«Бунёдкор»нинг ҳисоб рақами актив ҳолатда эмас. «Қизилқум» билан ўйин учун техник мағлубият ёзилади
ПФЛ қарздорликлар сабаб сафар ўйинига боролмаган 5 карра чемпионни навбатдаги уй ўйинида қўллаб-қувватлашни сўради.
08.08.2026, 10:30 Ўзбекистон Суперлигаси Бунёдкор Бунёдкор - : - OKMK OKMK
Кеча, 30 июл куни «Бунёдкор» футбол клуби Суперлиганинг навбатдаги сафар учрашувига молиявий қийинчиликлар сабаб бора олмаслигини маълум қилганди. Бундай мураккаб вазият клуб тарихида илк бор рўй бермоқда. ПФЛ қийин ҳолатга тушиб қолган жамоани қўллаб-қувватлаш учун «қалдирғочлар»нинг навбатдаги уй ўйинига чипта сотиб олиб, стадионга тушишни сўради.
«Бунёдкор» футбол клуби мундиал сабаб юзага келган танаффусдан кейин ҳам ўз майдонида расмий учрашувлар ўтказа олмаяпти. Жумладан, Суперлига 12-тури доирасидаги «Насаф» клубига қарши уй учрашувини қалдирғочлар «Олимпия» стадионида ўтказишга мажбур бўлди ва табиийки, локация сабаб юзага келган ноқулайлик оқибатида чипталар савдосини тўлақонли йўлга қўя олмади. Қўшимчасига, стадион 26 июл санасига ҳам тайёр бўлмаганидан келиб чиқиб, «Бунёдкор» стадионида ўтиши лозим бўлган Тошкент дербисини ҳам рақиби «Пахтакор» майдонига кўчиришга мажбур бўлди.
«Бунёдкор» 8 август куни ўз майдонида ОКМК клубини қабул қилиши режалаштирилган. Суперлига регламентидан келиб чиқиб, «Қизилқум»га қарши учрашувда «Бунёдкор» футбол клубига техник мағлубият ёзилади. Клуб билан амалдаги меҳнат шартномаси мавжуд бўлган футболчилар олдидаги қарздорликка қарамай, Илёс Зейтуллаев бошчилик қилаётган таркиб бир қатор учрашувларда майдонга тушди. «Бунёдкор» Навоий шаҳридаги учрашувга ўринбосарлар таркиби билан ҳам ташриф буюриши мумкин эди. Аммо клуб ҳисоб-рақами солиқлардан юзага келган қарздорлик сабабли актив ҳолатда эмас. Бу эса йўл чипталари, меҳмонхона ва овқатланиш харажатларини қоплашда муаммолар келтириб чиқаради.
Бугун, 31 июл куни Лига ва клуб маркетинг бўлимлари ўртасида учрашув бўлиб ўтди. Лига ОКМК клубига қарши уй учрашуви учун чипталар савдосини электрон усулда йўлга қўйиш таклифини илгари сурди. Мазкур масалани iTicket платформаси қўллаб-қувватлади ҳамда мажбурий солиқлар тўловларини амалда сақлаб қолган ҳолда 16-тур ўйини учун хизмат кўрсатиш орқали ишлаб олинадиган комиссия тўловларисиз «Бунёдкор» клубига амалий ёрдам кўрсатишга тайёр эканлигини билдирди.
«Бунёдкор» футбол клубига бефарқ бўлмаган футбол мухлислари унинг ОКМК клубига қарши расмий учрашуви учун чипта харид қилиш орқали жамоани қўллаб-қувватлаш имкониятига эга бўлади. Чипта нархлари ва шунга оид бошқа масалалар «Бунёдкор» футбол клуби томонидан алоҳида ёритиб борилади.
Лига ўз саҳифалари орқали «Бунёдкор» — ОКМК учрашувини ёритиш, уни мухлислар ўртасида тарғиб қилиш ишларини фаол давом эттиради. Шунингдек, мамлакат футболига бефарқ бўлмаган, мундиал давомида футбол ҳавоси билан яшаган ҳамда миллий жамоамизни фаол тарзда қўллаб-қувватлаган барча ОАВ ва блогерларни «Бунёдкор» — ОКМК учрашуви чипталари савдосини ёритиш масаласига бефарқ бўлмасликка чақиради»,

ПФЛ просит поддержать пятикратного чемпиона на следующем домашнем матче.
Вчера, 30 июля, футбольный клуб "Бунёдкор" объявил, что из-за финансовых трудностей не сможет отправиться на очередной выездной матч Суперлиги. Такая сложная ситуация возникла впервые в истории клуба. ПФЛ призывает поддержать команду, попавшую в трудное положение, купив билет на следующий домашний матч "ласточек" и прийти на стадион.
Футбольный клуб "Бунёдкор" после перерыва, вызванного чемпионатом мира, по-прежнему не может проводить официальные встречи на своем поле. В частности, домашний матч 12-го тура Суперлиги против клуба "Насаф" "ласточки" были вынуждены провести на стадионе "Олимпия" и, естественно, из-за неудобств, вызванных локацией, не смогли наладить полноценную продажу билетов. Вдобавок, поскольку стадион не был готов к 26 июля, "Бунёдкор" был вынужден перенести ташкентское дерби, которое должно было пройти на их стадионе, на поле соперника "Пахтакор".
"Бунёдкор" планирует принять клуб ОКМК на своем поле 8 августа. Согласно регламенту Суперлиги, в матче против "Кизилкума" футбольному клубу "Бунёдкор" будет засчитано техническое поражение. Несмотря на задолженность перед футболистами, имеющими действующий трудовой договор с клубом, состав под руководством Ильяса Зейтуллаева принял участие в ряде матчей. "Бунёдкор" мог бы отправиться на встречу в городе Навои с составом дублирующих команд. Однако, из-за задолженности по налогам счет клуба неактивен, что создает проблемы с оплатой дорожных билетов, гостиницы и питания.
Сегодня, 31 июля, состоялась встреча между маркетинговыми отделами Лиги и клуба. Лига предложила наладить продажу билетов на домашний матч против ОКМК в электронном виде. Платформа iTicket поддержала этот вопрос и выразила готовность оказать практическую помощь клубу "Бунёдкор", предоставляя услугу 16-го тура без комиссионных платежей за счет сохранения обязательных налоговых платежей.
Небезразличные футбольные болельщики могут поддержать футбольный клуб "Бунёдкор", покупая билеты на его официальную встречу с клубом ОКМК. Цены на билеты и другие связанные с этим вопросы будут отдельно освещаться футбольным клубом "Бунёдкор".
Лига активно продолжает освещать встречу "Бунёдкор" — ОКМК через свои страницы, продвигая ее среди болельщиков. Также она призывает все СМИ и блогеров, которые неравнодушны к футболу страны, жили в атмосфере футбола во время чемпионата мира и активно поддерживали нашу национальную команду, не оставаться равнодушными к вопросу освещения продаж билетов на матч "Бунёдкор" — ОКМК»,