«Реал» бош мураббийи Жозе Моуринио жамоа вингери Винисиус Жуниорни лойиҳанинг асосий фигураларидан бири деб ҳисоблайди.
AS маълумотларига кўра, португалиялик 63 ёшли мураббий клубнинг бразилиялик футболчи билан шартномани узайтиришида муҳим рол ўйнаган. Мураббий ва 26 ёшли вингер 2026 йилги Жаҳон чемпионати вақтида мулоқот қилишган. Улар ўртасидаги ўзаро тушуниш дастлабки кунларданоқ аъло даражада бўлган.
Винисиус учун ўзининг муҳимлиги, қадри ва янги лойиҳада асосий рол ўйнашига бўлган ишонч жуда зарур ҳамда ҳал қилувчи аҳамиятга эга эди. Мураббий унга айнан шу ҳисни берди ва энди унга асосий таянч ўйинчиларидан бири сифатида ишонади.
Моуринио ўзининг «Реал»ида Винисиус бўлишини хоҳлаган. У — мураббий ўйинни атрофида қуришни режалаштираётган футболчилардан бири. Жозе учун бразилияликнинг якка ўзи ўйин тақдирини ўзгартира олиши ва доимий тарзда ҳужумкор руҳда ҳаракат қилиши муҳим.
Жозе олдидаги вазифа — Винисиуснинг 2024 йилдаги энг яхши версиясини қайтариш. Ўша йили у «Олтин тўп»ни қўлга киритишга яқин келганди. Шунингдек, мураббий жамоани ягона механизм каби ишлайдиган ҳолатга келтирмоқчи. Бунда вингер Винисиус ва ҳужумчи Килиан Мбаппе майдонда турли йўналишларда ҳаракат қиладиган икки алоҳида юлдуз эмас, балки бир-бирига уйғун тарзда ҳаракатланадиган футболчилар бўлиши керак.

Главный тренер «Реала» Жозе Моуриньо считает вингера команды Винисиуса Жуниора одной из ключевых фигур проекта.
Согласно данным AS, 63-летний португальский тренер сыграл важную роль в продлении контракта клуба с бразильским футболистом. Тренер и 26-летний вингер общались еще во время чемпионата мира 2026 года. Их взаимопонимание с первых дней было на высшем уровне.
Для Винисиуса было крайне важно и решающе осознавать свою значимость, ценность и уверенность в ключевой роли в новом проекте. Тренер внушил ему это чувство, и теперь он полагается на него как на одного из основных игроков.
Моуриньо хотел, чтобы Винисиус был частью его «Реала». Он — один из футболистов, вокруг которых тренер планирует строить игру. Для Жозе важно, чтобы бразилец мог в одиночку изменить ход игры и постоянно действовал в атакующем духе.
Перед Жозе стоит задача вернуть Винисиуса в лучшую форму 2024 года. В то время он был близок к завоеванию «Золотого мяча». Кроме того, тренер хочет, чтобы команда функционировала как единый механизм. При этом вингер Винисиус и нападающий Килиан Мбаппе должны быть не двумя отдельными звездами, движущимися в разных направлениях на поле, а игроками, действующими в гармонии друг с другом.