Суперлиганинг 16-тури якунланди. Тошкентда «Бунёдкор» ОКМКни қабул қилди. Голларга бой ўтган учрашув 2:3 ҳисобида ОКМК жамоасининг фойдасига ҳал бўлди. Ўйиндан сўнг «Бунёдкор» устози Илёс Зейтуллаев матбуот анжуманида саволларга жавоб қайтарди.
- Барчангизга хайрли кеч. Аввало, ОКМК жамоасини ғалаба билан табриклайман. Жуда оғир ва қизиқарли ўйин бўлди. Ўйлайманки, биз дуч келаётган барча қийинчилик ва муаммоларга қарамай, йигитлар яхши футбол кўрсата олишди, рақибга босим ўтказишди. Агар саволларингиз бўлса, марҳамат, жавоб бераман.
- Бугун қизиқарли ўйин бўлди. Ғалабага эришишга нима етмади? Ўйинда яхши футбол кўрсатилди. Келгуси учрашувлар олдидан жамоа қайси йўналишда ҳаракат қилади?
- Мен бу масалада очиқ гапираман. Чунки ҳамма нима бўлаётганини ва футболчилар бу ҳолатни қандай қабул қилаётганини билиши керак. Беш миллиард сўм маблағ ажратилди. Унинг икки ярим миллиард сўми дарҳол солиққа ушлаб қолинди. Қолган икки ярим миллиард сўм эса декабрь ойидан буён жамоада бўлган футболчиларга маош сифатида берилди. Менимча, бу маблағ бир ойлик, эҳтимол, бир ярим ойлик маошга етди. Балки январь ойи ва февраль ойининг бошларига. У ҳаммага берилмади. Ҳозир клубни тарк этган футболчилар ҳали ўз маблағларини олишмаган. Асосан ҳозир жамоада қолган футболчиларга берилди. Ҳеч бўлмаса, уларда қандайдир ташқи мотивация бўлиши керак. Чунки уларнинг аҳволи жуда оғир. Бу ҳақда мен кўп марта айтганман: гап оила ҳақида кетяпти. Оила бор, масъулият бор. Энди бу масала менга боғлиқ эмас. Мен автобус буюртма қила олмайман ёки овқатланиш масаласини ўзим ҳал қила олмайман. Агар бу менинг қўлимдан келганида, эҳтимол, ўзим ҳам ёрдам берган бўлардим.
Лекин менинг ҳам оилам бор. Агар имконим бўлганида, «Бунёдкор»ни таъминлаш учун футболни шу даражада давом эттирмасдим, деб айтган бўлардим. Албатта, жамоага ёрдам беришни жуда хоҳлардим.
- Сўнгги вақтларда трансфер янгиликларида асосан «Бунёдкор»ни тарк этаётган футболчилар ҳақида хабарлар кўпайиб кетди. Балки яна кетиш ниятида бўлган футболчилар ҳам бордир. Саволим бироз бошқачароқ. Европада ҳам шундай ҳолатлар бўлганини биламиз. Лекин у ерда клубга садоқат деган тушунча ҳам бор. Масалан, «Фиорентина» банкрот бўлиб, жамоа С сериясига тушиб кетганида ҳам айрим футболчилар клуб билан бирга қолишган. Ёки «Парма» билан шундай ҳолат бўлган. Улар ҳозиргача мухлислар томонидан яхши хотиралар билан эсга олинади. «Бунёдкор»да ҳам шундай футболчи борми? Яъни қийин вазиятга қарамай, бошқа таклифлар бўлишига қарамай: «Йўқ, мен жамоада охиригача қоламан ва ёрдам бераман», деган футболчи борми?
- Жуда яхши савол. Катта раҳмат. Лекин контекст ҳар хил, шароит бошқа-бошқа. Биз баъзида ўзимизни Италия ёки Англия билан солиштирамиз. Аммо ҳозирча ўзимизни ўша чемпионатлар билан таққослай олмаймиз, чунки у ердаги шароит мутлақо бошқача. Мен ўша даврда Италияда эдим, банкротлик жараёнлари содир бўлаётган пайтларни кўрганман. Лекин ўша клублар кейин қайта тикланганида ҳам уларнинг стадионлари доимо тўла бўлган — 35–40 минг мухлис трибуналарда жамоасини қўллаб-қувватлаган. Футболкалар сотилган, одамлар стадионга борган. Яъни, маркетинг тизими йўлга қўйилган, барча жараёнлар аллақачон изга тушган эди.
Ростини айтсам, биз ҳали ривожланиш босқичидамиз. Умид қиламанки, бундан кейин ҳам яхши томонга ривожланиб борамиз. Шунинг учун ҳозир биз билан уларни таққослаш нотўғри. Биз баъзида улардек ўйнашни, улардагидек тиббиёт тизими бўлишини, реабилитация хизмати йўлга қўйилишини хоҳлаймиз. Лекин, менимча, Европа футболидаги жараёнларнинг чуқурлигини ҳали яхши тушуниб етмаяпмиз. Ҳатто у ердаги барча тафсилотларни ҳали англаб олганимиз йўқ. Шунинг учун бу жараёнларга бироз чуқурроқ кириб боришимиз керак.
- Сардор Раҳмонов ҳақида нима дея оласиз? Унинг бугунги ўйини ва характерини қандай баҳолайсиз?
- Менимча, Сардорнинг ўзи жангчи. Унинг характери шундай. Ҳатто машғулотларда ҳам бирор ўйинда мағлуб бўлишни истамайди. Бу, айниқса, унинг ёнида ўйнаётган ёш футболчилар учун жуда катта плюс. Чунки у ҳатто машғулотда ҳам ютқазишни хоҳламайди ва шу орқали жамоадаги суръат ва рақобатни оширади. Умуман, футболда шундай ҳолат бор: собиқ клубингизга қарши ўйнаганингизда ҳиссиётлар бошқача бўлади. Пенальти берилган эпизод ҳақида ҳам у билан гаплашдим. Унинг айтишича, пенальти бўлмаган. Мен ҳам бу эпизодни бироз баҳсли ҳолат, деб ҳисоблайман.
Плетнёв билан бўлган вазиятни ҳам қайта кўриш қизиқ. Балки фол жарима майдони ташқарисида содир бўлгандир. Лекин Дима Плетнёв контакт бўлганини айтди. Агар контакт жарима майдони ичида бўлган бўлса, пенальти бўлиши керак эди. Агар ташқарида бўлган бўлса, жарима зарбаси белгиланиши керак.
Бундай эпизодлар, ростини айтсам, биз ҳозирги вазиятда турган пайтда жуда асабийлаштиради. Йигитлар учун бироз ачиняпман. Лекин ҳеч нарса қилмаймиз — курашишда ва олдинга ҳаракат қилишда давом этамиз.
- Агар бугунги ўйиндан кейин таркиб ёки тактикани ўзгартириш имконияти бўлганида, ниманидир ўзгартирган бўлардингиз?
- Савол учун раҳмат. Мен ҳеч нарсани ўзгартирмаган бўлардим, барчасини худди шу ҳолатда қолдирган бўлардим. Чунки футболчилар, кўпчилиги ёш бўлишига қарамай, ОКМК билан деярли тенгма-тенг ўйнашди. ОКМК жуда кучли таркибга эга, ишонинг, жуда кучли жамоа. Лекин мени қувонтирган нарса шу бўлдики, асосий таркибда майдонга тушган футболчилар ҳам, захирадан ўйинга қўшилганлар ҳам асосан академия тарбияланувчилари эди. Улар кучли рақиб билан тенгма-тенг ўйнашди. Мен учун мураббий сифатида бу жуда катта натижа. Ҳа, биз футболда ғалаба учун ўйнаймиз. 3:2 ҳисобидаги натижа ҳам муҳим. Лекин менинг, ҳозирги жамоамизнинг ҳолатида натижа иккинчи планга ўтиб қолди, деб очиқ айтаман. Биз энди Суперлигада қолиш учун курашамиз. Охиригача қўлни туширмаслик, таслим бўлмаслик керак. Лекин ёш футболчилар кўрсатаётган натижадан келиб чиқиб, мен ҳозирги таркибни ўзгартирмаган бўлардим. Фақат ҳимояда айрим жиҳатларни тўғрилаш керак. Айниқса, биз учта гол ўтказиб юборган 15–20 дақиқалик диққат сусайган давр устида ишлашимиз керак. Ҳимояда футболчилар билан кўпроқ ишлаган бўлардим. Қолган жиҳатлар бўйича эса жамоа жуда яхши ўйнади. Мен ҳеч нарсани ўзгартирмаган бўлардим.
- Фабио Каннаваро Ўзбекистонга келганидан кейин жаҳон чемпиони «Бунёдкор» базасига ташриф буюргани ҳақида матбуот анжуманида ўзи ҳам айтган эди. У шундан кейин ёшларга кўпроқ эътибор қаратишини, ёш футболчилар асосида жамоа тузишини айтган. «Бунёдкор» ёшларида ҳам шундай мотивация йўқолиб қолмадими? Яъни, молиявий муаммолар фонида «эртага ўзимни кўрсатишим, эътиборга тушишим мумкин», деган мотивация пасайиб кетмадими? Мана, Беҳруз Каримов ҳозир Европага кетди.
- Саволингизни тўғри тушундимми: Фабио Каннаваро ёш футболчиларга эътибор қаратадими, деган маънодами? Йўқ, бу яхши. Ёш футболчилар Суперлигада ўйнаши керак. Мен бундан олдин ҳам айтганман: агар имконият бўлса, 16, 17, 18 ёшли футболчилар Суперлигада ўйнаши керак. Ҳозир бизда бундай имконият табиий равишда пайдо бўлди, чунки кўплаб тажрибали футболчилар клубни тарк этишди. Лекин мен қаердадир эшитдим — ростини айтсам, ижтимоий тармоқларда кўп вақт ўтказмайман — айрим футбол экспертлари «Бунёдкор» ҳозир ёш футболчиларни фақат кўплаб футболчилар кетиб қолгани учун майдонга туширяпти», деган фикр билдиришган экан. Бу нотўғри. Бу — ҳақиқат эмас. Агар улар холис фикр билдиришса ва сўнгги икки ярим-уч мавсумга назар ташлаб, «Бунёдкор» қанча ёш футболчига ўйнаш имкониятини берганини кўришса, ўз фикрларини бироз тўғрилашларига тўғри келади, деб ўйлайман. Чунки сўнгги уч мавсум давомида биз жуда кўп ёш футболчиларга ўйнаш имкониятини бердик. Шунинг учун ҳозир футболчилар етишмаётгани сабабли ёшларни майдонга тушира бошлашди, деган фикр нотўғри. Ҳозир таркибимизда етти-саккиз нафар ёш футболчи ўйнаяпти. Бу ерда иккиюзламачилик қилиш керак эмас. Яъни «ҳозир ёшларга имконият беряпмиз, чунки бошқа вариантимиз йўқ», деб айтиш нотўғри. Бугун сиз ҳам бу ёшларни кўрдингиз. Агар улар шу тарзда давом этишса, Фабио Каннаваро ёки бошқа мутахассислар уларни пайқаса, мен бундан фақат хурсанд бўламан. Бизда ўзимизнинг яхши, иқтидорли ёш футболчиларимиз бор.

Ильяс Зейтуллаев: «Сейчас начали выпускать молодых на поле из-за нехватки футболистов — это неправда»
8 августа, 14:44
Наставник «Бунёдкора» высказался после матча против АГМК.
08.08.2026 FT Суперлига Узбекистан Bunyodkor Tashkent Бунедкор 2 : 3 AGMK АГМК
16-й тур Суперлиги завершён. В Ташкенте «Бунёдкор» принимал АГМК. Богатая на голы встреча завершилась со счётом 2:3 в пользу команды АГМК. После игры наставник «Бунёдкора» Ильяс Зейтуллаев ответил на вопросы на пресс-конференции.
- Добрый вечер всем. Прежде всего, поздравляю команду АГМК с победой. Это была очень тяжёлая и интересная игра. Думаю, что несмотря на все трудности и проблемы, с которыми мы сталкиваемся, ребята смогли показать хороший футбол, оказывали давление на соперника. Если у вас есть вопросы, пожалуйста, я отвечу.
- Сегодня была интересная игра. Чего не хватило для победы? В игре был показан хороший футбол. В каком направлении команда будет двигаться в предстоящих матчах?
- Я скажу откровенно. Потому что все должны знать, что происходит, и как футболисты воспринимают эту ситуацию. Было выделено пять миллиардов сумов. Половина из них сразу удержана в виде налогов. Оставшиеся два с половиной миллиарда сумов пошли на зарплату футболистам, которые находятся в команде с декабря. Я думаю, что этой суммы хватило на месяц, может быть, на полтора месяца зарплаты. Возможно, на январь и начало февраля. Это было не для всех. Футболисты, покинувшие клуб, ещё не получили свои деньги. В основном это было для тех, кто остался в команде. По крайней мере, у них должна быть какая-то внешняя мотивация. Потому что их положение действительно тяжёлое. Я много раз говорил об этом: речь идёт о семье. Есть семья, есть ответственность. Теперь этот вопрос не в моей компетенции. Я не могу заказать автобус или решить вопрос с питанием. Если бы это было в моих силах, возможно, я бы сам помог.
Но у меня тоже есть семья. Если бы у меня была возможность, я бы не продолжал футбол ради обеспечения «Бунёдкора» на таком уровне. Конечно, я очень хотел бы помочь команде.
- В последнее время в новостях о трансферах в основном говорится об уходе игроков из «Бунёдкора». Возможно, есть ещё игроки, которые хотят уйти. У меня вопрос немного другой. Мы знаем, что подобные ситуации были и в Европе. Но там есть понятие преданности клубу. Например, когда «Фиорентина» обанкротилась и команда опустилась в Серию C, некоторые игроки остались с клубом. Или такая ситуация была с «Пармой». Они до сих пор вспоминаются болельщиками с теплотой. Есть ли в «Бунёдкоре» такие игроки? То есть, несмотря на трудные времена и другие предложения, кто-то сказал: «Нет, я останусь в команде до конца и помогу»?
- Очень хороший вопрос. Большое спасибо. Но контексты разные, условия другие. Иногда мы сравниваем себя с Италией или Англией. Но пока мы не можем сравнивать себя с теми чемпионатами, потому что там условия совершенно другие. Я был в Италии в то время, когда происходили банкротства. Но даже когда эти клубы возрождались, их стадионы всегда были полны — 35–40 тысяч болельщиков поддерживали свою команду на трибунах. Футболки продавались, люди ходили на стадионы. То есть маркетинговая система была налажена, все процессы уже были отлажены.
Честно говоря, мы всё ещё находимся на стадии развития. Надеюсь, что и дальше будем развиваться в лучшую сторону. Поэтому сравнивать нас с ними сейчас неправильно. Мы иногда хотим играть, как они, иметь медицинскую систему, как у них, организовать реабилитационные услуги. Но, мне кажется, мы ещё не совсем понимаем глубину процессов в европейском футболе. Даже не все детали мы ещё поняли. Поэтому нам нужно углубиться в эти процессы.
- Что вы можете сказать о Сардоре Рахмонове? Как вы оцениваете его игру и характер сегодня?
- Думаю, Сардор — настоящий боец. У него такой характер. Даже на тренировках он не хочет проигрывать ни в одной игре. Это особенно большой плюс для молодых футболистов, играющих рядом с ним. Потому что он не хочет проигрывать даже на тренировках и тем самым повышает темп и конкуренцию в команде. Вообще, в футболе есть такая особенность: когда играешь против своего бывшего клуба, чувства другие. Я говорил с ним и о эпизоде с пенальти. По его словам, пенальти не было. Я тоже считаю этот эпизод немного спорным.
Интересно будет пересмотреть ситуацию с Плетнёвым. Возможно, фол произошёл за пределами штрафной. Но Дима Плетнёв сказал, что контакт был. Если контакт был в штрафной, должен был быть пенальти. Если за пределами — надо было назначить штрафной удар.
Такие эпизоды, честно говоря, в нашей текущей ситуации сильно нервируют. Мне немного жаль ребят. Но ничего не поделаешь — продолжаем бороться и двигаться вперёд.
- Если бы после сегодняшней игры была возможность изменить состав или тактику, что бы вы изменили?
- Спасибо за вопрос. Я бы ничего не менял, оставил бы всё как есть. Потому что футболисты, несмотря на то, что многие из них молоды, почти на равных играли с АГМК. АГМК — очень сильная команда, поверьте, очень сильная. Но меня радует то, что как основные игроки, так и те, кто выходил на замену, в основном были воспитанниками академии. Они играли на равных с сильным соперником. Для меня как тренера это очень большой результат. Да, мы играем в футбол ради победы. И результат 3:2 тоже важен. Но в моей, в нашей нынешней ситуации результат отошёл на второй план, скажу откровенно. Теперь мы боремся за то, чтобы остаться в Суперлиге. Нужно не опускать руки до конца, не сдаваться. Но, исходя из результата, который проявляют молодые футболисты, я бы не менял нынешний состав. Только в защите нужно кое-что исправить. Особенно нужно поработать над 15–20 минутами, когда мы пропустили три гола из-за снижения концентрации. Я бы больше работал с защитниками. По остальным аспектам команда играла очень хорошо. Я бы ничего не менял.
- После приезда Фабио Каннаваро в Узбекистан, сам чемпион мира на пресс-конференции говорил о своём визите на базу «Бунёдкора». Он заявил, что будет больше уделять внимание молодёжи, строить команду на основе молодых футболистов. Мотивация у молодёжи «Бунёдкора» не исчезла? То есть, на фоне финансовых проблем, не снизилась ли мотивация: «Завтра я могу проявить себя, попасть в центр внимания»? Вот, Бехруз Каримов сейчас уехал в Европу.
- Правильно ли я понял ваш вопрос: будет ли Фабио Каннаваро уделять внимание молодым футболистам? Нет, это хорошо. Молодые футболисты должны играть в Суперлиге. Я и раньше говорил: если есть возможность, 16, 17, 18-летние футболисты должны играть в Суперлиге. Сейчас у нас естественным образом появилась такая возможность, потому что многие опытные футболисты покинули клуб. Но где-то я слышал — честно говоря, я не провожу много времени в социальных сетях — некоторые футбольные эксперты высказали мнение, что «Бунёдкор» сейчас выпускает молодых футболистов на поле только потому, что многие ушли. Это неправда. Это не так. Если они выскажутся объективно и взглянут на последние два с половиной-три сезона, сколько молодых футболистов «Бунёдкор» дал возможность играть, они поймут, что их мнение нужно немного скорректировать. Потому что за последние три сезона мы дали очень много молодым футболистам возможность играть. Поэтому мнение, что начали выпускать молодых на поле из-за нехватки футболистов, неправильно. Сейчас в нашем составе играет семь-восемь молодых футболистов. Здесь не нужно лицемерить. То есть, говоря «мы даём шанс молодёжи, потому что у нас нет других вариантов», это неправильно. Сегодня вы тоже видели этих молодых игроков. Если они продолжат в том же духе, и Фабио Каннаваро, и другие специалисты их заметят, я буду только рад. У нас есть свои хорошие, талантливые молодые футболисты.