2026 йилги FIDE Жаҳон чемпионати учрашуви амалдаги жаҳон чемпиони Гукеш Доммаражу ҳамда даъвогар Жавоҳир Синдаров ўртасида 25 ноябрдан 15 декабрга қадар Швейцариянинг Женева шаҳрида бўлиб ўтади, деб хабар беради UzChess Federation.
Мусобақа бошланиши вақтида ҳар икки шахматчи ҳам 20 ёшда бўлади. Шу тариқа ушбу баҳс жаҳон чемпионати тарихидаги энг ёш иштирокчилар ўртасидаги чемпионлик матчи сифатида тарихга киради.
Маълумот учун, чемпионлик ўйинининг минимал соврин жамғармаси 2,5 миллион долларни ташкил этади. Баҳс 14 та партиядан иборат бўлади. Агарда қайсидир томон ғолиб чиқиш учун 7,5 очко жамғара олса, муддатидан олдин чемпионликни қўлга киритади.
Эслатиб ўтамиз, амалдаги жаҳон чемпиони саналган Доммаражу 2024 йил декабр ойида Сингапурда бўлиб ўтган жаҳон шахмат тожи учун ўйинда хитойлик Дин Лижэнни мағлуб этиб, ғолибликни қўлга киритганди.
Синдоров эса Кипрнинг Пафос шаҳрида бўлиб ўтган 2026 йилги даъвогарлар турнирида муддатидан олдин ғалабага эришган.

Женева станет ареной чемпионского матча за мировую корону между Синдаровым и Гукешем
Матч чемпионата мира FIDE 2026 года между действующим чемпионом мира Гукешем Доммаражу и претендентом Джавахиром Синдаровым пройдет с 25 ноября по 15 декабря в швейцарском городе Женева, сообщает UzChess Federation.
На момент начала турнира обоим шахматистам будет по 20 лет. Таким образом, это противостояние войдет в историю чемпионатов мира как матч с самыми молодыми участниками.
Для справки, минимальный призовой фонд чемпионского матча составляет 2,5 миллиона долларов. Соревнование будет состоять из 14 партий. Если одна из сторон наберет 7,5 очков, то досрочно завоюет чемпионский титул.
Напомним, действующий чемпион мира Доммаражу в декабре 2024 года в Сингапуре в матче за шахматную корону мира одержал победу над китайцем Дин Лижэнем, завоевав титул.
Синдаров же досрочно победил на турнире претендентов 2026 года, который проходил в городе Пафос, Кипр.