Франция миллий жамоаси собиқ ҳужумчиси Терри Анри «Барселона» ва Испания миллий жамоаси футболчиси Ламин Ямал ҳақида илиқ фикрлар билдирди.
«Биласизми, Ламин ҳақида мени энг ҳайратда қолдирадиган жиҳат — бу унинг қарор қабул қилиши. Евро-2024 яримфиналида Францияга қарши ўйинда у қарши ҳужумда вазиятни давом эттириши мумкин эди. Аммо у 17 ёшида ўйинни секинлаштиришни танлади, чунки бу жамоа учун тўғри қарор эди», — деди Анри Маrса нашрига.
Мутахассис Ямалнинг айнан футболга хос тафаккурини алоҳида таъкидлади.
«Кўпчилик унинг техникаси ва маҳоратини кўради, лекин мени унинг интеллекти ҳайратда қолдирди. У худди ўз ҳовлисида ўйнаётгандек ҳаракат қилади», — деди у.
Анри 2026 йилги жаҳон чемпионатига ҳам тўхталиб ўтди.
«Мен уни энг юқори формаси билан кўришни истайман. Жаҳон чемпионатида энг яхши футболчилар энг яхши ҳолатда бўлиши керак. Ҳатто бу Франция учун хавф туғдирса ҳам», — деди Анри.
Эслатиб ўтамиз, Ламин Ямал Евро-2024да Испания миллий жамоаси билан чемпионликни қўлга киритган эди.

Анри: «Футбольный интеллект Ямала меня поразил»
Бывший нападающий сборной Франции Тьерри Анри высказал тёплые слова о футболисте «Барселоны» и сборной Испании Ламине Ямале.
«Знаете, что больше всего меня поражает в Ламине — это его принятие решений. В полуфинале Евро-2024 против Франции он мог продолжить контратаку. Однако в 17 лет он выбрал замедлить игру, потому что это было правильное решение для команды», — сказал Анри в интервью Marca.
Эксперт особо подчеркнул именно футбольное мышление Ямала.
«Многие видят его технику и мастерство, но меня поразил его интеллект. Он играет, как будто на своём заднем дворе», — отметил он.
Анри также коснулся темы чемпионата мира 2026 года.
«Я хочу увидеть его в самой лучшей форме. На чемпионате мира лучшие футболисты должны быть в наилучшей кондиции. Даже если это создаст угрозу для Франции», — добавил Анри.