Норвегия ЖЧ-2026даги можаро юзасидан ФИФАга шикоят қилади
Мамлакат футбол ассоциацияси Доналд Трампнинг Балогун ишидаги аралашуви бўйича этик қўмитага мурожаат қилмоқчи.
Норвегия футбол ассоциацияси ЖЧ-2026 вақтида юзага келган Фоларин Балогун иши бўйича ФИФА Этика қўмитасига расмий шикоят тайёрламоқда. Бу ҳақда Тhe Times журналисти Мартин Зиглер хабар берди.
Гап АҚШ миллий жамоаси ҳужумчиси Фоларин Балогуннинг дисквалификацияси билан боғлиқ воқеа ҳақида кетмоқда. Футболчи 1/16 финалда Босния ва Ҳерцеговинага қарши баҳсда (2:0) қизил карточка олганди. Бироқ унинг четлатилиши бир йиллик синов муддати билан тўхтатиб турилди ва натижада Балогун Белгия билан бўлиб ўтган 1/8 финал баҳсида (1:4) майдонга тушди.
Кейинчалик АҚШ президенти Доналд Трамп ушбу жараёнда шахсан иштирок этганини тасдиқлади.
Аввалроқ ОАВда Трамп ФИФА президенти Жанни Инфантинони Балогуннинг дисквалификациясини бекор қилишга кўндирганига оид хабарлар тарқалганди.

Футбольная ассоциация Норвегии готовит официальную жалобу в Этический комитет ФИФА по делу Фоларина Балогуна, возникшему во время ЧМ-2026. Об этом сообщил журналист The Times Мартин Зиглер.
Речь идет о ситуации с дисквалификацией нападающего сборной США Фоларина Балогуна. Футболист получил красную карточку в матче 1/16 финала против Боснии и Герцеговины (2:0). Однако его отстранение было приостановлено на один год испытательного срока, и в итоге Балогун вышел на поле в матче 1/8 финала против Бельгии (1:4).
Позднее президент США Дональд Трамп подтвердил свое личное участие в этом процессе.
Ранее в СМИ появлялись сообщения о том, что Трамп убедил президента ФИФА Джанни Инфантино отменить дисквалификацию Балогуна.