Жаҳон чемпионатининг J гуруҳи 1-турида Аргентина миллий жамоаси Жазоирни 3:0 ҳисобида мағлуб этди. Учрашув қаҳрамони Лионел Месси бўлиб, у ҳет-трик қайд этди.
Месси 17-дақиқада Родриго де Паулнинг узатмасидан сўнг ҳисобни очди. У 60-дақиқада дублни расмийлаштирган бўлса, 76-дақиқада Николас Гонсалес ассистидан кейин учинчи голини урди.
Бундан ташқари, аргентиналик афсонанинг 5-дақиқадаги голи офсайд сабаб бекор қилинди.
Аргентина кейинги турда 22 июн куни Австрия билан, Жазоир эса 23 июн куни Иордания билан баҳс олиб боради.
ЖЧ-2026. 1-тур
Аргентина — Жазоир 3:0
Голлар: Месси 17, 60, 76.
Аргентина: Эмилиано Мартинес, Гонзало Монтел (46' Наул Молина), Кристиан Ромеро (80' Нико Пас), Лисандро Мартинес, Факундо Медина, Родриго де Паул, Алексис Мак Аллистер, Энцо Фернандес, Тяго Алмада (55' Нико Гонсалес), Лионел Месси (80' Николас Отаменди), Лаутаро Мартинес (55' Хулиан Алварес).
Жазоир: Люка Зидан, Рафик Белгали, Аисса Манди, Рами Бенсебайни, Райан Аит-Нури, Ҳишам Будаоуи (64' Ҳуссем Ауар), Набил Бенталеб (82' Рамиз Зерроуки), Анис Ҳадж-Мусса (64' Моҳамед Амура), Иброҳим Маза (82' Адел Булебина), Фарес Шаиби, Амин Гуири (64' Риёд Маҳрез).

ЧМ-2026. Хет-трик Месси принёс Аргентине крупную победу
В матче 1-го тура группы J чемпионата мира сборная Аргентины разгромила Алжир со счётом 3:0. Героем встречи стал Лионель Месси, оформивший хет-трик.
Месси открыл счёт на 17-й минуте после передачи Родриго де Пауля. На 60-й минуте он удвоил преимущество, а на 76-й минуте забил третий гол после ассиста Николаса Гонсалеса.
Кроме того, гол аргентинской легенды на 5-й минуте был отменён из-за офсайда.
В следующем туре Аргентина встретится с Австрией 22 июня, а Алжир сыграет с Иорданией 23 июня.
Аргентина — Алжир 3:0
Месси 17, 60, 76.
Аргентина: Эмилиано Мартинес, Гонсало Монтель (46' Науэль Молина), Кристиан Ромеро (80' Николас Пас), Лисандро Мартинес, Факундо Медина, Родриго де Пауль, Алексис Мак Аллистер, Энсо Фернандес, Тьяго Альмада (55' Нико Гонсалес), Лионель Месси (80' Николас Отаменди), Лаутаро Мартинес (55' Хулиан Альварес).
Алжир: Люка Зидан, Рафик Белгали, Айсса Манди, Рами Бенсебайни, Райан Аит-Нури, Хишам Буддауи (64' Хуссем Ауар), Набиль Бенталеб (82' Рамиз Зерруки), Анис Хадж-Мусса (64' Мохамед Амура), Ибрагим Маза (82' Адель Булебина), Фарес Шаиби, Амин Гуири (64' Рияд Марез).