Скалони: «Месси мени хайратда қолдирди, у ақлбовар қилмас футболчи»
Аргентина миллий жамоаси бош мураббийи Лионел Скалони ЖЧ-2026 гуруҳ босқичининг илк турида Жазоир устидан қозонилган 3:0 ҳисобидаги ғалабадан сўнг ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
Эслатиб ўтамиз, учрашув қаҳрамони Лионел Месси бўлиб, у хет-трик қайд этди.
«Лео мени сўзсиз қолдирди. Мен у ҳақида яна нима дея оламан? У ақлбовар қилмас футболчи. У буни 20 йилдан бери амалга ошириб келмоқда. Футбол оламидаги барчанинг уни томоша қилишдан завқ олиши бежиз эмас», — деди Скалони.
Мутахассис Аргентина миллий жамоасининг ўйин услубига ҳам алоҳида тўхталди.
«Тўп билан муомала қилишда биз ҳеч қачон таслим бўлмаймиз. Бу бизнинг услубимиз ва буни доимо ёдда тутиш муҳим», — дея таъкидлади мураббий.
Скалони мундиалдаги илк учрашувларнинг доимо мураккаб кечишини эслатиб ўтди.
«Биринчи ўйин ҳар доим қийин бўлади. Ўтган жаҳон чемпионатида биз муваффақиятсиз старт олгандик, шу сабаб бугун яхши бошлашимиз жуда муҳим эди», — деди у.
Шунингдек, аргентиналик мутахассис рақиб жамоага ҳам юқори баҳо берди.
«Бизни қийин ўйин кутаётганини билардик. Жазоир яхши ўйнайдиган жамоа. Улар жуда катта ишни амалга оширди ва бу биз учун осон учрашув бўлмади», — дея якунлади Скалони.
Аргентина ушбу ғалабадан сўнг J гуруҳи пешқадамларидан бирига айланди. «Албиселесте» кейинги турда Австрияга қарши майдонга тушади.

Главный тренер национальной сборной Аргентины Лионель Скалони поделился своими мыслями после победы со счетом 3:0 над Алжиром в первом туре группового этапа ЧМ-2026.
Напомним, что героем встречи стал Лионель Месси, который оформил хет-трик.
«Лео оставил меня без слов. Что я могу еще сказать о нем? Он невероятный футболист. Он делает это уже 20 лет. Недаром весь футбольный мир получает удовольствие от его игры», — сказал Скалони.
Тренер также уделил внимание стилю игры сборной Аргентины.
«Мы никогда не сдаемся, когда дело касается владения мячом. Это наш стиль, и важно всегда помнить об этом», — подчеркнул тренер.
Скалони напомнил, что первые матчи на чемпионатах мира всегда проходят сложно.
«Первый матч всегда трудный. В прошлом чемпионате мира у нас был неудачный старт, поэтому сегодня было очень важно начать хорошо», — сказал он.
Также аргентинский специалист высоко оценил соперников.
«Мы знали, что нас ждет сложная игра. Алжир — это команда, которая хорошо играет. Они проделали большую работу, и этот матч для нас не был легким», — подвел итоги Скалони.
После этой победы Аргентина стала одним из лидеров группы J. «Альбиселесте» в следующем туре встретится с Австрией.