COPE: Родрининг «Реал»ни эмас, «Барселона»ни танлашида Гвардиола ҳал қилувчи ролни ўйнаган
«Манчестер Сити» ва «Барселона»нинг собиқ бош мураббийи Хосеп Гвардиола инглиз клуби яримҳимоячиси Родрига янги жамоа танлашда маслаҳатчи ролини бажарди.
Бу ҳақда COPE радиосининг La Tarde дастурида журналист Мелчор Руиснинг хабар берди.
Манбага кўра, аввалроқ Родри Гвардиоладан «Барселона» ва «Реал» ўртасида танлов бўлган тақдирда нима қилишини сўраган. Гвадриола испаниялик ўйин услуби бўйича яримҳимоячига мос келадиган «Барселона»ни танлаши кераклигини қатъий таъкидлади. Қарор Родрининг ўзида қолган бўлса-да, журналист Гвардиоланинг маслаҳати 30 ёшли жаҳон ва Европа чемпионини танловига ҳал қилувчи таъсир кўрсатганини таъкидлайди.
Родри «Барселона» фалсафасини «Реал» таклиф этаётганидан кўра «Манчестер Сити»да йиллар давомида Гвардиола билан ҳис қилган нарсага анча яқин деб ҳисоблайди. «Кўк-анорранглилар» бош мураббийи Ҳанси Флик билан суҳбат «Олтин тўп» соҳиби миясида бу фикрни янада мустаҳкамлади.
Бундан ташқари, Родри «Барселона»да Испания миллий жамоаси таркибида жаҳон ва Европа чемпионатларида бирга ғолиб чиққан кўплаб шериклари билан ўйнашини тушунади. Бу ҳам масаланинг молиявий томонидан қатъи назар, «Барселона»га устунлик беради.

Бывший главный тренер «Манчестер Сити» и «Барселоны» Хосеп Гвардиола выступил советником для полузащитника английского клуба Родри в выборе новой команды. Об этом сообщает Goal со ссылкой на заявление журналиста Мельчора Руиса в программе La Tarde на радио COPE.
По сведениям источника, Родри ранее спросил у Гвардиолы, как ему поступить в случае выбора между «Барселоной» и мадридским «Реалом». Гвадриола категорично заявил, что испанцу стоит выбрать «Барселону», подходящую полузащитнику по стилю игры. Хотя решение оставалось за самим Родри, журналист заверяет, что совет Гвардиолы оказал решающее влияние на выбор 30-летнего чемпиона мира и Европы.
Родри считает философию «Барселоны» гораздо ближе к той, что он годами ощущал в «Манчестер Сити» у Гвардиолы, чем к той, что предлагает «Реал». Общение с главным тренером сине-гранатовых Ханси Фликом лишь укрепило это мнение в голове обладателя «Золотого мяча».
Кроме того, Родри понимает, что в «Барселоне» будет играть с большим количеством партнёров по сборной Испании, с которыми он выиграл чемпионат мира и Европы. Это также даёт преимущество «Барселоне» вне зависимости от финансовых условий.