керак», - дея Анвар Ғофуровнинг сўзларидан келтиради Tribuna.uz мухбири.

Главный тренер «Сурхона» поделился своими мыслями после матча с «Динамо».
Сегодня завершился 13-й тур Суперлиги. В Самарканде «Динамо» выступало как номинальный гость, а «Сурхон» как номинальный хозяин.
В захватывающем матче команда из Термеза потерпела поражение со счетом 1:2. В прошлом туре в Андижане они одержали победу с таким же счетом.
Это еще одно доказательство того, что в футболе победа и поражение всегда идут рука об руку.
Тренер «Сурхона» Анвар Гофуров принял участие в пресс-конференции после матча.
- Мы играли против очень хорошего соперника. Думаю, это была хорошая игра. Соперник также хорошо подготовился против нас. В некоторых моментах они играли осознанно. Футболисты «Сурхона» много старались. В каких-то моментах удача не была на нашей стороне. Я благодарю их за усилия. Они выложились полностью. Но таков футбол: если не используешь моменты, а соперник использует, то, скорее всего, потерпишь поражение. Нужно стремиться использовать каждую возможность и выигрывать. Думаю, в следующих матчах мы добьемся побед.
- Несмотря на многочисленные потери в составе, «Сурхон» хорошо начал чемпионат после летнего перерыва. Они неожиданно вернулись из Андижана с победой. Чего не хватило вашей команде сегодня по сравнению с той игрой?
- Возможно, «Андижон» не ожидал от нас такой игры. Тут работает отличный специалист. Везде хорошие специалисты, но я очень уважаю Вадима Карленовича и поздравляю с победой. Вадим Абрамов видел многое. Уважаю его и как тренера, и как человека. Они хорошо подготовились к игре против нас. Их команда была готова во многих ситуациях. Несмотря на это, хотя было трудно, мы создали шансы. Однако не смогли их использовать должным образом. Это тоже часть футбола.
- Сегодня встретились две команды, умеющие хорошо играть с мячом. «Сурхон» явно владел мячом после красной карточки соперника. В такие моменты индивидуальное мастерство футболистов может решить исход матча? Например, в «Динамо» эту роль выполнил Анвар Хожимирзаев. В вашей команде ощущалось отсутствие Чинеду.
- Верно, в ваших словах есть правда. Команду покинул хороший футболист. Но это футбол. На поле выходят 11 человек. Мы постараемся открыть молодого игрока на другой позиции. Мы должны выйти из этой ситуации. Найдем нападающего либо внутри команды, либо, если будет возможность, пригласим откуда-то еще.
- Многие спрашивают о ситуации с Бехрузом Каримовым. Его трансфер уже решен или...
- Ему нужно было больше отдохнуть. Возможно, там идут какие-то переговоры. Это не мое дело. У меня есть свои задачи, есть целая команда. Мы должны готовиться к сезону. Я больше сосредоточен на команде. Желаю Бехрузу удачи. Он много помог нам, внес свой вклад в игры и победы. Если у него будет возможность, я буду рад, если он перейдет в хороший клуб.
- «Сурхон» не играет на своем поле, это постоянная проблема клуба. Все равно играть дома перед болельщиками - это другое. Команда продолжит играть в Ташкенте или может вернуться домой?
- Конечно, я с вами согласен. Говорят, дома даже стены помогают. Это правда, подтверждено. Сегодня, даже если мы играли дома, 90% болельщиков поддерживали «Динамо». Это сказалось на игре. В каких-то моментах психологическая поддержка также важна для футболистов. Мы тоже хотим играть у себя дома. Но сейчас такая ситуация, что в Термезе жарче, чем во всей остальной части Узбекистана. На поле были посеяны семена, но жара их выжгла. Поэтому поле не готово. Я тоже хотел бы играть дома, под поддержкой наших болельщиков. Если болельщики кричат «Сурхон», «Сурхон», это дает игрокам силы в сложных ситуациях. Это точно. Нам не хватает и этого. Но у нас нет выбора, мы должны правильно и эффективно выйти из этой ситуации», - приводит слова Анвара Гофурова корреспондент Tribuna.uz.