«Саволларга жавоб йўқ» — Инфантинонинг маслаҳатчиси ундан норози бўлиб, истеъфо берди
Кордейро FIFA'нинг ЖЧ ҳуқуқларини сотиш бўйича режаларини кескин танқид қилиб, шунчаки қараб туролмаслигини айтди.
Жанни Инфантинонинг катта маслаҳатчиси Карлос Кордейро FIFA президентининг Жаҳон чемпионати ҳуқуқларининг бир қисмини сотиш режаларига норозилик билдириб, истеъфога чиқди.
«FIFA президентининг катта маслаҳатчиси, собиқ банкир ва содиқ футбол мухлиси сифатида мен FIFA Жаҳон чемпионатидаги улушни сотиш масаласини кўриб чиқаётган бир пайтда четда тура олмайман. Аниқлик киритмоқчиман: бу таклифга ҳеч қандай алоқам йўқ ва унга қатъий қаршиман. Бу FIFA'га аъзо ассоциациялар, футбол ва унинг узоқ муддатли келажаги учун ёмон келишувдир.
Футбол ҳар доим ҳаётимнинг марказида бўлиб келган. Банк соҳасида 35 йилдан ортиқ ишлаганимдан сўнг бу активнинг қийматини ҳам, унинг қисман бошқа томонларга ўтказилиши қандай оқибатларга олиб келишини ҳам тушунаман. Шунинг учун ушбу таклиф рад этилиши керак.
FIFA аллақачон улкан молиявий имкониятларга эга. Ташкилотнинг миллиардлаб доллар захира маблағлари бор ва қарзи йўқ. FIFA президентининг ўзи 2022 йилдан 2026 йилгача бўлган даврда 15 миллиард доллар даромад олинганини маълум қилган. Агар аъзо ассоциациялар футболни ривожлантириш учун қўшимча инвестициялар зарур деб ҳисобласа, FIFA бу ёрдамни мавжуд ресурслари ҳисобидан амалга ошириш учун етарли молиявий имкониятларга эга.
Шундай шароитда футболнинг энг қимматли активида доимий улушни 4,2 миллиард доллар олиш учун сотиш мантиққа тўғри келмайди. Бу футбол келажагини ҳеч қандай асосли сабабларсиз гаровга қўйиш билан баробар.
Бундай иқтисодий муваффақият тасодифан юзага келмаган. У FIFA’нинг тижорий рекордларини янгилаган тажрибали футбол мутахассислари томонидан яратилган. Шунга қарамай, ҳозир FIFA янада катта қиймат яратиш учун ташқи инвесторларни жалб қилиш зарурлигига ишонмоқда. Мен бу таклифни қабул қилмайман. Бу муваффақиятга эришган инсонлар FIFA футболни ҳам, унинг тижорий келажагини ҳам ривожлантириш учун етарли тажрибага эга эканини аллақачон исботлаган.
Энг хавотирли жиҳат — асосий саволларга жавоб йўқлиги. Нега айнан бу келишув? Нега айнан ҳозир? Қандай назорат механизми мавжуд? Бундан ким манфаат кўради? Танлов асосида саралов ўтказилдими? Қандай бошқарув тизими жорий қилинади? Инвесторлар охир-оқибат нима олади ва бу футбол учун қандай нархга тушади?
Бу саволлар ҳали ҳам жавобсиз қолмоқда. Шунга қарамай, FIFA ташкилотга аъзо ассоциациялардан 50 кун ичида улкан аҳамиятга эга қарор қабул қилишни талаб қилмоқда, акс ҳолда улар ортда қолиш хавфи бор. Бу жаҳон футболи келажагини белгилашнинг масъулиятсиз усулидир.
Бу таклиф FIFA келажаги учун ҳал қилувчи масалага айланди. Чуқур ўрганиб чиққач, мен энди FIFA президентининг катта маслаҳчиси сифатида ишимни давом эттира олмайман. Шу сабабли истеъфога чиқиш қарорини қабул қилдим ва у дарҳол кучга кирди.
FIFA’нинг вазифаси ҳар қандай нарх эвазига тижорий фойдани максимал даражага етказиш эмас. Унинг вазифаси — келажак авлодлар учун футболни ҳимоя қилиш ва мустаҳкамлаш. Бу тамойиллар тўқнаш келганда, биринчи ўринда футбол туриши керак.
Мен учун беш йилдан ортиқ вақт давомида FIFA’га хизмат қилиш ва футбол тақдирига бефарқ бўлмаган, садоқатли ва принципиал инсонлар билан ёнма-ён ишлаш катта шараф бўлди. Умид қиламанки, улар ҳам ўз фикрларини билдиришади, чунки бундай кўламдаги қарорлар фойда олувчилар қабул қилинмаслиги керак»,

«Нет ответов на вопросы» — советник Инфантино уходит в отставку из-за недовольства
Кордейро резко раскритиковал планы FIFA по продаже прав на ЧМ, заявив, что не может просто смотреть на это.
Старший советник Джанни Инфантино Карлос Кордейро подал в отставку, выразив недовольство планами президента FIFA продать часть прав на Чемпионат мира.
«Как старший советник президента FIFA, бывший банкир и преданный футбольный болельщик, я не могу оставаться в стороне, когда FIFA рассматривает вопрос о продаже доли в Чемпионате мира. Хочу уточнить: я не имею никакого отношения к этому предложению и решительно против него. Это плохая сделка для ассоциаций-членов FIFA, футбола и его долгосрочного будущего.
Футбол всегда был в центре моей жизни. После более чем 35 лет в банковской сфере я понимаю как ценность этого актива, так и последствия его частичной передачи другим сторонам. Поэтому это предложение должно быть отклонено.
FIFA уже обладает огромными финансовыми возможностями. У организации есть резервы в размере миллиардов долларов и отсутствие долгов. Сам президент FIFA сообщил о доходе в 15 миллиардов долларов за период с 2022 по 2026 годы. Если ассоциации-члены считают, что необходимы дополнительные инвестиции для развития футбола, FIFA обладает достаточными финансовыми ресурсами для предоставления этой помощи из имеющихся средств.
В таких условиях продажа постоянной доли в самом ценном активе футбола за 4,2 миллиарда долларов не имеет смысла. Это равносильно закладыванию будущего футбола без каких-либо веских причин.
Такой экономический успех не возник случайно. Он был создан опытными футбольными специалистами, которые побили коммерческие рекорды FIFA. Тем не менее, теперь FIFA считает необходимым привлечение внешних инвесторов для создания еще большего значения. Я не принимаю это предложение. Люди, добившиеся этого успеха, уже доказали, что имеют достаточный опыт для развития как футбола, так и его коммерческого будущего.
Самое тревожное — отсутствие ответов на ключевые вопросы. Почему именно это соглашение? Почему именно сейчас? Какие существуют механизмы контроля? Кто от этого выиграет? Проводился ли конкурс на подбор? Какая система управления будет внедрена? Что в конечном итоге получат инвесторы и какой ценой это обойдется футболу?
Эти вопросы остаются без ответа. Тем не менее, FIFA требует от ассоциаций-членов принять решение огромной важности в течение 50 дней, иначе они рискуют остаться позади. Это безответственный способ определять будущее мирового футбола.
Это предложение стало решающим вопросом для будущего FIFA. Изучив его подробно, я больше не могу продолжать работать в качестве старшего советника президента FIFA. Поэтому принял решение об отставке, которое вступило в силу сразу.
Задача FIFA — не максимизировать коммерческую выгоду любой ценой. Ее задача — защищать и укреплять футбол для будущих поколений. Когда эти принципы сталкиваются, футбол должен быть на первом месте.
Для меня было большой честью служить FIFA более пяти лет и работать бок о бок с равнодушными к судьбе футбола, преданными и принципиальными людьми. Надеюсь, что они также выскажут свое мнение, потому что решения такого масштаба не должны приниматься выгодополучателями»,