Португалия терма жамоасининг собиқ сардори Луиш Фигу FIFA президенти Жанни Инфантинони қаттиқ танқид қилиб, унинг лавозимни тарк этиши кераклигини билдирди. Собиқ футболчининг фикрича, Жаҳон чемпионати тижорий ҳуқуқларининг бир қисмини хусусий инвесторларга сотиш ташаббуси футбол манфаатларига зид бўлган, деб ёзмоқда Daily Mail нашри.
Фигу нашрдаги ўз колонкасида Инфантинонинг ҳаракатларини фақат шахсий манфаат ва молиявий фойда билан изоҳлади. Унинг таъкидлашича, FIFA раҳбари Жаҳон чемпионати орқали ўзи ва яқин атрофидагиларни бойитишни кўзлаган.
«Мен FIFAдаги муаммолар ҳақида ўн минглаб сўз ёзишим мумкин. Аммо ечим битта — Инфантино кетиши керак. Футболда 20 йил профессионал фаолият юритдим ва кўплаб нохуш инсонларни учратдим. Бироқ сўнгги ўн кун ичида кўрганларим энг пасткаш, энг ёлғончи ва энг манфаатпараст хатти-ҳаракатлар бўлди», — деб ёзди Фигу.
Португалиялик афсона, шунингдек, FIFA раҳбарияти ушбу лойиҳани ташкилот аъзолари билан олдиндан муҳокама қилмаганини танқид қилди. Унинг фикрича, агар ташаббус ҳақиқатан ҳам футбол учун фойдали бўлганида, унинг барча жиҳатлари очиқ муҳокама қилиниши керак эди. Фигу хусусий инвестиция жамғармалари фақат юқори даромадни кўзлашини, бу эса келажакда FIFAнинг энг қиммат активи бўлган Жаҳон чемпионати устидан назоратни сусайтиришини таъкидлади.
Аввалроқ Инфантино FIFA мусобақаларининг тижорий ҳуқуқларини бошқариш учун янги компания ташкил этиш ва унга ташқи инвесторларни жалб қилиш режасини илгари сурган эди. Бироқ UEFA, AFC, CONCACAF ва CONMEBOLнинг кескин қаршилигидан кейин мазкур ташаббус бекор қилинди.
Айни пайтда Жанни Инфантино 2027 йил март ойида Марокашда бўлиб ўтадиган FIFA президентлиги сайловида яна номзодини қўйиш ниятида.

Бывший капитан сборной Португалии Луиш Фигу резко раскритиковал президента FIFA Джанни Инфантино, заявив, что тот должен покинуть свой пост. По мнению экс-футболиста, инициатива по продаже части коммерческих прав чемпионата мира частным инвесторам противоречит интересам футбола, сообщает издание Daily Mail.
В своей колонке Фигу объяснил действия Инфантино исключительно личной выгодой и финансовой наживой. Он отметил, что глава FIFA стремится обогатить себя и своё окружение за счёт чемпионата мира.
«Я могу написать десятки тысяч слов о проблемах в FIFA. Но решение одно — Инфантино должен уйти. Я провёл 20 лет в профессиональном футболе и встречал много неприятных людей. Но то, что я увидел за последние десять дней, является самым подлым, самым лживым и самым корыстным поведением», — написал Фигу.
Кроме того, португальская легенда раскритиковала руководство FIFA за то, что проект не был предварительно обсуждён с членами организации. По его мнению, если бы инициатива действительно была полезной для футбола, все её аспекты должны были быть открыто обсуждены. Фигу подчеркнул, что частные инвестиционные фонды преследуют лишь высокую прибыль, что в будущем может ослабить контроль над самым ценным активом FIFA — чемпионатом мира.
Ранее Инфантино выдвинул план по созданию новой компании для управления коммерческими правами на турниры FIFA и привлечению в неё внешних инвесторов. Однако после резкой критики со стороны UEFA, AFC, CONCACAF и CONMEBOL эта инициатива была отменена.
В настоящее время Джанни Инфантино планирует снова баллотироваться на пост президента FIFA на выборах, которые пройдут в Марокко в марте 2027 года.