Эрон аёллар миллий жамоасининг икки футболчиси Австралия фуқаролигини олди
Осиё кубогидан сўнг жамоанинг 7 аъзоси мамлакатга қайтишни истамаганди, кейинроқ уларнинг 5 нафари ватанга қайтди.
Эрон аёллар миллий жамоасининг икки футболчиси ватанга қайтишдан бош тортиб, Австралия фуқаролигини олди.
Эслатиб ўтамиз, Австралияда ўтказилган Осиё кубогидан чиқиб кетганидан сўнг Эрон аёллар жамоасининг олти нафар футболчиси ва бир нафар ходими жамоа қароргоҳини тарк этганди. Австралия уларга бошпана ва гуманитар визалар тақдим қилди. Бироқ кейинчалик эронлик футболчиларнинг беш нафари ватанга қайтишга қарор қилди.
Чоршанба куни Австралияда қолган 34 ёшли Атефе Рамезанисаде ва 22 ёшли Фотима Пасандиде Австралия фуқаролигини олди. Фуқароликни қабул қилиш маросимида мамлакат ички ишлар вазири Тони Бурк ҳам иштирок этди.
Рамезанисаде бу кунни «чиндан ҳам ўзига хос ва унутилмас кун» деб атади. У, шунингдек, «Австралия фуқароси бўлганидан фахрланиши ва бундан чуқур миннатдор эканини» билдирди.
«Бу лаҳзанинг аҳамиятини сўз билан ифодалаб бўлмайди. Бу — янги саҳифа ва мен фахр билан ўз уйим деб атай оладиган жой», — деди Пасандиде.

Два футболиста женской сборной Ирана получили гражданство Австралии
После Кубка Азии 7 членов команды отказались возвращаться в страну, позже пятеро из них вернулись на родину.
Два футболиста женской сборной Ирана отказались возвращаться на родину и получили гражданство Австралии.
Напомним, после вылета из Кубка Азии, проходившего в Австралии, шесть футболистов и один сотрудник женской сборной Ирана покинули расположение команды. Австралия предоставила им убежище и гуманитарные визы. Однако позже пятеро иранских футболистов приняли решение вернуться на родину.
В среду остались в Австралии 34-летняя Атефе Рамезанисаде и 22-летняя Фотима Пасандиде, которые получили австралийское гражданство. На церемонии принятия гражданства присутствовал министр внутренних дел страны Тони Бёрк.
Рамезанисаде назвала этот день «поистине особенным и незабываемым». Она также выразила «гордость и глубокую благодарность за то, что стала гражданкой Австралии».
«Эту значимость момента словами не передать. Это — новая страница, и я с гордостью могу назвать это место своим домом», — сказала Пасандиде.