«Қизилқум» устози «Навбаҳор»га қарши баҳсдан сўнг ўз фикрларини билдирди.
Тошкентда «Навбаҳор» ва «Қизилқум» жамоалари ўртасидаги баҳс 1:1 ҳисобидаги дуранг натижа билан якунланди ва ҳар иккала клуб ҳам бир очкодан бўлишиб олишди. Ушбу баҳс якунига етганидан кейин навоийликларни бошқараётган Жамшид Саидов матбуот анжуманида қатор саволларга жавоб бериб ўтди.
«Нима дейиш мумкин? Ўйин биз учун жуда оғир кечди. Биз асосан ҳимоядан ҳаракат қилиб, қарши ҳужумларга таяндик. Бунга тайёргарлик кўргандик, «Навбаҳор» қандай ўйнашини яхши билардик.
Умуман олганда, жамоамнинг ўйинидан мамнунман. Албатта, айрим вазиятлар борки, улардан қониқмадим. Лекин уларни кейин албатта таҳлил қиламиз.
Энг аввало, футболчиларимга катта раҳмат айтмоқчиман. Улар охиригача курашишди. Ўйин жуда оғир бўлди, аммо қандай бўлмасин, уларга миннатдорчилик билдираман. Бизни қўллаб-қувватлаш учун келган мухлисларимизга ҳам алоҳида раҳмат.
Чемпионат эндигина иккинчи даврага кирмоқда. Шунинг учун ҳар бир ўйин жуда қийин кечади. Турнир жадвалига қарасангиз, пастки ўринлардаги барча жамоалар ҳар бир очко учун қаттиқ курашмоқда. Шу боис осон ўйиннинг ўзи йўқ. Буни аввал ҳам айтганман, ҳозир ҳам такрорлайман. Энди ҳар бир жамоа ҳар бир очко учун охиригача жанг қилади.
- FIFA кунларидан кейин «Қизилқум» икки учрашувда атиги бир очко тўплади. Ёзги йиғинларни ҳам кузатдик. Умуман олганда, йиғиндан қай даражада кўнглингиз тўлди? Чунки жамоа тўртта назорат учрашуви ўтказди, бирортасида ғалаба қозона олмади ва кўп гол ўтказиб юборди.
- Ҳа, трансфер ойнаси ва танаффус даврида, афсуски, таркибимиз тўлиқ бўлмади. Айрим футболчилар жароҳатланган эди, баъзилари касал бўлиб қолди. Шунинг учун тўлиқ таркибимиз билан атиги иккинчи ўйинни ўтказяпмиз.
Бундан ташқари, жамоамиз янгиланмоқда. Янги футболчилар келди. Уларга янги муҳитга мослашиш учун маълум вақт керак бўлади. Ўйлайманки, ўйиндан-ўйинга улар тобора яхши мослашиб, мен талаб қилаётган футболни кўрсатишади.
- Ўйин бошланиши сизлар учун жуда оғир кечди. Тезкор гол ўтказиб юбордингиз. Бу ерда позицион ёки индивидуал хатолар ҳам бўлди. Орадан бир неча дақиқа ўтиб, рақиб яна хавфли вазият яратди ва шу пайтда «Қизилқум» бутунлай тарқалиб кетадигандек туюлди. Кейин эса жамоа ўзига келди, ҳисобни тенглаштирди, ташаббусни қўлга олди. Иккинчи бўлимда эса очиғини айтганда, «Қизилқум» ғалаба қозониши ҳам мумкин эди. Жуда кўп имкониятлар бўлди, аммо якунлашда муаммо кузатилди. Ўйинни ўзгартиришга нима сабаб бўлди? Нега охиригача ғалабани сақлаб қолишнинг иложи бўлмади?
- Аввало, биз «Навбаҳор» ўйиннинг дастлабки дақиқалариданоқ агрессив ҳужум қилишини билардик. Биринчи голни ҳам омадсиз тарзда ўтказиб юбордик. Ҳимояда ўз вақтида жойлаша олмадик, қанотдан узатма бўлди ва шунинг натижасида гол кирди.
Аслида, «Динамо»га қарши ўйинда ҳам шунга ўхшаш ҳолат кузатилганди. Афсуски, биринчи бўлимда бизда ҳаяжон ва ўзаро тушунмовчилик сезилади. Иккинчи бўлимда эса тактик жиҳатдан ўзгариш қиламиз ва анча яхши ўйин намойиш этамиз.
Имкониятларимиз ҳам бўлди, гол ҳам урдик. Ҳакам билан боғлиқ айрим вазиятларни ҳали қайта кўрмадим. Лекин умумий олганда, футболчиларга жиддий эътирозим йўқ.
Дастлабки 10–15 дақиқа рақибнинг кучли босими остида қолдик ва гол ўтказиб юбордик. Ҳисобни тенглаштирганимиздан кейин эса ишонч пайдо бўлди, хотиржамлик ошди ва мувозанатимиз ҳам анча яхшиланди.
- Сиз бироз аввал жароҳатлар ҳақида гапирдингиз. Ислом Кенжабоев ҳам йиғин давомида якка тартибда машғулот ўтказганини кўргандик. Ўйин олдидан унинг ҳолати қандай эди? У ўйнашга тўлиқ тайёрмиди? Уни биринчи бўлимда алмаштириш режаларингизни ўзгартириб юбордими?
- Ҳа, Ислом Кенжабоев йиғиннинг катта қисмини жароҳати сабаб ўтказиб юборди. У ўйинга тахминан бир ҳафта қолганда умумий гуруҳга қўшилди. Биринчи бўлимда уни алмаштиришимнинг сабаби шундаки, у ҳатто ўйин олдидан қизиш машқлари пайтида ҳам ноқулайлик ҳис қилди. Шифокорлар билан маслаҳатлашдик, зарур муолажаларни қилдик. Аммо барибир у ўйинни давом эттира олмади. Ҳозир унинг жароҳати қанчалик жиддий эканини айта олмайман. Вақт кўрсатади. Худо хоҳласа, кейинги ўйингача тикланиб, асосий таркибга қайтади. Энди шифокорлар унинг соғайиши устида ишлашади.
- Бундан аввал ҳам «Қизилқум»да фаолият юритгансиз. Ўшанда жамоанинг мақсади ҳақида сўралганда, «мақсадимиз — кучли ўнталикдан ўрин олиш», деган эдингиз. Ҳозирги турнир жадвалидаги вазиятни инобатга олсак, шу мақсад ҳали ҳам ўзгармаган деб айтиш мумкинми?
- Бу менинг «Қизилқум»га иккинчи бор келишим. Агар жамоа бундай вазиятда бўлмаганида, эҳтимол мени таклиф қилишмасди ҳам. Табиийки, иккинчи даврада асосий кураш Суперлигадаги ўрнимизни сақлаб қолиш учун кечади. Турнир жадвалига қарасангиз, очколар орасидаги фарқ жуда ҳам кичик. Шунинг учун ҳар қандай мураббий бундай вазиятда энг аввало жамоани Суперлигада олиб қолишни мақсад қилади. Кейин эса ҳаммаси ўйиндан-ўйинга маълум бўлади. Яна бир бор айтаман, турнир жадвали жуда зич. Икки-учта ўйинда кетма-кет ғалаба қозонсангиз, дарҳол юқорироқ поғонага кўтариласиз. Шунинг учун ҳар бир жамоа ҳар бир очко учун охиригача курашади. Буни ўзингиз ҳам ҳар турда кўриб турибсиз. Ҳеч кимга осон бўлмайди. Менимча, жон сақлаб қолиш учун кураш жуда кескин кечади.
- FIFA кунларидан кейин яна жуда зич тақвим бошланди. Жамоалар ҳар тўрт-беш кунда майдонга тушмоқда. Бугун ҳам «Навбаҳор»га қарши ўйинда жуда кўп куч сарфланди. Кейинги рақиб эса «Насаф». Жамоа бу ўйингача тикланишга улгурадими?
- Албатта, бунга ҳаракат қиламиз. «Насаф» биздан бир кун олдин ўйин ўтказди, демак, уларда тикланиш учун кўпроқ вақт бор. Лекин биз ҳам футболчиларни имкон қадар тезроқ тиклашга ҳаракат қиламиз ва кейинги ўйинга яхши ҳолатда етиб боришни режалаштирганмиз.
- Яна бир савол. Ўтган йиллар якунига кўра, Ўзбекистондаги энг йирик компания — Навоий кон-металлургия комбинати ҳисобланади. Лекин сўнгги мавсумларда ОКМК олтин ва кумуш медаллар учун курашаётган бўлса, «Қизилқум» асосан жон сақлаб қолиш учун курашмоқда. Бунинг сабабини нима билан изоҳлайсиз?
- Ростини айтсам, бу савол менга эмас. Бу масалага раҳбарият жавоб бериши керак. Айрим жиҳатлар борки, ҳозир улар ҳақида гапиришим тўғри бўлмайди.
- Файзулло Ризоқуловнинг ўйини ҳақида фикрингизни билмоқчи эдим. Бугун айниқса ўнг қанотда ҳам, ҳимояда ҳам яхши таассурот қолдирди.
- Ҳа, у ёш ва истиқболли футболчи. Марказий ҳимояда ҳам, ўнг қанотда ҳам ўйнай олади. Менимча, у ҳар бир ўйинда ўз устида ишлаб, тобора ўсиб бормоқда ва биз ундан кутаётган ишончни оқлаяпти», - дея Жамшид Саидовнинг сўзларидан келтиради Tribuna.uz мухбири.

Тренер «Кизилкума» поделился своими мыслями после матча с «Навбахором».
В Ташкенте матч между командами «Навбахор» и «Кизилкум» завершился вничью со счетом 1:1, и оба клуба получили по одному очку. После окончания этой встречи Джамшид Саидов, возглавляющий команду из Навои, ответил на ряд вопросов на пресс-конференции.
«Что можно сказать? Игра была для нас очень тяжелой. Мы в основном играли от обороны и полагались на контратаки. Мы к этому подготовились, хорошо знали, как играет «Навбахор».
В целом я доволен игрой команды. Конечно, есть некоторые моменты, которые меня не устроили. Но мы обязательно их проанализируем позже.
Прежде всего, хочу выразить огромную благодарность своим футболистам. Они боролись до конца. Игра была очень трудной, но в любом случае я им благодарен. Особая благодарность нашим болельщикам, которые пришли нас поддержать.
Чемпионат только начинается второй круг. Поэтому каждая игра будет очень трудной. Если посмотреть на таблицу, то все команды внизу упорно борются за каждое очко. Поэтому нет легких игр. Я говорил это раньше и повторяю сейчас. Теперь каждая команда будет бороться до конца за каждое очко.
- После дней ФИФА «Кизилкум» набрал всего одно очко в двух матчах. Мы также следили за летними сборами. В целом, насколько вы довольны сборами, учитывая, что команда провела четыре контрольных матча, но не одержала ни одной победы и пропустила много голов?
- Да, во время трансферного окна и перерыва, к сожалению, наш состав был не полным. Некоторые футболисты были травмированы, некоторые заболели. Поэтому это только второй матч, который мы проводим в полном составе.
Кроме того, наша команда обновляется. Пришли новые игроки. Им потребуется время, чтобы адаптироваться к новой среде. Я думаю, что от игры к игре они будут становиться лучше и показывать тот футбол, которого я требую.
- Начало игры было для вас очень тяжелым. Вы пропустили быстрый гол. Были ли здесь позиционные или индивидуальные ошибки? Через несколько минут соперник снова создал опасный момент, и в тот момент «Кизилкум» казался полностью развалившимся. Затем команда пришла в себя, сравняла счет, взяла инициативу в свои руки. Во втором тайме, честно говоря, «Кизилкум» мог бы даже победить. Были много возможностей, но возникли проблемы с завершением атак. Что стало причиной изменения игры? Почему не удалось удержать победу до конца?
- Прежде всего, мы знали, что «Навбахор» будет агрессивно атаковать с первых минут игры. Мы пропустили первый гол неудачно. Мы не успели своевременно организовать оборону, была подача с фланга, и в результате этого был забит гол.
На самом деле, в игре против «Динамо» была похожая ситуация. К сожалению, в первом тайме у нас была нервозность и недопонимание. Во втором тайме мы вносим тактические изменения и показываем гораздо лучшую игру.
У нас были возможности, мы забили гол. Некоторые моменты, связанные с судьей, я еще не пересматривал. Но в общем, у меня нет серьезных претензий к футболистам.
В первые 10-15 минут мы оказались под сильным давлением соперника и пропустили гол. После того как мы сравняли счет, появилась уверенность, успокоение и наш баланс значительно улучшился.
- Вы ранее упоминали о травмах. Мы видели, что во время сбора Ислам Кенжабоев тренировался индивидуально. Каково было его состояние перед игрой? Был ли он полностью готов играть? Изменили ли ваши планы его замена в первом тайме?
- Да, Ислам Кенжабоев пропустил большую часть сбора из-за травмы. Он присоединился к общей группе примерно за неделю до игры. Причина, по которой я заменил его в первом тайме, заключается в том, что он даже во время предматчевых разминочных упражнений чувствовал дискомфорт. Мы консультировались с врачами, проводили необходимое лечение. Однако он все равно не смог продолжить игру. Сейчас я не могу сказать, насколько серьезна его травма. Время покажет. Если Бог даст, он восстановится к следующей игре и вернется в основной состав. Теперь врачи будут работать над его восстановлением.
- Вы уже работали в «Кизилкуме» раньше. Когда вас спрашивали о цели команды, вы говорили: «наша цель - занять место в первой десятке». Учитывая текущую ситуацию в турнирной таблице, можно ли сказать, что эта цель не изменилась?
- Это мое второе возвращение в «Кизилкум». Если бы команда не была в такой ситуации, возможно, меня бы и не пригласили. Естественно, во втором круге основная борьба будет за то, чтобы сохранить наше место в Суперлиге. Если посмотреть на турнирную таблицу, разница в очках очень мала. Поэтому любой тренер в такой ситуации ставит своей целью сохранить команду в Суперлиге. Далее все будет зависеть от каждой игры. Снова говорю, турнирная таблица очень плотная. Если ты одержишь подряд две-три победы, сразу поднимешься на более высокую позицию. Поэтому каждая команда борется до конца за каждое очко. Вы это видите в каждом туре. Никому не будет легко. Я думаю, борьба за выживание будет очень напряженной.
- После дней ФИФА снова начался очень напряженный график. Команды играют каждые четыре-пять дней. Сегодня в игре с «Навбахором» было затрачено много сил. Следующий соперник — «Насаф». Успеет ли команда восстановиться к этой игре?
- Конечно, мы будем стараться. «Насаф» провел свою игру на день раньше нас, значит, у них больше времени на восстановление. Но мы также постараемся как можно быстрее восстановить футболистов и добраться до следующей игры в хорошей форме.
- Еще один вопрос. По итогам прошлых лет крупнейшей компанией в Узбекистане считается Навоийский горно-металлургический комбинат. Но в последние сезоны ОКМК борется за золотые и серебряные медали, в то время как «Кизилкум» в основном борется за выживание. Чем вы можете это объяснить?
- Честно говоря, это вопрос не ко мне. На этот вопрос должно ответить руководство. Есть некоторые аспекты, о которых сейчас не стоит говорить.
- Хотелось бы узнать ваше мнение об игре Файзулло Ризокулова. Сегодня он особенно произвел хорошее впечатление как на правом фланге, так и в защите.
- Да, он молодой и перспективный футболист. Он может играть как в центральной защите, так и на правом фланге. Я думаю, что он работает над собой в каждой игре, все больше растет и оправдывает доверие, которого мы от него ждем», - приводит слова Джамшида Саидова корреспондент Tribuna.uz.