Хорват яримҳимоячиси жамоа хотиржамликка эртароқ берилганини урғулади.
«Милан» яримҳимоячиси Лука Модрич ўтган мавсумда жамоанинг Чемпионлар лигаси йўлланмасини қўлдан чиқаришига нима сабаб бўлганини тушунтирди. Унинг фикрича, жамоа чемпионлик учун курашиш имконияти камайганини англагач, футболчилар хотиржамликка берилиб кетган.
«Ўтган мавсум мен учун яхши ўтди, аммо уни истагандек якунлай олмадик. Асосий мақсадимиз Чемпионлар лигасига чиқиш эди, афсуски, бунинг уддасидан чиқа олмадик. Мавсум сўнгидаги муҳим ўйинларда жароҳат туфайли жамоага ёрдам бера олмаганим мени қаттиқ ранжитди. Шу сабаб қолишга қарор қилдим ва бу мавсум анча яхши натижаларга эришишни хоҳлайман», — деди Модрич.
La Gazzetta dello Sport нашрининг ёзишича, 39 ёшли футболчи фаолиятини давом эттириш қарорига ўтган мавсумдаги муваффақиятсизликлар эмас, балки клуб ва мухлисларнинг ишончи таъсир қилганини таъкидлаган. Унинг айтишича, «Милан» раҳбарияти уни жамоада қолишини истаган ва бу қарор қабул қилишда ҳал қилувчи омил бўлган.
Модрич жамоа ўтган мавсумда ўз хатоларидан хулоса чиқариши шартлигини ҳам қайд этди. Унинг сўзларига кўра, «Лацио»га қарши мағлубиятгача «Милан» Скудетто учун кураш олиб борган. Бироқ чемпионлик имконияти пасайгач, футболчилар Чемпионлар лигаси йўлланмаси кафолатланган, деган хато тасаввурга борган.
«Эҳтимол, айнан шу пайтда бироз бўшашдик. Чемпионлик қийинлигини тушунгач, Чемпионлар лигасига чиқиш барибир таъминланган, деб ўйладик. Энг катта хатомиз ҳам шу бўлди. Энди бу сабоқдан тўғри хулоса чиқариб, янги мавсумни муваффақиятли якунлашимиз керак», — дея қўшимча қилди хорват яримҳимоячиси.
Эслатиб ўтамиз, «Милан» ўтган мавсум “A” Серияни бешинчи ўринда якунлади ва унга Чемпионлар лигаси йўлланмаси учун атиги бир очко етмай қолди.

Хорватский полузащитник подчеркнул, что команда слишком рано расслабилась.
Полузащитник «Милана» Лука Модрич объяснил, почему команда упустила путёвку в Лигу чемпионов в прошлом сезоне. По его мнению, когда стало ясно, что шансы на чемпионство уменьшились, игроки стали слишком расслабленными.
«Прошлый сезон для меня сложился хорошо, но мы не смогли завершить его так, как хотелось. Главной нашей целью был выход в Лигу чемпионов, и, к сожалению, мы не смогли этого достичь. Меня сильно огорчило, что в конце сезона я не смог помочь команде из-за травмы. Поэтому я решил остаться и в этом сезоне хочу добиться лучших результатов», — сказал Модрич.
Как пишет издание La Gazzetta dello Sport, 39-летний футболист подчеркнул, что на решение продолжить карьеру повлияла не неудача прошлого сезона, а доверие клуба и болельщиков. По его словам, руководство «Милана» хотело, чтобы он остался в команде, и это стало решающим фактором.
Модрич также отметил, что команда должна извлечь уроки из своих ошибок прошлого сезона. По его словам, «Милан» боролся за Скудетто до поражения от «Лацио». Однако когда возможность завоевать чемпионство уменьшилась, игроки ошибочно предположили, что путёвка в Лигу чемпионов уже обеспечена.
«Возможно, именно в этот момент мы немного расслабились. Поняв, что чемпионство маловероятно, мы решили, что выход в Лигу чемпионов всё равно обеспечен. Это была наша самая большая ошибка. Теперь нам нужно извлечь правильные уроки из этого и успешно завершить новый сезон», — добавил хорватский полузащитник.
Напомним, что в прошлом сезоне «Милан» завершил чемпионат Серии «А» на пятом месте и им не хватило всего одного очка для выхода в Лигу чемпионов.