Жанубий Корея футбол ассоциацияси (KFA) 2011–2012 йилларда терма жамоа ўйинларига ҳакамлик қилган хорижлик ҳакамлар учун интим хизматлар кўрсатилган массаж салонларига корпоратив карталар орқали тўлов қилган. Бу ҳақда Жанубий Корея Маданият, спорт ва туризм вазирлигининг 2016 йилдаги аудитига оид ҳужжатларни эълон қилган JTBC хабар берди.
Телеканал маълумотига кўра, KFA камида еттита учрашув олдидан Сеул, Чангвон ва Улсандаги массаж салонларидаги хизматлар учун 198 мингдан 750 минг вонгача маблағ тўлаган. Бу учрашувлар орасида 2014 йилги Жаҳон чемпионати учинчи саралаш босқичи доирасидаги Жанубий Корея – Кувайт баҳси ҳам бор.
Yonhap агентлиги маълумотларига кўра, мазкур учрашувларда ишлаган ҳакамлар Япония, БАА, Эрон, Баҳрайн ва Ўзбекистон каби мамлакатлардан бўлган. Бироқ айнан қайси ўзбекистонлик ҳакамлар ушбу хизматлардан фойдалангани ҳақида очиқланган маълумотларда аниқ исмлар келтирилмаган.
Ҳужжатларда қайд этилган ҳолатлар орасида 2012 йил 29 февралда Жаҳон чемпионати саралашининг Кувайтга қарши учрашуви ҳам бор. Ўша куни KFA корпоратив картаси орқали Сеулдаги массаж салонида икки ҳакам учун 500 минг вон тўланган. Ўша учрашувни япониялик ҳакам Юичи Нишимура бошлиқ ҳакамлар бригадаси ишлаган. Яна бир ҳолат 2011 йил сентябрида қайд этилган: Олимпиада саралашидаги Жанубий Корея – Уммон ўйинидан икки ярим соат олдин Чангвонда тўрт ҳакам учун массаж салонида 760 минг вон тўланган. Бу учрашувни ўзбекистонлик машҳур ҳакамлар бригадаси бошқарган.
Ҳатто айрим тўловлар учрашувлар вақтида амалга оширилган. 2012 йил 14 март куни Жанубий Корея – Қатар ўйини давомида ҳакамлар фаолиятини кузатган комиссия аъзоси учун Сеулдаги массаж салонида 198 минг вон тўланган.
Жанубий Корея ушбу еттита учрашувнинг бирортасида мағлуб бўлмаган: бешта ғалаба ва иккита дуранг қайд этилган. Бироқ хизматлар ҳакамларнинг қарорлари ёки учрашувлар натижасига таъсир қилганини тасдиқловчи далиллар очиқланмаган.
JTBC билан суҳбатлашган собиқ KFA ходимлари бундай амалиёт ўша даврда «одатий ҳол» бўлганини айтган. Собиқ ҳакамлик департаменти раҳбари эса ташаббус кўп ҳолларда ҳакамларнинг ўзидан чиққанини билдирган. Унинг айтишича, федерация ҳакамларга яхши муносабатда бўлиш ва улар билан илиқ алоқа ўрнатишга ҳаракат қилган.
KFA эса воқеалар қарийб 15 йил олдин содир бўлганини таъкидлади. Федерация маълумотига кўра, 2013 йилдан корпоратив карталардан массаж салонлари ва караокеларда фойдаланишни тақиқловчи «тоза карталар тизими» жорий қилинган.

Южнокорейская футбольная ассоциация (KFA) в 2011–2012 годах оплачивала посредством корпоративных карт услуги массажных салонов с интимными услугами для иностранных судей, обслуживавших матчи национальной команды. Об этом сообщает JTBC, опубликовав документы аудита Министерства культуры, спорта и туризма Южной Кореи за 2016 год здесь.
Согласно информации телеканала, KFA оплатила от 198 тысяч до 750 тысяч вон за услуги массажных салонов в Сеуле, Чханвоне и Ульсане как минимум перед семью матчами. Среди этих встреч был матч Южная Корея – Кувейт в третьем отборочном раунде чемпионата мира 2014 года.
По данным агентства Yonhap здесь, судьи из Японии, ОАЭ, Ирана, Бахрейна и Узбекистана работали на этих матчах. Однако в открытых данных отсутствуют точные имена узбекских судей, которые пользовались этими услугами.
Среди задокументированных случаев упоминается матч отборочного турнира чемпионата мира против Кувейта 29 февраля 2012 года. В тот день посредством корпоративной карты KFA было оплачено 500 тысяч вон для двух судей в массажном салоне в Сеуле. Судейскую бригаду того матча возглавлял японский судья Юичи Нисимура. Еще один случай был зафиксирован в сентябре 2011 года: за два с половиной часа до матча олимпийского отборочного турнира Южная Корея – Оман в Чханвоне было оплачено 760 тысяч вон для четырех судей в массажном салоне. Этот матч обслуживала знаменитая бригада узбекских судей.
Некоторые платежи даже были осуществлены во время матчей. 14 марта 2012 года во время матча Южная Корея – Катар было оплачено 198 тысяч вон для члена комиссии, наблюдавшего за деятельностью судей, в массажном салоне в Сеуле.
Южная Корея не проиграла ни одного из этих семи матчей: пять побед и две ничьи. Однако не были раскрыты доказательства, что услуги повлияли на решения судей или результаты матчей.
Бывшие сотрудники KFA в беседе с JTBC отметили, что такая практика была «обычной» в те времена. Бывший руководитель судейского департамента заявил, что инициатива часто исходила от самих судей. По его словам, федерация стремилась хорошо относиться к судьям и устанавливать с ними теплые отношения.
KFA подчеркнула, что события произошли почти 15 лет назад. По данным федерации, с 2013 года введена система «чистых карт», запрещающая использование корпоративных карт в массажных салонах и караоке.