Тошкентнинг «Бунёдкор» клубидаги вазиятдан барча яхши хабардор. Молиявий муаммолар фонида жамоа 15-турда Навоийда «Қизилқум»га қарши ўйин учун сафарга бора олмади.
Клубни эса бир қатор ўйинчилар тарк этишмоқда. Жумладан, мавсум бошида «Бунёдкор» аъзосига айланган ярим ҳимоячи Билолхон Тошмирзаев фаолиятини бошқа клубда давом эттириши борасида гап-сўзлар бор.
Tribuna.uz журналисти эса Тошмирзаев билан боғланиб, бир қатор саволларга жавоб олди.
- Билолхон, яқинда «Бунёдкор» билан хайрлашганингизни эшитгандик. Аввало, шу масалага ойдинлик киритиб ўтсангиз?!
- Ассалому алайкум. Йўқ, ҳали «Бунёдкор» билан хайрлашмадим. Ҳозирча шу ердаман.
- У ерга мавсум бошида қўшилдингиз ва 14 та ўйинда 4 гол уриб, 2 та ассистни ҳам бажардингиз. Яъни, клубда фаолиятингиз яхши эди ва ўзингиз ҳам қониқаётганмидингиз?
- Ҳа, албатта. Менга бу ердаги атмосфера жуда ёқди. Менга мураббийни ишончи ва унинг ишлаш услуби ҳам манзур келди.
- Билолхон, эшитишимизча, яна «Нефтчи»га қайтаётган экансиз, шу маълумотни тасдиқлай оласизми?
- Бу саволингизга ҳозир жавоб бера олмайман. Трансфер ойнаси ёпилишига 4-5 кун бор ва мени қайси жамоада бўлишимни кўриб оласиз (кулади).
- Умуман олганда, фаолиятингизни қаерда давом эттириш борасида олдингизда яхши таклифлар борлиги ҳақиқатми ва бу борада танловни танлашингизда асосий эътиборни нимага қаратмоқдасиз?
- Албатта, менда жуда яхши таклифлар бор. Лекин ўзимни қаерда яхши ҳис қилсам, ўша ерда бўламан.
- Клубни ўтган турда сафарга бора олмаганини қандай қабул қилдингиз? Буни футболчилар ўзлари хоҳлашмаган деб эшитдим....
- Биз пул бўлмаса шу ерда тўхтатамиз, деб айтдик ва бизга Юртбошимиз томонидан 5 миллиард сўм ёрдам пули келди. Бизга бир-икки ойлик маош беришди. Навоийга боришга тайёр эдик. Лекин мендаги маълумотларга қараганда, Ўзбекистон футбол ассоциацияси рухсат бермаган.
- Молиявий муаммолар гирдобида клубдаги ички муҳит қандай эди?
- Ички муҳит жуда аъло эди. Бош мураббий буни жуда яхши ушлаб тур олди.
- Фаолиятингизни хорижда давом эттириш имконияти қандай? Яъни, қизиқ вариант бўлса, кетишга тайёрмисиз?
- Ҳозир ҳам хориждан жуда яхши таклиф бор.
- «Бунёдкор»ни бир қатор футболчилар тарк этмоқда. У ерда ўйнаш учун сизларда ортиқ мотивация қолмадими?

Билолхон Тошмирзаев: «Я ещё не попрощался с «Бунёдкором»»
Все в курсе ситуации в ташкентском клубе «Бунёдкор». На фоне финансовых проблем команда не смогла отправиться в Навои для матча 15-го тура против «Кизилкума».
Клуб также покидают ряд игроков. В частности, говорят, что полузащитник Билолхон Тошмирзаев, который стал членом «Бунёдкора» в начале сезона, продолжит карьеру в другом клубе.
Журналист Tribuna.uz связался с Тошмирзаевым и получил ответы на ряд вопросов.
- Билолхон, мы слышали, что вы недавно попрощались с «Бунёдкором». Прежде всего, расскажите о ситуации?!
- Ассалому алайкум. Нет, я еще не попрощался с «Бунёдкором». Пока я здесь.
- Вы присоединились к клубу в начале сезона и забили 4 гола и сделали 2 ассиста в 14 матчах. То есть, ваша карьера в клубе была успешной, и вы были довольны?
- Да, конечно. Мне очень понравилась атмосфера здесь. Мне также понравилось доверие тренера и его стиль работы.
- Билолхон, мы слышали, что вы возвращаетесь в «Нефтчи». Можете подтвердить эту информацию?
- Сейчас я не могу ответить на этот вопрос. До закрытия трансферного окна осталось 4-5 дней, и вы увидите, в каком клубе я окажусь (смеется).
- В целом, у вас есть хорошие предложения о продолжении карьеры, и на что вы обращаете внимание при выборе?
- Конечно, у меня есть очень хорошие предложения. Но я буду там, где мне комфортно.
- Как вы восприняли, что клуб не смог отправиться на выезд в прошлом туре? Слышал, что это было по желанию игроков...
- Мы сказали, что остановимся, если не будет денег, и нам была оказана помощь в размере 5 миллиардов сумов. Нам выплатили зарплату за один-два месяца. Мы были готовы отправиться в Навои. Но, насколько я знаю, Ассоциация футбола Узбекистана не дала разрешение.
- Какая была внутренняя атмосфера в клубе на фоне финансовых проблем?
- Атмосфера была отличной. Главный тренер очень хорошо держал это под контролем.
- Каковы ваши перспективы продолжения карьеры за рубежом? Если будет интересный вариант, готовы уехать?