АПЛда янги мавсумдан ирқий ёки диний камситиш учун 10 ўйинлик дисквалификация қўлланади
Янги мавсумдан бошлаб Англияда камситиш билан боғлиқ қоидабузарликлар учун камида 10 ўйинлик дисквалификация жорий этилади. Бу ҳақда BBC хабар берди.
Манбага кўра, Англия Футбол ассоциацияси (FA) янги мавсум арафасида футболчилар, мураббийлар ва ўйиннинг бошқа иштирокчилари томонидан содир этиладиган ҳар қандай «оғирлаштирувчи қоидабузарлик»лар учун жазоларни кучайтирган. Бундай қоидабузарликларга этник келиб чиқиши, тери ранги, ирқи, миллати, дини ёки эътиқоди, жинси, жинсий ориентацияси ёки ногиронлигига доир тўғридан тўғри ёки билвосита ҳақоратли муносабатлар киради.
«Бу каби жирканч хатти-ҳаракатларга қарши курашиш учун янада қатъий чоралар зарур. Шу боис янгиланган интизомий тавсияларга мувофиқ, бундай ҳолатларда тартиб-интизом қўмиталари камида 10 ўйинлик стандарт дисквалификация қўллаши шарт.
Агар жиддий оғирлаштирувчи ҳолатлар мавжуд деб топилса, тартиб-интизом қўмиталари 10 ўйинлик дисквалификациядан ҳам оғирроқ жазо тайинлаши мумкин»
, — дейилади FA баёнотида.
Шунингдек, енгиллаштирувчи ҳолатлар мавжуд бўлган тақдирда дисквалификация муддати қисқартирилиши мумкин. Бироқ у ҳам ҳеч қачон 6 ўйиндан кам бўлмайди. Қоидабузарлик такрорланса, аввалгисига нисбатан янада оғирроқ жазо қўлланади.

В АПЛ в новом сезоне за расовую или религиозную дискриминацию введут дисквалификацию на 10 матчей
С нового сезона в Англии за нарушения, связанные с дискриминацией, вводится дисквалификация минимум на 10 матчей. Об этом сообщает BBC.
По данным источника, Футбольная ассоциация Англии (FA) усилила наказания для футболистов, тренеров и других участников игры за любые «отягчающие нарушения», совершаемые в преддверии нового сезона. К таким нарушениям относятся прямые или косвенные оскорбительные отношения, связанные с этническим происхождением, цветом кожи, расой, национальностью, религией или убеждениями, полом, сексуальной ориентацией или инвалидностью.
«Для борьбы с такими отвратительными действиями необходимы более строгие меры. Поэтому в соответствии с обновленными дисциплинарными рекомендациями дисциплинарные комитеты должны применять стандартную дисквалификацию минимум на 10 матчей в таких случаях.
Если будут установлены серьезные отягчающие обстоятельства, дисциплинарные комитеты могут назначить наказание более строгое, чем дисквалификация на 10 матчей»
, — говорится в заявлении FA.
Кроме того, если будут существовать смягчающие обстоятельства, срок дисквалификации может быть сокращен. Однако он никогда не будет менее 6 матчей. При повторном нарушении будет применено более строгое наказание по сравнению с предыдущим.