«Барселона» Дортмунднинг «Боруссия» клубидан ҳужумчи Карим Адейеми трансферини расман эълон қилди.
Клуб хабарига кўра, томонлар футболчининг трансфери бўйича келишувга эришган. 24 ёшли германиялик футболчи Каталония клуби билан 2031 йилгача мўлжалланган шартномага имзо чекди.
«Барселона» расмий баёнотида Адейемининг ҳужум чизиғидаги универсаллиги алоҳида таъкидланган.
«Карим Адейеми жамоамизга тезкор ва серқирра ҳужум салоҳиятини олиб келади. У фаолияти давомида қанотларда ҳам, марказий ҳужумда ҳам самарали ҳаракат қила олишини намойиш этди. Унинг юқори тезлиги ва кучли чап оёғи жамоамиз учун муҳим қурол бўлади», — дейилади клуб баёнотида.
2025/26 йилги Бундеслига мавсумида Адейеми 28 та баҳсда майдонга тушиб, 7 та гол ва 4 та голли узатма муаллифига айланди. УEФА Чемпионлар лигасида эса у 9 та ўйинда иштирок этиб, 3 та гол ва 2 та голли узатма қайд этди.
Қайд этиш жоиз, Адейеми Мюнхенда нигериялик ота ва руминиялик она оиласида таваллуд топган. У «Барселона»нинг ёзги трансферлар ойнасидаги энг муҳим харидларидан бири бўлди.

Немецкий нападающий подписал контракт с каталонским клубом до 2031 года.
По сообщению клуба, стороны достигли соглашения по трансферу футболиста. 24-летний немецкий футболист подписал контракт с каталонским клубом до 2031 года.
В официальном заявлении «Барселоны» особо отмечена универсальность Адейеми в линии нападения.
«Карим Адейеми принесет нашей команде скоростной и разноплановый атакующий потенциал. Он продемонстрировал свою эффективность как на флангах, так и в центре нападения на протяжении своей карьеры. Его высокая скорость и мощный левый удар станут важным оружием для нашей команды», — говорится в заявлении клуба.
В сезоне 2025/26 Бундеслиги Адейеми провел 28 матчей, забив 7 голов и сделав 4 голевые передачи. В Лиге чемпионов УЕФА он принял участие в 9 играх, отметившись 3 голами и 2 голевыми передачами.
Стоит отметить, что Адейеми родился в Мюнхене в семье нигерийского отца и румынской матери. Он стал одним из ключевых приобретений «Барселоны» в летнее трансферное окно.