Ислом Исмоилов: «Шукуровни Ўзбекистон чемпионатига қайтиш нияти йўқ, Ҳамробеков масаласи ҳозирча мавҳум»
8 август, 17:00
«Нефтчи» бош мураббийи «Қизилқум»га қарши баҳсдан сўнг ўз фикрларини билдирди.
08.08.2026 FT Ўзбекистон Суперлигаси Нефтчи Нефтчи 5 : 0 Кизилкум Кизилкум
Амалдаги чемпион – «Нефтчи» якка пешқадамлигини муносиб сақлаб келмоқда. Ушбу турда улар ўз майдонида «Қизилқум»ни 5:0 ҳисобида тор-мор келтирди. Ўйиндан сўнг фарғоналиклар бош мураббийи Ислом Исмоилов матбуот анжуманида иштирок этди.
- Биринчи навбатда барча мухлисларимизни чиройли ғалаба билан табриклаймиз. Ўйлайманки, стадионга келган мухлислар ўзлари истаган футболни кўришди ва чиройли голларга гувоҳ бўлишди. Ҳиссиётларга берилмасдан меҳнат қилишда давом этамиз. Ҳар бир учрашувда ғалабалар қозониш учун бор кучимиз билан ҳаракат қиламиз. Иккита дурангдан кейин ўзимизга келиб олишимиз керак эди. Футболчилар билан кўп гаплашдик. «Қизилқум»ни яхши ўрганиб чиқдик. Биринчи даврада ҳам бу жамоани йирик ҳисобда ютгандик. Ҳа, қаердадир рақиб ҳам етарлича қаршилик кўрсатди. Бироқ биз ўйлаган барча нарсалар майдонда амалга ошди.
- 10 август куни трансфер ойнаси ёпилади. Кўзланган режалар амалга ошдими?
- Максимал даражада таркибимизни кучайтириш учун ҳаракат қилдик. Бу бўйича ишлар олиб бориляпти, ҳали тўхтаб қолмаймиз. Ҳозирги кунда биз олишни истаган футболчиларни клублари билан шартномалари бор. Яхши савиядаги футболчиларни қўлга киритиш осон иш эмас. Қолаверса, сафимизда етарлича ижрочилар бор, биз уларга ишонамиз. Ўйлаймизки, қўл остимдаги футболчилар билан олдимизга қўйилган вазифаларни бажарамиз. Элит ОЧЛ учун таркибимизни кучайтириш ниятимиз бор. Бу бўйича ишлар олиб бориляпти. Худо хоҳласа, яхши янгиликлар бўлиши керак. Элит учун трансфер ойнаси очиқ бўлади. Оладиган футболчиларимизни фақат ОЧЛда ўйната оламиз. Бизда легионерлар лимити тўлган. Йован Жокични Ўзбекистон чемпионати рўйхатидан чиқардик. Ўрнига Кофини рўйхатдан ўтказдик.
- Одил Ҳамробеков ва Отабек Шукуровлар ҳақида гап-сўзлар юрибди. Шунга ойдинлик киртсангиз.
- Отабек Шукуров билан боғланганмиз. Лекин уни ҳали Ўзбекистон чемпионатига қайтиш нияти йўқ. Одил Ҳамробеков масаласи ҳозирча мавҳум. Уни ўзини клуби билан шартномаси бор. Шунинг учун бу қийин жараён.
- Ўйиндан тўлиқ қониқиш ҳосил қилдингизми?
- Ўйиндан келиб чиқиб таянч марказини кучайтиришни мақсад қилгандик. Ҳисобда олдинда бораётгандик. Шу билан бирга ҳимоя ва ҳужумдаги балансни ушлаш учун айнан Муҳсин Убайдуллаев қишда ҳам шу позицияда ўйнаган. Муҳсин универсал футболчи, исталган жойда ўйнай олади. Қачон ишонч билдирилса, тўлақонли ишончни оқлайди.
- Силванус Нимелини ортга қайтариш режаси йўқми?
- Йўқ, буни ўйлаб кўрмаганмиз.
- Сўнгги ўйинларда ҳимояда бироз хотиржамлик кузатилаётгандек. Бугун ҳам йирик ҳисоб бўлди. Аммо 2-3 та вазиятда рақиб ҳимояга ёриб кирди...
- Агар биз ҳужумкор ўйнашни, кўпроқ голлар уришни хоҳласак ҳимоямизда хавф бўлиши табиий ҳолат. Эътибор берсангиз, ҳужум қилаётганимизда жуда катта масофани ташлаб чиқамиз. Юқорига кўтариламиз. Ҳужум қилаётганимизда 4-5 нафар футболчимиз рақиб жарима майдонига киради. Ҳимоячиларимиз ҳам юқорига кўтарилади. Рақиб қарши ҳужумда ўйнаши табиий ҳолат. Бунга ечим қидиряпмиз. Қисман бугун рақибни узун паслар орқали ҳужумга чиқишини тўхтатдик. Истайсизми-йўқми, бу бўладиган ҳолат. Биз ё ҳимояда тўлиқ ўйнаб битта имкониятимиз бўлишини кутиб яшашишимиз керак ёки ҳужумкор ўйнайдиган бўлсак, бу нарсаларга кўникишимиз керак. Иккаласини бир хилда ушлашни иложи йўқ. Қаердадир дарвозабонимиз, қаердадир ҳимоячиларимиз ишончли ўйнаяпти. Статистикани қарасангиз, ўтган йили ҳимояга кўп эътибор қаратилган, аммо кўп гол ўтказган. Бу йил кўпроқ ҳужумга эътибор қаратяпмиз ва дарвозамиздан атиги 6 та гол ўтказдик. 40 та яқин гол уряпмиз, бу шунчаки дахшатли натижа. Юқорида ўйнаб туриб бунчалик кам гол ўтказиш катта меҳнат талаб қиладиган жараён.
Ўтган сафар ҳам айтгандим, масалан «Манчестер Сити»да Родри йўқ бўлиб қолганида жамоа роса қийналди. Жокич ҳам бизни жамоада мана шундай фигуралардан биттаси. Уни ўрнини тўлдириш ва ўйинимизни бошқа футболчиларга мослаштириш учун бизга учта ўйин керак бўлди. Учта учрашувда жуда қийналдик. Таянч ярим ҳимояси биз қураётган ўйин услубимизда асосий нуқталардан бири. Жокичга ўхшаган совуққон, ҳар қандай босим остида қарор қабул қиладиган, техник ва тактик жихатдан кучли футболчи керак бўлади. Афсуски, жароҳат олди ва жароҳатлар кўпаймоқда. Бугун Анвар Ғофуров ҳам жароҳат олди. Осон бўлмаяпти. Доим битта шаклланган жамоани икки-учта ўйинчиси сафдан чиқса, ўрнини тўлдириб, яна қайтадан жамоани йиғиб олиш – бу худди легони сачиб юбориб, қайтадан териш билан тенг нарса. Бундан буёғига жароҳатлар кам бўлишига умид қиламиз. Олдимизда мураккаб тақвим, қийин ўйинлар кутиб турибди. Барча футболчидан ҳимояда ҳам, ҳужумда ҳам фаол бўлишини талаб қиламан», - дея Исмоиловнинг сўзларини келтиради Tribuna.uz журналисти.

Ислом Исмоилов: «Шукуров не собирается возвращаться в чемпионат Узбекистана, вопрос с Хамробековым пока неясен»
8 августа, 17:00
Главный тренер «Нефтчи» поделился своими мыслями после матча против «Кызылкум».
08.08.2026 FT Суперлига Узбекистан Neftchi Fargona Нефтчи Фергана 5 : 0 Qizilqum Zarafshon Кызылкум Зарафшон
Действующий чемпион — «Нефтчи» продолжает уверенно удерживать лидерство. В этом туре они разгромили «Кызылкум» у себя дома с разгромным счётом 5:0. После игры главный тренер команды Ислам Исмоилов принял участие в пресс-конференции.
- Прежде всего поздравляем всех наших болельщиков с красивой победой. Думаю, болельщики, пришедшие на стадион, увидели тот футбол, который они хотели, и стали свидетелями красивых голов. Не поддаваясь эмоциям, мы продолжаем трудиться. В каждом матче мы будем стараться одерживать победы. После двух ничьих нам нужно было прийти в себя. Мы много беседовали с игроками. Хорошо изучили «Кызылкум». В первом круге мы также победили эту команду с крупным счётом. Да, где-то соперник оказал достойное сопротивление. Однако всё, что мы задумали, воплотилось на поле.
- 10 августа трансферное окно закроется. Удалось ли воплотить задуманное?
- Мы старались максимально усилить наш состав. Работа в этом направлении продолжается, мы не остановимся на достигнутом. В настоящее время у игроков, которых мы хотим приобрести, есть контракты с их клубами. Заполучить игроков высокого уровня не так просто. Кроме того, у нас достаточно исполнителей, которым мы доверяем. Мы считаем, что с игроками, находящимися под нашим руководством, выполним поставленные задачи. Мы намерены усилить состав для Элитной Лиги чемпионов. Работа в этом направлении продолжается. С Божьей помощью будут хорошие новости. Окно трансферов для Элитной Лиги будет открыто. Приобретённых игроков мы сможем использовать только в Лиге чемпионов. Лимит легионеров у нас исчерпан. Мы исключили Йована Джокича из списка чемпионата Узбекистана. Вместо него зарегистрировали Кофи.
- Ходят слухи об Одиле Хамробекове и Отобеке Шукурове. Не могли бы вы прояснить ситуацию?
- Мы связались с Отобеком Шукуровым. Но у него пока нет намерения возвращаться в чемпионат Узбекистана. Вопрос с Одилом Хамробековым пока неясен. У него есть контракт с клубом. Поэтому это сложный процесс.
- Вы остались полностью довольны игрой?
- Исходя из игры, мы ставили цель усилить опорную зону. Мы вели в счёте. Вместе с тем, чтобы сохранить баланс в защите и атаке, именно Мухсин Убайдуллаев и зимой играл на этой позиции. Мухсин — универсальный игрок, способный играть на любой позиции. Когда ему доверяют, он полностью оправдывает доверие.
- Нет ли планов вернуть Сильвануса Нимели?
- Нет, мы об этом не думали.
- В последних играх в защите наблюдается некоторая успокоенность. Сегодня тоже был разгромный счёт. Однако в 2-3 моментах соперник прорывался в защиту...
- Если мы хотим играть в атакующий футбол и забивать больше голов, угроза в обороне — это естественное явление. Обратите внимание, когда мы атакуем, мы оставляем очень большое пространство. Мы поднимаемся выше. Когда мы атакуем, 4-5 наших игроков заходят в штрафную соперника. Наши защитники также поднимаются выше. Естественно, что соперник играет на контратаках. Мы ищем решение. Частично сегодня мы остановили соперника от выхода в атаку длинными передачами. Хотите вы этого или нет, это неизбежно. Мы либо должны играть полностью в защите и ждать одного шанса, либо, если мы играем атакующе, мы должны привыкнуть к этому. Держать и то и другое одновременно невозможно. Где-то наш вратарь, где-то наши защитники надёжно играют. Если посмотреть на статистику, в прошлом году мы уделяли много внимания защите, но пропускали много голов. В этом году мы сконцентрированы на атаке и пропустили всего 6 голов. Мы забиваем около 40 голов, это просто невероятный результат. Играть так высоко и пропускать так мало голов — это процесс, требующий огромных усилий.
Я говорил об этом в прошлый раз, например, когда у «Манчестер Сити» отсутствовал Родри, команде было очень тяжело. Джокич — одна из таких фигур в нашей команде. Чтобы заменить его и адаптировать нашу игру к другим игрокам, нам потребовалось три игры. В трёх матчах нам было очень сложно. Опорная полузащита — одна из ключевых позиций в нашем игровом стиле. Нам нужен холоднокровный игрок, как Джокич, способный принимать решения под давлением, технически и тактически сильный. К сожалению, он получил травму, и травмы увеличиваются. Сегодня Анвар Гафуров также получил травму. Это нелегко. Всегда, если из уже сложившейся команды выбивают два-три игрока, собрать команду заново — это всё равно что рассыпать лего и снова собирать его. Надеемся, что в дальнейшем травм будет меньше. Нас ждёт сложный календарь, тяжёлые игры. Я требую от всех игроков активной игры как в защите, так и в атаке», - приводит слова Исмоилова журналист Tribuna.uz.