Рўзиқул Бердиев: «Савияси баландроқ ўйинчиларни хоҳлагандик»
«Насаф» бош мураббийи «Қўқон-1912»га қарши баҳс, Умар Эшмуродов ва трансфер ойнаси ҳақидаги фикр билдирди.
Фото: Насаф ПФК
08.08.2026 FT Ўзбекистон Суперлигаси Насаф Насаф 0 : 0 Қўқон-1912 Қўқон-1912
Суперлиганинг 16-тури якунида «Насаф» ўз уйида «Қўқон-1912» жамоасини қабул қилди. Ўйиндан олдин кўпчилик мезбонларнинг имкониятини юқори баҳолаганди. Бироқ учрашув 0:0 билан якунланди.
Ўйиндан қаршиликлар бош мураббийи Рўзиқул Бердиев матбуот анжуманида қуйидагиларни айтди:
- Ўйинда рақиб ҳимоясини ёриб ўтиш анча қийин бўлди. Ҳимояда зич ҳаракат қилди. Шунга қарамасдан биринчи бўлимдаги вазиятимизни голга айлантирганимизда албатта ўйин бошқача бўлиши мумкин эди. Рақиб жамоанинг бугунги ўйинини эътиборга олиш керак. Ҳақиқатда бизни ҳужумда вазият яратишимизга кам имконият берди. Менимча, Қўқон жамоаси бугун бир очко қўлга киритди.
- Иккала таймда икки хил ўйинни кўрдик. Танаффусгача жамоангиз жанговар ўйнади, танаффусдан кейин ўйин сустлашиб кетди. Яхши ўйнаётган Шалани алмаштирилиши...У охиригача ўйнаса бўлмасмиди?
- Фақат Шалада эмас, ўзи мен кутган эдим ва буни амалда ҳам кўрдик, бир таркибимиз кўп ўйинларни ўтказишгани учун бугунги учрашувда енгиллик йигитларимизда кўринмади. Баъзи футболчиларимизни ОКМК билан учрашувдан кейин тўлиқ тикланишга улгурмагани бугунги учрашувда ҳаракатимизда сусткашликлар борлигини кўрдик. Шала ҳам ўтган ўйинда катта ҳажмдаги ишни бажарганди. Қолаверса, рақиб кўпчилик бўлиб ҳимояланганида Шалани ўрнига бошқасини туширишга қарор қилдик, креативлик керак эди. Рақиб зич ҳимояланганида Шалада кам бўш ҳудудлар бўлади. Шунинг учун унда имкониятлар камроқ бўлади.
- Умар Эшмуродов таркибда кўринмаяпти.
- Енгил жароҳати бор эди. Даволаняпти, кейинги ўйинга тайёр бўлади.
- Ёзги трансфердан кўнглингиз тўляптими?
- Биз кўп нарсани режа қилгандик. Савияси баландроқ ўйинчиларни хоҳлагандик. Лекин биз бу футболчилар билан чекландик», - дея Бердиевнинг сўзларини келтиради Tribuna.uz журналисти.

Рузикул Бердиев: «Хотели игроков более высокого уровня»
Главный тренер «Насафа» поделился мыслями о матче против «Коканд-1912», Умаре Эшмуродове и трансферном окне.
08.08.2026 FT Суперлига Узбекистан Nasaf Qarshi Насаф Карши 0 : 0 Kokand 1912 Коканд 1912
В 16-м туре Суперлиги «Насаф» принимал на своем поле команду «Коканд-1912». Перед матчем многие высоко оценивали шансы хозяев. Однако встреча завершилась со счетом 0:0.
На пресс-конференции после игры главный тренер гостей Рузикул Бердиев сказал следующее:
- Противник действовал в обороне очень плотно, было сложно пробить их защиту. Если бы мы реализовали наш момент в первом тайме, игра могла бы сложиться иначе. Следует отметить сегодняшнюю игру команды соперника. В действительности, они дали нам мало возможностей создать моменты в атаке. На мой взгляд, команда Коканда сегодня завоевала одно очко.
- Мы видели две разные игры в каждом из таймов. До перерыва ваша команда играла более агрессивно, после перерыва игра замедлилась. Почему был заменен Шала, который играл хорошо? Разве он не мог доиграть до конца?
- Дело не только в Шале. Я ожидал, что наши игроки, которые провели много игр, могут испытывать некоторую усталость в сегодняшнем матче, и это подтвердилось. Некоторые наши футболисты не успели полностью восстановиться после матча с ОКМК, и это сказалось на сегодняшней игре. Шала также выполнил большой объем работы в прошлой игре. Кроме того, когда соперник защищается большими силами, мы решили заменить Шалу на другого игрока, чтобы добавить креативности. При плотной защите у Шалы было мало свободного пространства, поэтому у него было меньше возможностей.
- Умара Эшмуродова не видно в составе.
- У него была небольшая травма. Он лечится и будет готов к следующей игре.
- Вас удовлетворяет летнее трансферное окно?
- У нас были большие планы. Хотели игроков более высокого уровня. Однако мы ограничились этими игроками, - передает слова Бердиева журналист Tribuna.uz.