ФИФА расмий сайти ЖЧ-2026 якунлари бўйича Осиё вакилларининг иштирокини сарҳисоб қилар экан, Ўзбекистон миллий жамоасининг тарихий мундиал дебютига ҳам алоҳида тўхталиб ўтди.
Қайд этилишича, АҚШ, Канада ва Мекцикада бўлиб ўтган турнирда илк бор иштирок этган Ўзбекистон миллий жамоаси гуруҳ босқичидаги учала баҳсда ҳам мағлубиятга учраб, мусобақани эрта тарк этди. Шунга қарамай, ФИФА жамоа учун ижобий жиҳатлар ҳам бўлганини таъкидлади.
Хусусан, Аббосбек Файзуллаев Колумбияга қарши баҳсда Ўзбекистоннинг Жаҳон чемпионатлари тарихидаги илк голини уриб, мамлакат футболи тарихидан жой олди. Шунингдек, Элдор Шомуродовнинг Конго ДР дарвозасига киритган голи Hyundai томонидан тақдим этилган гуруҳ босқичининг энг чиройли голи совринига лойиқ топилди.
ФИФА мақоласида Фабио Каннаваро бошчилигидаги жамоа мусобақа давомида техникага асосланган ва меҳнаткаш ўйин услубига содиқ қолгани қайд этилган. Турнирнинг юқори суръати футболчиларнинг жисмоний ҳолатига таъсир қилган бўлса-да, бундай тажриба ёш авлод учун муҳим мактаб вазифасини ўтагани таъкидланган.
Хусусан, 18 ёшли Беҳруз Каримов каби футболчилар жаҳон даражасида рақобат қилиш учун нималар талаб этилишини амалда ҳис қилгани, тўрт йилдан сўнг бўлиб ўтадиган навбатдаги мундиалда бу тажриба уларга асқoтиши мумкинлиги қайд этилган.

FIFA оценила участие национальной команды Узбекистана в ЧМ-2026
Международная футбольная организация отметила дебют "Белых волков" на мундиале и дала положительную оценку будущему кома
Официальный сайт FIFA подводя итоги ЧМ-2026 для азиатских представителей, уделил особое внимание историческому дебюту сборной Узбекистана на мундиале.
Как отмечено, сборная Узбекистана, впервые принявшая участие в турнире, проходившем в США, Канаде и Мексике, проиграла все три матча группового этапа и рано покинула соревнование. Тем не менее, FIFA подчеркнула, что для команды были и положительные моменты.
В частности, Аббосбек Файзуллаев вошел в историю узбекского футбола, забив первый гол в истории Чемпионатов мира в матче против Колумбии. Также гол Элдора Шомуродова в ворота Конго ДР был признан самым красивым голом группового этапа, удостоившись награды от Hyundai.
В статье FIFA отмечено, что команда под руководством Фабио Каннаваро осталась верна стилю игры, основанному на технике и трудолюбии. Хотя высокий темп турнира повлиял на физическую форму игроков, такой опыт стал важной школой для молодого поколения.
В частности, такие футболисты, как 18-летний Бехруз Каримов, на практике ощутили, что требуется для конкуренции на мировом уровне, и этот опыт может пригодиться им на следующем мундиале через четыре года.