Бундан роппа-роса беш йил аввал, 2021 йил 5 август куни футбол олами «Барселона»нинг муҳим баёнотини муҳокама қилганди. Каталония клуби ўша куни ўз сайтида Лионел Месси билан хайрлашганини маълум қилди.
«Гарчи келишувга эришилган ва янги шартнома имзолаш нияти мавжуд бўлган бўлса-да, иқтисодий ва бошқа маълум тўсиқлар (Ла Лига қоидалари) туфайли уни расмийлаштиришнинг имкони бўлмади», — дейилганди «кўк-анорранглилар» баёнотида.
Ўшанда «Барселона» футболчи ва клубнинг хоҳиш-истакларини амалга оширишнинг иложи бўлмаганидан афсусда эканини билдирган.
Кўп ўтмай Лионел Месси «ПСЖ» футболчисига айланди. Аргентиналик футболчи Францияда икки мавсум ўтказгач, MLSга йўл олди ва «Интер Майами» билан шартнома имзолади.

Ровно пять лет назад, 5 августа 2021 года, футбольный мир обсуждал важное заявление «Барселоны». В тот день каталонский клуб сообщил на своем сайте о расставании с Лионелем Месси.
«Хотя соглашение было достигнуто и существовало намерение подписать новый контракт, из-за экономических и прочих известных препятствий (правила Ла Лиги) это не удалось официально оформить», — говорилось в заявлении «сине-гранатовых».
Тогда «Барселона» выразила сожаление о невозможности реализовать желания футболиста и клуба.
Вскоре Лионель Месси стал игроком «ПСЖ». Аргентинский футболист провел во Франции два сезона, после чего отправился в MLS и подписал контракт с «Интер Майами».