ЖЧ-2026 1-тури доирасидаги Колумбия – Ўзбекистон учрашуви олдидан Мехикода матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Фабио Каннаваро:
— Хайрли кеч барчага. Бу биз учун илк Жаҳон чемпионати ҳисобланади. Эртага барча мухлисларимиз бизни томоша қилади, барча футболчиларимиз эртанги ўйинга тайёр.
— Ҳусанов албатта муҳим ҳимоячиларимиздан биттаси, у ҳали янада юқори даражага чиқиш имконияти бор. У айни пайтда ҳам юқори даражда ўйинлар кўрсатиб келмоқда.
Ўйлайманки, бу ерда энг яхши фазилатларимизни, ўзбекларнинг менталитетини намойиш қилишга келганмиз. Мен жамоа билан ишлаганимда ўз тажрибамни улашишга ҳаракат қилдим. Чунки мен ҳам қачонлардир илк бор Жаҳон чемпионатида дебют қилганман ва ўз тажрибаларимни етказиб боряпман.
Колумбия ва Португалия каби жамоалар юқори даражадаги ўйин намойиш этишади. Уларнинг таркибида кучли футболчилар бор. Уларга қарши ўйинда эҳтиёткорлик билан ўйнаймиз. Бироқ Колумбияда нафақат Хамес, балки кўплаб яхши дараждаги футболчилари бор.
Колумбияни таҳлил қилдик, охирига қадар ўйнайди. Биз ҳам ўз имкониятимизни намойиш этиб, майдонга тушамиз.
Элдор Шомуродов:
— Ҳаммани кайфияти аъло даражада, илк бор Жаҳон чемпионатида қатнашяпмиз. Ҳаяжон бор, лекин ҳеч қандай босим йўқ. Барча футболчиларимиз ушбу ўйинни интиқлик билан кутяпти.
Биз ушбу стадионга аввал ҳам келганман, бу ерда Марадонна энг ёрқин голларини киритган. Биз ҳам ушбу тарихий стадионда илк ўйинимизни ўтказаётганимиздан хурсандмиз.
— Албатта узоқ кутилган Жаҳон чемпионати терма жамоа сардори сифатида қатнашиш — мен учун катта ғурур. Эртага ижобий натижа қайд этишимизга умид қиламан. Халқимиздан эса бизни қўллаб-қувватлашини сўраб қоламан. Бизда босим йўқ, эртага биз жамоамиз билан биргаликда тўлиқ тайёр бўламиз.
— Менинг фикримча, сиз нимагадир етишмоқчи бўлсангиз, қийинчиликдан ўтишингиз керак, барчага буни исботлашингиз керак. Машғулотларда қийинчиликлар бўлиши бу табиий ҳолат.
— ЎФА академияларга, инфратузилмаларга жуда ҳам кўп эътибор қаратмоқда. Мамлакатда футбол ривожланиб боряпти. Бу Ўзбекистон учун илк Жаҳон чемпионати. Мен Ўзбекистоннинг илк Жаҳон чемпионатида бош мураббий сифатида иштирок этаётганимдан хурсандман.
— Мен футболчи сифатида Жаҳон чемпионатида иштирок этганман, бироқ мураббий сифатида иштирок этиш барибир бошқача. Футболчи сифатида ва мураббий сифатида тайёргарлик бошқа бошқа нарса. Чунки сиз барча футболчиларингиз билан гаплашишингиз керак.
Бизни жуда ҳам қизиқ ва шиддатли ўйинлар кутиб турибди. Рақибларимиз ҳам юқори даражадаги жамоалар. Биз илк бор бу мусобақада иштирок этяпмиз, ушбу мусобақанинг ҳар бир учрашувидан завқланишимиз ва тажриба олишимиз керак, - деди Ўзбекистон миллий жамоаси устози.

Каннаваро и Шомуродов приняли участие в пресс-конференции.
Перед матчем первого тура отбора на ЧМ-2026 между Колумбией и Узбекистаном в Мехико состоялась пресс-конференция.
Фабио Каннаваро:
— Добрый вечер всем. Это для нас первый Чемпионат мира. Завтра все наши болельщики будут за нами наблюдать, все наши игроки готовы к завтрашнему матчу.
— Хусанов, безусловно, один из наших ключевых защитников, у него есть потенциал подняться на еще более высокий уровень. Он уже сейчас показывает игры на высоком уровне.
Я думаю, мы приехали сюда, чтобы продемонстрировать наши лучшие качества и менталитет узбеков. Я старался делиться своим опытом с командой. Ведь когда-то и я впервые дебютировал на Чемпионате мира и передаю свой опыт.
Команды, такие как Колумбия и Португалия, показывают игру высокого уровня. У них в составе сильные футболисты. Мы будем играть против них осторожно. Однако в Колумбии не только Хамес, у них много хороших игроков.
Мы проанализировали Колумбию, они играют до конца. Мы также выйдем на поле, чтобы показать свои возможности.
Элдор Шомуродов:
— У всех отличное настроение, впервые участвуем на Чемпионате мира. Есть волнение, но никакого давления нет. Все наши игроки с нетерпением ждут этого матча.
Я уже был на этом стадионе раньше, здесь Марадона забил свои самые яркие голы. Мы рады, что играем тут свой первый матч.
— Конечно, участвовать в долгожданном Чемпионате мира в качестве капитана сборной — это большая гордость для меня. Надеюсь, завтра мы добьемся положительного результата. Я прошу наших людей поддержать нас. У нас нет давления, завтра мы будем полностью готовы вместе с нашей командой.
— Я считаю, что если вы хотите чего-то достичь, нужно преодолевать трудности, доказывать это всем. Испытания на тренировках — это естественно.
— УФА уделяет много внимания академиям и инфраструктуре. Футбол в стране развивается. Это первый Чемпионат мира для Узбекистана. Я счастлив быть главным тренером Узбекистана на их первом Чемпионате мира.
— Я участвовал в Чемпионате мира как игрок, но участвовать как тренер — это совсем другое. Подготовка к чемпионату как игрок и как тренер — это разные вещи. Ведь нужно разговаривать со всеми своими игроками.
Нас ждут очень интересные и напряженные матчи. Наши соперники также команды высокого уровня. Мы впервые участвуем в этом турнире, и должны наслаждаться и получать опыт от каждого матча, — заявил тренер сборной Узбекистана.