«Қўқон-1912» устози «Насаф»га қарши баҳсдан сўнг ўз фикрларини билдирди.
Қаршида «Насаф» ҳамда «Қўқон-1912» жамоалари ўртасидаги беллашувда дарвозалар дахлсиз қолиши натижасида клублар бир очкодан бўлишиб олдилар. Бу айниқса, охирги пайтларда мағлубиятлар сериясига тушиб қолган қўқонликлар учун Қаршидаги дуранг ижобий бўлди. Ўйиндан кейин «Қўқон-1912» бош мураббийи Андрей Шипилов матбуот анжуманида қатнашди.
- Мен доимо айтганман: ҳатто бошқа клуб билан келганимда ҳам «Насаф» стадиони менга ёқади. Бу ерда ажойиб муҳит бор, майдон эса, албатта, жуда юқори даражада. «Насаф» билан ҳар доим жуда қизиқарли ўйинлар бўлади. Бугун 15-тур, деб ўйлагандим…
- 16-тур.
- Ҳа, 16-тур экан. Бугун биз жуда яхши, балки мавсумдаги энг яхши ўйинларимизнинг бирини ўтказдик. Бугун бизга «Насаф» ҳам ёрдам берди, деб ўйлайман. Чунки икки жамоа ҳам ўйнади ва жуда қизиқарли тактик кураш юзага келди. Ўйин деярли биринчи гол урилгунига қадар давом этди.
Бугун баъзи вазиятларда «Насаф»га ҳам қийин бўлди, бизга ҳам осон кечмади. Учрашувни бироз асабий бошладик, лекин кейин ўйинни тинчлантириб олдик. Биринчи бўлим — 45 дақиқа давомида — режалаштирган барча вазифаларимизни бажардик. Жуда яхши ва саводли ҳаракат қилдик. Айниқса, тўп бизда бўлмаган пайтда футболчилардан кўпроқ ҳаракат қилишни сўрагандим/
Иккинчи бўлимни эса ҳайратланарли тарзда, жуда яхши бошладик. Дастлабки 15–17 дақиқа давомида деярли бутунлай рақиб майдонида ўтказдик. Жуда кўп стандарт вазиятларга эга бўлдик. Афсуски, улардан фойдалана олмадик. Ўйиннинг якуний қисмида эса «Насаф»нинг ҳам хизмати бор. Улар бизни янада интизомли ва ҳаракатчан бўлиб ўйнашга, ҳимояда янада кўпроқ меҳнат қилишга мажбур қилишди. Биз иккинчи бўлимда ҳам гол ура олмадик. Лекин, шукрки, ўз дарвозамиздан ҳам гол ўтказиб юбормадик. Дарвозабонимизга, умуман, бутун жамоага раҳмат айтаман. Менимча, бугунги натижа қонуний. «Насаф» қаерда тургани ва биз турнир жадвалида қаерда эканимиздан қатъи назар, бугунги натижа адолатли, деб ҳисоблайман.
Мен футболчиларга ҳам айтдим: барча рақибларга қарши ўйнаш мумкин, ҳамма билан тенг курашиш мумкин. Гап фақат майда-чуйда тафсилотларда. Шукрки, бугун биз катта хатоларга йўл қўймадик.
- Гадоев нега учрашувни асосий таркибда бошламайди?
- Бу тактика ва ротация масаласи. У захирадан майдонга тушганда жуда яхши ўйнайди, жамоани кучайтиради. Биз шуни тушунган эдикки, бундай юқори суръатда у бутун учрашув давомида керакли иш ҳажмини бажара олмайди. Шунинг учун унга тахминан 30 дақиқалик жуда яхши вақт қолдирдик. Айнан шу вақт давомида ҳужумда ўз вазифасини бажариши керак эди. Эътибор берган бўлсангиз, биз бугун ҳимоячилар эмас, асосан ҳужумда ўйнайдиган футболчиларни алмаштирдик. Бугун биз кучли жамоалардан бирига қарши, унинг майдонида ўйнадик. Шунинг учун у жуда кўп ўйин ўтказди ва жуда катта меҳнат қилди. Энди бу ерда ротация ва футболчининг функционал ҳолати масаласи ҳам бор. Биз буларнинг барчасини ҳисобга оламиз. Ҳеч нарса шунчаки, тасодифан қилинмайди. Ҳар бир қарорни олдиндан ўйлаб чиқамиз.
- Мавсум бошида жамоа олдига қандай вазифалар қўйилган?
- Ҳозирги кундаги энг катта вазифамиз — турнир жадвалида қулайроқ ҳолатга чиқиш. Бу вазиятга ўзимиз сабаб бўлдик, ўзимиз ўзимизни шундай ҳолатга тушириб қўйдик. Мен бошқа жамоалар ҳақида гапирмайман, фақат ўз жамоамиз ҳақида айтаман. Масалан, биз учун бу кутилмаган танаффус унчалик яхши бўлмади. Бизга бу танаффус керак эмас эди. Кубок баҳслари билан бирга ўша тўртта турни давом эттирганимиз маъқул эди. Лекин миллий жамоамизнинг жаҳон чемпионатидаги иштироки муносабати билан терма жамоа манфаати учун бизга танаффус берилди. Нима бўлган бўлса, бўлди. Энди кейинги ўйинларимиз — уйда, сафарда, яна уйда, яна сафарда. Шунчаки, очко олишимиз керак. Қандай усулда бўлишидан қатъи назар, очко ишлаб топишимиз шарт. Керак бўлса, охирги томчи қонимизгача курашамиз. Амалда бирорта ҳам учрашувда ёмон ўйнаганимиз йўқ. Фақат бироз, жуда озгина омад етишмаяпти.
- Сўнгги вақтларда ўзингиз ҳам айтдингиз: жамоа айрим ўйинларда яхши ўйнамаяпти, енгил ўйинлар бўляпти. Бу ҳолатни нима билан изоҳлайсиз?
- Ҳозир айтдим-ку, бизнинг тайёргарлигимиз яхши ўтди. Ҳатто қишдаги тайёргарликдан ҳам яхшироқ бўлди, деб ҳисоблайман. Муаммо натижада: биз гол ура олмаяпмиз ва ҳимояда диққатни йўқотиб қўяпмиз. Шунинг учун керакли натижага эриша олмаяпмиз. Агар ҳимоя ишончли ўйнамаса, дарвозани дахлсиз сақлай олмасак, ҳар қандай ҳолатда ҳам ҳеч бўлмаганда дуранг натижага эришиш қийин. Бизда эса ҳар бир ўйинда, ҳар бир турда жуда кўп голли вазиятлар бўляпти. Шунинг учун ҳам айтдим: менимча, биз учун танаффус салбий таъсир қилди. Бундан ташқари, омад ҳам бироз биздан юз ўгирди.Асосий муаммо шу.
- Бугунги каби кучли рақибга қарши ва шундай ўйинда жамоа футболчилари ўзини қандай кўрсатди?
- Бугунги ўйин ва шундай рақибга қарши биздаги барча футболчилар муносиб кўринишди. Ҳаммаси муносиб ўйнади. Ҳатто дарвозабонимизни алмаштириш ҳақида ўйлаб қолдик. Лекин уни охиригача майдонда қолдирдик. У жароҳат билан ўйнади. Жароҳатни учрашувнинг бошида, биринчи бўлимда олган эди. Иккинчи бўлимда эса жароҳати янада оғирлашди. Бундан ташқари, футболчилардан бирида тиришишлар бошланди, кейин иккинчисида ҳам шундай ҳолат юзага келди. Шунинг учун ҳамма нарса ўзимизга боғлиқ. Ҳаммаси ўзимизга, жамоанинг менталитетига боғлиқ. Ҳар бир учрашувга янада жиддий ва профессионал ёндашишимиз керак. Бу ерда ҳамма нарса бош билан боғлиқ — руҳий тайёргарлик, менталитет билан боғлиқ.
Ҳозир футбол ривожида айнан шу жиҳат — менталитет ва футболчининг интеллектуал салоҳияти тобора муҳим аҳамият касб этмоқда. Тактика муҳим, техника муҳим, жисмоний тайёргарлик муҳим, стратегия муҳим, атлетизм ҳам муҳим. Лекин ҳозир футболчининг менталитети ва интеллектуал салоҳияти деярли биринчи ўринга чиқмоқда.
- Мавсум бошида вилоят ҳокими жамоа совринли ўринлар учун курашиши кераклигини айтган эди. «Барча шароитларни яратиб берамиз», деган гаплар ҳам бўлган. Бу мурожаат, эътибор ва қўллаб-қувватлаш амалда қандай натижа бермоқда?
- Ростини айтсам, бу ҳақда биз ўз орамизда жуда кўп гаплашдик. Ҳа, учрашув бўлди. Вилоят раҳбари келди, мулоқот қилдик. Аста-секин қандайдир қадамлар ташланяпти. Лекин ҳозирча биз турнир жадвалида ўзимиз бўлишимиз керак бўлган жойдамиз. Сўз билан жуда кўп нарсани гапириш мумкин. Мен бу ҳақда кўп гапирмайман. Чунки бизда декабрь-январь ойларидаёқ ўзини Ўзбекистон чемпиони деб эълон қилиб қўйган жамоалар кўп. Мен, масалан, бу ҳақда гапирмаганман. Мен «барча учрашувларда мутлақо ҳужумкор футбол ўйнаймиз», деб ҳам айтмаганман. Мен буни бошиданоқ айтганман ва жамоа раҳбариятига ҳам тушунтирганман. Биз ҳаракат қиляпмиз. Амалда бирорта ҳам ўйинда ҳимояга ёпилиб, бутунлай пассив ўтирганимиз йўқ. Агар ўйинларимизни синчиклаб, эътибор билан кўриб чиқсангиз, бирорта учрашувда ҳам тўлиқ ҳимояга ёпилиб олмаганимизни кўрасиз.
Биз ҳаракат қиляпмиз. Лекин бизда бошқа клублардаги каби энергия ҳозирча йўқ. Мен «бизнинг аҳволимиз фалокатли», демоқчи эмасман. Бу ҳақда ҳеч қачон гапирмаганман ва бундан кейин ҳам айтмайман. Ҳозир биз бир нарсага интилишимиз керак: қандайдир катта, улкан мақсадлар ҳақида орзу қилишдан кўра, ҳар бир ўйинга чиқиб, аввало ҳозирги вазиятдан чиқиб кетишимиз керак. Турнир регламенти бўйича ким ким билан ўйнайди, ким қаерга чиқади, кейин қандайдир қўшимча ўйинлар бўладими — бу масалаларни чуқур муҳокама қилишни истамайман. Кимдир қандайдир тартиб-қоидани ўйлаб топган бўлса, демак, шундай бўлиши керак. Бу регламент, деб аталади, шекилли», - дея Шипиловнинг сўзларини келтиради Tribuna.uz журналисти.

Тренер "Коканда-1912" высказал своё мнение после матча с "Насафом".
В Карши матч между "Насафом" и "Кокандом-1912" завершился нулевой ничьей, и обе команды поделили очки. Это положительный результат для "Коканда", который недавно потерпел серию поражений. После игры главный тренер "Коканда-1912" Андрей Шипилов дал пресс-конференцию.
- Я всегда говорил: даже когда приезжал сюда с другой командой, мне нравится стадион "Насафа". Здесь потрясающая атмосфера, и поле, конечно, очень высокого уровня. Матчи с "Насафом" всегда очень интересны. Я думал, что сегодня 15-й тур…
- 16-й тур.
- Да, 16-й тур. Сегодня мы провели очень хороший, возможно, один из лучших матчей сезона. Я думаю, что сегодня "Насаф" также помог нам. Обе команды играли, и сложилась очень интересная тактическая борьба. Игра продолжалась почти до первого забитого гола.
Сегодня "Насафу" в некоторых моментах тоже было сложно, нам тоже было нелегко. Мы начали матч немного нервно, но потом успокоили игру. В первом тайме — все 45 минут — мы выполняли все запланированные задачи. Действовали очень грамотно и умно. Особенно я просил игроков больше двигаться, когда мяч у нас не был.
Второй тайм мы начали удивительно хорошо. Практически 15–17 минут играли на половине соперника. У нас было много стандартных положений. К сожалению, мы не смогли их реализовать. В конце игры "Насаф" тоже сделал своё дело. Они заставили нас играть дисциплинированно и активно, больше работать в защите. Мы не смогли забить и во втором тайме, но, к счастью, и не пропустили. Спасибо нашему вратарю и всей команде. Думаю, сегодняшняя ничья закономерна. Несмотря на то, где "Насаф" и где мы находимся в турнирной таблице, я считаю, что результат справедлив.
Я сказал игрокам: можно играть против любых соперников, можно бороться на равных со всеми. Всё дело в мелочах. К счастью, сегодня мы не допустили больших ошибок.
- Почему Гадоев не начал матч в основном составе?
- Это вопрос тактики и ротации. Когда он выходит на замену, играет очень хорошо и усиливает команду. Мы понимали, что при таком высоком темпе он не сможет выполнить необходимый объём работы на протяжении всего матча. Поэтому оставили ему около 30 минут на поле, чтобы он успел выполнить свою роль в атаке. Обратите внимание, сегодня мы меняли не защитников, а в основном игроков атаки. Мы играли против одной из сильных команд на их поле. Поэтому он провёл много матчей и много работал. Здесь также стоит вопрос ротации и функционального состояния игрока. Мы учитываем всё это. Ничего не делается случайно. Каждое решение обдумано заранее.
- Какие задачи стояли перед командой в начале сезона?
- На данный момент наша главная задача — улучшить положение в турнирной таблице. Мы сами создали такую ситуацию, сами загнали себя в такое положение. Я не говорю о других командах, только о нашей. Например, для нас этот неожиданный перерыв был не очень полезен. Нам он не был нужен. Лучше бы мы продолжили играть те четыре тура вместе с кубковыми матчами. Но нам дали перерыв в интересах национальной сборной на чемпионате мира. Что было, то было. Теперь следующие матчи — дома, в гостях, снова дома, снова в гостях. Просто нужно набирать очки. Независимо от способа, мы обязаны зарабатывать очки. Если понадобится, будем бороться до последней капли крови. Мы не играли плохо ни в одном матче. Просто немного не хватает удачи.
- Недавно вы сами говорили, что команда в некоторых матчах играет неважно, бывают лёгкие игры. Чем объясните эту ситуацию?
- Я уже сказал, у нас была хорошая подготовка. Считаю, даже лучше, чем зимой. Проблема в результатах: мы не можем забить гол и теряем концентрацию в защите. Поэтому не достигаем нужного результата. Если защита не играет надёжно и не может сохранить ворота "сухими", сложно достигнуть хотя бы ничьи. У нас в каждом матче, в каждом туре много голевых моментов. Поэтому я и сказал: думаю, перерыв негативно повлиял на нас. Кроме того, немного отвернулась удача. Это главная проблема.
- Как команда показала себя в такой игре против сильного соперника?
- В сегодняшнем матче и против такого соперника все наши игроки выступили достойно. Все играли на уровне. Даже решили заменить нашего вратаря. Но оставили его на поле до конца. Он играл с травмой. Получил её в начале, в первом тайме. Во втором тайме травма обострилась. Кроме того, у одного из игроков начались судороги, затем у другого. Поэтому всё зависит от нас самих. Всё зависит от нас, от менталитета команды. Мы должны подходить ещё более серьёзно и профессионально к каждому матчу. Всё это связано с головой — с психологической подготовкой, с менталитетом.
Сейчас в футболе именно эта сторона — менталитет и интеллектуальный потенциал игрока — приобретает всё большее значение. Тактика важна, техника важна, физическая подготовка важна, стратегия важна, атлетизм тоже важен. Но сейчас менталитет и интеллектуальный потенциал футболиста выходят на первый план.
- В начале сезона губернатор области говорил, что команда должна бороться за призовые места. Были обещания "создать все условия". Как это внимание и поддержка проявляются на практике?
- Честно говоря, мы много говорили об этом между собой. Да, встреча была. Губернатор пришёл, мы разговаривали. Постепенно делаются какие-то шаги. Но пока мы в таблице отстаём от того места, где должны быть. Можно много чего говорить. Я об этом много не говорю. Потому что у нас в декабре-январе многие команды провозгласили себя чемпионами Узбекистана. Я, например, об этом не говорил. Я не говорил, что "будем играть в абсолютно атакующий футбол во всех матчах". Я говорил это с самого начала и объяснил руководству команды. Мы стараемся. На деле мы не сидим в обороне и не играем пассивно ни в одном матче. Если внимательно посмотрите наши игры, вы увидите, что мы не закрывались в полной обороне ни в одном матче.
Мы стараемся. Но у нас пока нет такой энергии, как в других клубах. Я не хочу сказать, что "наше положение катастрофическое". Никогда об этом не говорил и не скажу. Сейчас мы должны стремиться только к одному: вместо того чтобы мечтать о каких-то больших, грандиозных целях, мы должны выйти из текущей ситуации. Я не хочу углубляться в обсуждение, кто с кем играет, кто куда выходит, будут ли какие-то дополнительные матчи — эти вопросы. Кто-то придумал какие-то правила, значит, так и должно быть. Это называется регламент, видимо», — приводит слова Шипилова журналист Tribuna.uz.