Ниҳоят, қўқонликлар ғалаба нишадасини суришди. Ўз майдонида «Қўқон-1912» «Локомотив»ни қабул қилди ва 2:1 ҳисобида ғалаба қозонди. Учрашувдан кейин мезбонлар бош мураббийи Андрей Шипилов матбуот анжуманида иштирок этди.
- Андрей Сергеевич, аввало, ўйин ҳақида фикрингиз?
- Яхши, жуда жонли ва асабий кечган ўйин бўлди. Бугун бироз омадимиз ҳам келди, иккита яхши ва тезкор гол урдик. Умуман, ўйин давомида айрим алмаштиришларни амалга оширдик. Шундан кейин бироз пасайиб қолдик, тўғрироғи, онгли равишда эмас, бироз ўзимиз билмаган ҳолда орқага чекиндик. Жуда кўп куч сарфланди — ҳам рақиб, ҳам биз томондан. Шунинг учун ўйиннинг якуний қисми жуда асабий кечди. Тушунарсиз тарзда бир гол ўтказиб юбордик. Бу кимнинг хатоси — бизнингми ёки рақибнинг хизматими, аниқ айтиш қийин. Лекин бугун биз ғалабага муносиб эдик, деб ҳисоблайман. Чунки биз бу ғалабага жуда узоқ вақт интилиб келдик. Сафарда ҳам ёмон ўйин ўтказмаган эдик. Шунинг учун бугун йигитларга: «Бошқа йўл йўқ, бу вазиятдан фақат ўз кучимиз билан чиқишимиз мумкин», дедим. Аввало, ўзимизга бўлган ишончни тиклашимиз керак эди. Шунинг учун футболчиларимни табриклайман. Бугун улар ўзларида бор барча кучни максимал даражада ишга солишди. Жуда оғир бўлди: ҳаво дим, майдон ҳам унчалик яхши ҳолатда эмас эди. Бундай шароитда ўйнаш осон эмас.
- Жамоамиз сўнгги 20 дақиқада анча пасайиб кетди, умуман ўйиндан чиқиб қолгандек бўлди. Бу чарчоқ билан боғлиқми?
- Сўнгги 20 дақиқада, айтганимдек, ҳақиқий «ёнғин» бўлди. Бу аввало, психологик ҳолат билан боғлиқ. Биринчидан, ҳисобни ушлаб қолиш керак эди. Иккинчидан, сиз тўғри айтганингиздек, жисмоний жиҳатдан ҳам бироз пасайдик. Жуда оғир бўлди. Майдон ҳам ўз таъсирини кўрсатди, жуда оғир шароит эди. Бундан ташқари, жамоа зиммасида катта масъулият бор эди. Биз анча вақтдан бери ғалаба қозона олмаётгандик. Ўз майдонимизда сўнгги марта «Бунёдкор»ни мағлуб этган эдик. Шундан кейин натижа жиҳатидан яхши бўлмаган бир қатор ўйинлар ўтказдик. Ўйин сифати борасида эса жамоада доим ҳаракат бор. Бугун эса сифатли футбол кўрсатиш жуда қийин эди. Ҳисоб 2:0 бўлганида яна бир гол урганимизда, 3:0 бўлса, ўйин масаласи ҳал бўлар эди. Аммо бундай бўлмади. Рақиб ҳам, биз ҳам алмаштиришлар қилдик. Қайси алмаштириш кучайтирди, қайси бири акс таъсир қилди — буни ўйин жараёнида аниқлаш қийин. Футболчиларнинг ўзлари ҳам алмаштириш сўрай бошлашди.
Нимели ҳам, Жавоҳир Сиддиқов ҳам алмаштиришни сўрашди. Уларга охиригача ўйнаш жуда оғир бўлди. Мен ҳам ҳеч кимни мажбуран майдонда ушлаб турмадим. Одатда бундай ҳолат кам учрайди — футболчиларнинг ўзлари алмаштириш сўраши жуда камдан-кам бўлади. Лекин бугун ҳақиқатан ҳам жуда оғир ўйин бўлди. Сиз ўзингиз ҳам кўрдингиз, «Локомотив» футболчиси майдонни тарк этганда, унинг ҳам оёқлари тортишиб қолган эди. Демак, бугунги шароитда ҳамма учун жуда қийин бўлди.
- Бугунги ғалабада омаднинг ҳам ҳиссаси бор, дейиш мумкинми?
- Албатта, омад ҳам биз томонда бўлди. Энг муҳими, биз иккита тезкор гол урдик. Ўйин олдидан футболчиларга юқорида ўйнаш, агрессив ҳаракат қилиш кераклигини айтгандим. Биз рақибга қарши фақат ҳимояланиб ўтирмадик. Иккита голни ҳам осмондан тушириб олганимиз йўқ — майдонда курашдик, рақибни хатога мажбур қилдик. Бугун омад ҳам биз томонда бўлди. Чунки бунгача қанча вазиятлар яратдик, лекин улардан фойдалана олмадик. Бугун футболчиларга бир нарсани аниқ айтдим: гол урмасак, ғалаба қозона олмаймиз. Қандай ўйнамайлик, қанча тўп назоратига эга бўлмайлик, қанча вазият яратмайлик — дарвоза бор, дарвозабон бор ва гол уриш керак. Худога шукр, бугун ҳаммаси биз учун яхши томонга ҳал бўлди.
Энди Тошкентдаги сафар ўйинига тайёргарлик кўрамиз. Тикланиш учун одатдагидан бир кун кам вақтимиз бор. Менимча, кейинги учрашувда уч-тўрт футболчи таркибда ротация қилиниши мумкин. Чунки бугун футболчилар жуда-жуда кўп куч сарфлашди. Худога шукр, ҳеч ким жароҳат олмади. Шунинг учун жиддий жисмоний муаммолар ҳақида гапиришга ҳожат йўқ. Агар кимдир жароҳат олганида ёки мушаклари тортишиб қолганида, вазият бошқача бўларди.
Ҳозир эса шунчаки чарчоқ. Футболчиларнинг юрак-қон томир тизими ҳам ўз чегарасига етганини кўрдик. Биз бу кўрсаткичларни компьютер орқали кузатиб борамиз, ҳаммаси кўриниб туради. Шунинг учун, Худога шукр, бугунги ўйин ҳам, барча қийинчиликлар ҳам ортда қолди. Энди тикланиб, кейинги учрашувга тайёрланамиз. Бошқа йўл йўқ. Бошқа вариант ҳам йўқ. Ғалаба қозонишимиз керак. Ғалаба, ғалаба ва яна ғалаба!», - дея Шипиловнинг сўзларини келтиради Tribuna.uz мухбири.

Наконец, кокандцы насладились вкусом победы. На своем поле «Коканд-1912» принимал «Локомотив» и одержал победу со счетом 2:1. После матча главный тренер хозяев Андрей Шипилов принял участие в пресс-конференции.
- Андрей Сергеевич, что вы думаете об игре?
- Это была хорошая, очень живая и нервная игра. Сегодня нам немного повезло, мы забили два хороших и быстрых гола. В целом, в ходе игры мы произвели некоторые замены. После этого мы немного сбавили темп, неосознанно отошли назад. Было потрачено много сил — и соперником, и нами. Поэтому концовка матча была очень нервной. В какой-то момент мы пропустили гол. Чья это ошибка — наша или заслуга соперника, трудно сказать. Но я считаю, что сегодня мы заслужили победу. Мы стремились к этому очень долго. В гостях мы тоже проводили неплохие игры. Поэтому сегодня я сказал ребятам: «Другого пути нет, мы можем выйти из этой ситуации только своими силами». В первую очередь, нужно было восстановить уверенность в себе. Поэтому я поздравляю своих футболистов. Сегодня они вложили все свои силы по максимуму. Было очень тяжело: погода была душной, и поле тоже было не в лучшем состоянии. Играть в таких условиях непросто.
- Почему команда в последние 20 минут выглядела так, будто выпала из игры? Это связано с усталостью?
- В последние 20 минут, как я уже говорил, была настоящая «пожарная ситуация». Это связано, прежде всего, с психологическим состоянием. Во-первых, нужно было удержать счет. Во-вторых, как вы правильно заметили, мы немного подсели и физически. Было очень тяжело. Поле тоже сыграло свою роль, условия были очень тяжелыми. Кроме того, на команде лежала большая ответственность. Мы давно не могли выиграть. В последний раз побеждали «Бунёдкор» на домашнем поле. После этого у нас была серия неудачных матчей в плане результатов. Но качество игры у команды всегда было на высоте. Сегодня было очень трудно показать качественный футбол. Если бы при счете 2:0 мы забили еще один гол и сделали его 3:0, вопрос о победителе был бы решен. Но этого не произошло. И соперник, и мы сделали замены. Какие из них усилили игру, а какие оказали обратный эффект — это трудно определить в ходе матча. Игроки сами начали просить замены.
Нимели и Джавахир Сиддиков тоже просили замены. Им было очень тяжело играть до конца. Я никого не держал на поле насильно. Обычно такое редко бывает — чтобы сами футболисты просили замены. Но сегодня действительно была очень тяжелая игра. Вы сами видели, когда игрок «Локомотива» покидал поле, у него ноги тоже сводило судорогой. Значит, сегодня было трудно всем.
- Можно ли сказать, что удача тоже сыграла роль в сегодняшней победе?
- Конечно, удача была на нашей стороне. Главное, что мы забили два быстрых гола. Перед игрой я говорил футболистам, что нужно играть на передней линии, быть агрессивнее. Мы не просто сидели в обороне против соперника. Мы не получили эти два гола с неба — боролись на поле, заставили соперника ошибаться. Сегодня удача была на нашей стороне. Ранее мы создавали много моментов, но не могли их реализовать. Сегодня я чётко сказал футболистам: если мы не забьём, мы не выиграем. Какая бы игра ни была, сколько бы мы ни владели мячом, сколько бы моментов ни создавали — есть ворота, есть вратарь, и нужно забивать. Слава Богу, сегодня всё сложилось для нас хорошо.
Теперь мы готовимся к выездной игре в Ташкенте. У нас на восстановление на один день меньше, чем обычно. Думаю, в следующем матче может произойти ротация состава на три-четыре игрока. Потому что сегодня футболисты потратили очень много сил. Слава Богу, никто не получил травму. Поэтому говорить о серьезных физических проблемах не стоит. Если бы кто-то получил травму или у него свело мышцы, ситуация была бы другой.
Сейчас это просто усталость. Мы видели, что кардиоваскулярная система футболистов тоже достигла своего предела. Мы отслеживаем эти показатели через компьютер, все видно. Поэтому, слава Богу, сегодняшняя игра и все трудности остались позади. Теперь восстановимся и будем готовиться к следующему матчу. Другого пути нет. Другого варианта тоже нет. Мы должны выиграть. Победа, победа и еще раз победа!», - приводит слова Шипилова корреспондент Tribuna.uz.